Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

23 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Σε αυτή τη δήλωση υπαγωγής θα βάλεις και την αυθαιρεσία του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου, την οποία θα υπολογίσεις με αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί με αναλυτικό και όχι με ΥΔ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Μετα την τροποποιηση του αρθρο 98 παρ. 9, αυθαιρεσιες κοινοχρηστων που παραμενουν κοινοχρηστες,

[πχ. μεγαλωμα της εισοδου/μεγαλωμα διαδρομου όπως στο ανω ερωτημα]

η διαδικασια υπαγωγης θα καθορισθεί  μετα απο αποφαση του Υπουργου.

 

9.   Πλην των περιπτώσεων της παραγράφου 8 του παρόντος άρθρου, υπόχρεος για την τακτοποίηση αυθαίρετων κατασκευών ή αλλαγών χρήσης επί κοινοχρήστων ή κοινοκτήτων μερών της οικοδομής είναι ο ιδιοκτήτης που τις ιδιοχρησιμοποιεί χωρίς να απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των λοιπών συνιδιοκτητών της οικοδομής. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας καθορίζεται η διαδικασία υπαγωγής στον παρόντα νόμο των αυθαίρετων κατασκευών ή αλλαγών χρήσης επί κοινοχρήστων ή κοινοκτήτων μερών της οικοδομής που δεν έχουν απολέσει την κοινόχρηστη χρήση, ο επιμερισμός του ενιαίου ειδικού προστίμου και των λοιπών δαπανών μεταξύ των συνιδιοκτητών και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια.

 

 

Τετοια αποφαση δεν εχει εκδοθει ακομα.

 

Επομένως, αυτες οι τακτοποιησεις δεν μπορουν να γινουν σημερα λογω ελλειψης της ΥΑ

υπαρχει και αυτη η συζητηση:

https://www.michanikos.gr/forums/topic/50390-αρθρο-098-ν-449517-αυθαίρετες-κατασκευές-σε-οριζόντιες-ιδιοκτησίες/?do=findComment&comment=1051031

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, κατά την προσωπική μου άποψη, η αναμενόμενη ΥΑ θ' αφορά κυρίως στο "....ιδιοκτήτης που τις ιδιοχρησιμοποιεί χωρίς να απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των λοιπών συνιδιοκτητών"! 

Η οποία δεν πρόκειται να βγει ποτέ! Μην ξεχνάς ότι, 3 μήνες έμειναν.... Ταυτοχρόνως υπάρχουν τόσο μεγάλα εμπόδια, που δεν υπάρχει απολύτως ουδεμία πιθανότητα να ισχύσει κάτι τέτοιο αν ο οποιοσδήποτε συνιδιοκτήτης στραφεί εναντίον αυτού που "ιδιοχρησιμοποιεί"...  Αυτό το "εδάφιο" της εγκυκλίου είναι μια "άστοχη" προσπάθεια για συγκέντρωση περισσότερων εσόδων στα ταμεία (προσέλκυση δηλώσεων υπαγωγής) και τίποτα περισσότερο!!! Με απλά λόγια "καθρεφτάκια των Λιμπερταδόρες" ή "τζάμπα λεφτά για πέταμα".

Από την άλλη, ανέκαθεν αλλά και σήμερα, μπορούν να ρυθμιστούν και ρυθμίζονται οι όποιες αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους ενός ακινήτου!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ιασονα,

- για την ιδιοχρησιμοποιηση δεν υπαρχουν ενστασεις....

[πλην του οτι γινεται μια τακτοποιηση χωρις πρακτικο/ουσιαστικο αποτελεσμα,  μονο και μονο για να πληρωθουν "αυθαιρετοσημα",  αλλά ο πελάτης δεν εχει κανενα ιδιαιτερο  δικαιωμα απο  αυτο, ούτε να πουλησει μπορει.]

- αλλά για την επομενη παραγραφο του αρθρου που λεει για τα κοινοχρηστα.

Με βαση αυτη την παραγραφο,  εγω δεν βλεπω να υπαρχει νομικο ερεισμα ωστε να γινουν τετοιες τακτοποιησεις.

- και εχω αναφερθει  προ ημερων και στην προθεσμια των 3 μηνων  που λήγει

υγ

η δευτερη παραγραφος της 9 δεν εχει σχεση με την ιδιοχρηση.

Αντιθετα, αφορα αυθαιρεσιες κοινοχρηστων που παραμενουν κοινοχρηστα.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου φίλε, με την παρότρυνση "...ας μην κάνουμε κι άλλο τζίρο"!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

καλούμε να δώσω βεβαίωση για το ΚΑΤ 1. Ο ιδιοκτήτης του κατ.1 έχει νοικιάσει και το κατ2 και το κατ3 διαφορετικών ιδιοκτητών και έχει ρίξει την μεσοτοιχεια (κάτω σχέδιο).

Για να δώσω βεβαίωση σκέφτομαι:

Να δηλώσω 1 λοιπή παράβαση  εφόσον δεν έχει άλλη αυθαιρεσία το κατ 1.

Είμαι υποχρεωμένη να ελεγξω και το κατ 2 και 3; όχι θα έλεγα.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Eπίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

20200309_215951.jpg

Edited by χαιδω
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρομεγαλη βοήθεια πλιζ!!!φωταγωγοί (μόνο φωταγωγοί μου τυχαίνουν τώρα τελευταία..) σε Ο.Α του 1982 (έκλεισαν εκ κατασκευής) που μέτρησαν δόμηση και κάλυψη πάνε με αναλυτικό? άλλοι στην ίδια  Ο.Α., οι οποίοι εκλεισαν αργότερα επίσης πάνε με αναλυτικό?

Και φωταγωγοί σε άδεια του 2007 που εκλεισαν εκ κατασκευής , πάνε με ΥΔ?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, lia11 said:

Μια μικρομεγαλη βοήθεια πλιζ!!!φωταγωγοί (μόνο φωταγωγοί μου τυχαίνουν τώρα τελευταία..) σε Ο.Α του 1982 (έκλεισαν εκ κατασκευής) που μέτρησαν δόμηση και κάλυψη πάνε με αναλυτικό? ναι άλλοι στην ίδια  Ο.Α., οι οποίοι εκλεισαν αργότερα επίσης πάνε με αναλυτικό? πριν το 2011 ναι

Και φωταγωγοί σε άδεια του 2007 που εκλεισαν εκ κατασκευής , πάνε με ΥΔ? ναι

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.