Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατηγορία 4 δεν είναι... Κατηγορία 3 δεν είναι.... Μπορεί να είναι Κατηγορία 1 ή 2.... Αν ήταν, δεν θα ρώταγες! Τι απομένει για να είναι; Κατηγορία 5 .....

Προφανώς με αναλυτικό προϋπολογισμό θα υπολογίσεις το πρόστιμο... Δεν θα βάλεις ΥΔ... Ούτε ΥΚ...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι θα βάλω έναν αναλυτικό ως κατηγορία 5 μόνο για αυτό και έναν αναλυτικό σε άλλη κατηγορία για τα υπόλοιπα που έχω;

Edited by sissy_arch
Διόρθωση λέξης
Link to comment
Share on other sites

οι τιμές στο παράρτημα δεν είναι πολύ υψηλές? Κεραμικά πλακάκια 35,22 ευρω/μ2 και λίθινες πλάκες 29 ευρω/μ2? Αυτά δεν είναι οι μέσες τιμές της αγοράς ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορά τα μόνο τα υλικά, περιλαμβάνεται και η εργασία (δηλωμένου στο ΙΚΑ τεχνίτη...) και μικρούλικα τοποθέτησης.

Εννοείται πως η αγορά έχει πλακάκια απο 6 έως 1006 €/μ2. Λάβε υπ'όψιν ότι ο πίνακας είναι ένα εργαλείο "μπούσουλας" μέσης ποιότητας υλικών που χρησιμοποιούσαν στις οικοδομές 30 χρόνια πριν, αφού βασίζεται στην εγκ8/90.

Edited by Gousgounis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

το παραπάνω που λέγεται με αναλυτικό δεν μπορεί να μπει κατηγορία 3?
Ηδη λέει έχει κατασκευές που υπολογίζονται με αναλυτικό, αυτές κατ. 3 δεν μπαινουν?

Εγω νομίζω 3 θα το έβαζα, δηλαδή αν ξέσκαψε 2τμ στην αυλή και έβαλε 5 σκαλιά να κατέβει στο ημιυπόγ. Κατ 5 θα το βάζαμε????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εχω περίπτωση αλλαγης σχήματος κεραμοσκεπής από τετράρριχτη σε δίρριχτη,αποτελεί αυτο αυθαιρεσία; και αν ναι,παει με αναλυτικο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διασταυρώσει οπότε περίμενε και άλλες απαντήσεις αλλά αυθαιρεσία πρέπει να είναι γιατί η κοινή λογική της δουλειάς μας λέει ότι είναι, και ενδεχομένως 4 ή 5 εκτός και αν είναι 1 ή 2, με αναλυτικό.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, jimyleon1970 said:

Καλησπερα.εχω περίπτωση αλλαγης σχήματος κεραμοσκεπής από τετράρριχτη σε δίρριχτη,αποτελεί αυτο αυθαιρεσία; και αν ναι,παει με αναλυτικο;

Ναι,είναι αλλαγή μορφής στέγης σε σχέση με την Ο.Α.Παράβαση αναλυτικού😊

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.