Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι θέλω βοήθεια για μια περίεργη περίπτωση. Πρόκειται για οικόπεδο το οποίο έχει μόνο περίφραξη και μια πλάκα σκυροδέματος  εμβαδού 50 τμ η οποία είχε κατασκευαστεί για ανέγερση αποθήκης από πάνελ  (παραβάσεις αναλυτικού ). Πρόκειται να γίνει συμβόλαιο και από τον αδερφό Α να περάσει στον αδερφό Β. Ο αδερφός Β αφού πάρει το οικόπεδο θέλει να φτιάξει την αποθήκη. Μπορείτε να με βοηθήσετε στο τι θα κάνω αρχικά  για να γίνει το συμβόλαιο (τακτοποίηση, νομιμοποίηση-βεβαίωση) και τι θα κάνω στη συνέχεια για να βγει η άδεια; Να σημειώσω ότι η πλάκα είναι σε σύννομη θέση .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν 2 δυνατότητες. 1)Δήλωση στο Ν.4495 προς έκδοση άδειας και μετά αδεια δομησης νομιμοποίηση και αποπερατωση.2)Δήλωση στο Ν4495 σαν αυθαίρετο πληρώνει το πρόστιμο ή και με το 30% του προστίμου κάνει μεταβίβαση και ο νέος ιδιοκτήτης προχωρά στην έκδοση άδειας έγκρισης εργασιών επισκευής.

Link to comment
Share on other sites

Τι επισκευή και τι αποπεράτωση θα κάνει σε μια σκέτη πλάκα; Η αποπεράτωση έχει νόημα όταν υπάρχει τουλάχιστον ένας σκελετός (και φυσικά η τακτοποίηση τότε γίνεται με τετραγωνικά). Στην κατάσταση που περιγράφεις δεν υπάρχει κανένα κτίριο. Το ότι αυτός είχε σκοπό να φτιάξει αποθήκη με πάνελ δε λέει τίποτα. Μπορώ κι εγώ να ισχυριστώ ότι είχε σκοπό να βάλει 2 τραπεζάκια για να κάνει υπαίθρια γεύματα ή 2 ξαπλώστρες και μια πλαστική πισίνα για να κάνει ηλιοθεραπεία, η μια 5όροφη κατασκευή ή πολλά άλλα.. Κατά τη γνώμη μου τακτοποιείς τις κατασκευές που υπάρχουν (και δεν αντιστιχούν σε επιφάνεια χώρου) με αναλυτικό. Και μετά πας για έκδοση κανονικής άδειας φυσικά με την προϋπόθεση ότι επιτρέπεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, janna said:

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν 2 δυνατότητες. 1)Δήλωση στο Ν.4495 προς έκδοση άδειας και μετά αδεια δομησης νομιμοποίηση και αποπερατωση.2)Δήλωση στο Ν4495 σαν αυθαίρετο πληρώνει το πρόστιμο ή και με το 30% του προστίμου κάνει μεταβίβαση και ο νέος ιδιοκτήτης προχωρά στην έκδοση άδειας έγκρισης εργασιών επισκευής.

Αν κατάλαβα καλά για το 1) εννοείς ένα φκ με λοιπη παράβαση κατηγορίας 5 για την περίφραξη  και ένα φκ προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης πλάκας και ανέγερσης αποθήκης σωστά; Στο 2) τι είναι η άδεια έγκρισης εργασιών επισκευής;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι διαμόρφωση εδάφους (κατηγορία 3 εκτός και αν είναι παλιό (ίδιο πρόστιμο (συνήθως))); Αλλά δεν απάντησα πριν κυρίως γιατί δεν κατάλαβα αν πρέπει να θεωρηθεί κάτι παραπάνω από αυτό. Έχει αναμονές;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, curzondax said:

Μήπως είναι διαμόρφωση εδάφους (κατηγορία 3 εκτός και αν είναι παλιό (ίδιο πρόστιμο (συνήθως))); Αλλά δεν απάντησα πριν κυρίως γιατί δεν κατάλαβα αν πρέπει να θεωρηθεί κάτι παραπάνω από αυτό. Έχει αναμονές;

Διαμόρφωση εδάφους δε νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί (γνώμη μου), από τη στιγμή που είναι μια πλάκα πάχους 15 cm που είχε πέσει γι αυτό το λόγο (ανέγερση αποθήκης). Αναμονές δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, vasilori said:

Διαμόρφωση εδάφους δε νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί (γνώμη μου), από τη στιγμή που είναι μια πλάκα πάχους 15 cm που είχε πέσει γι αυτό το λόγο (ανέγερση αποθήκης). Αναμονές δεν υπάρχουν.

Καλησπέρα σας.

Έχω μπλεχτεί λίγο και θα ήθελα βοήθεια. Θα συνεχίσω και το ψάξιμο στο forum βέβαια. Αλλά έχω χαθεί. Ψάχνω να δω αν στέγαστρο μπορεί να μπει σαν Κατηγορία 3 ή σαν λοιπή παράβαση. 

Ευχαριστώ. 

Edited by kostasaig
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, kostasaig said:

Καλησπέρα σας.

Έχω μπλεχτεί λίγο και θα ήθελα βοήθεια. Θα συνεχίσω και το ψάξιμο στο forum βέβαια. Αλλά έχω χαθεί. Ψάχνω να δω αν στέγαστρο μπορεί να μπει σαν Κατηγορία 3 ή σαν λοιπή παράβαση. 

Ευχαριστώ. 

Αν γίνεται επιβεβαιώστε μ ότι το ερμηνεύω σωστά.

 

Κατηγορία 3 πάνε οι παραβάσεις όπως αναφέρονται στο νόμο χωρίς προϋπολογισμό. Και αν από κει και πέρα δεν καλύπτονται οι προυποθέσεις(διαστάσεις) της Κατηγορίας 3 βάζω λοιπές παραβάσεις σε άλλο φύλλο υπολογισμού με προϋπολογισμό. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2018 at 9:26 ΜΜ, Pavlos33 said:

Με αναλυτικό διότι σύμφωνα με την εγκ 3 ν 4178 η μη υλοποίηση κατασκευής δεν αποτελεί αυθαιρεσία μόνο αν δεν θίγονται πολεοδομικές διατάξεις. ¨Ηταν το πιο κλασικό παράδειγμα για την ερμηνεία του σχετικού εδαφίου, η μη κατασκευή στέγης σε περιοχή που είναι υποχρεωτική.

ΥΓ δεν θα γράψεις προφανώς κάπου προυπολογισμό. Δεν υπάρχει. Απλώς θα αναφέρεις στην έκθεση ότι η μη υλοποίηση καλύπτεται από τη λοιπή παράβαση.

Η περίπτωση μη κατασκευής πέργκολας που υποχρεωτικά συνδέει κτίρια στα εκτός σχεδίου θίγει τις πολεοδομικές διατάξεις ή δεν αποτελεί παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα δεν αφορά πολεοδομική παράβαση. Για να μπορεί να γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών (αφού κάθετη δεν μπορούσε να γίνει) σε εκτός σχεδίου γήπεδα και έτσι να προκύψουν διηρημένες -λειτουργικά ανεξάρτητες-κατοικίες με χιλιοστά επί του οικοπέδου, τα αυτοτελή κτίρια ενώνονταν συνήθως στη στάθμη του υπογείου με υπόγειες δεξαμενές, στη στάθμη του ισογείου, είτε με Η.Χ, είτε με πέργκολες, προκειμένου τα ξεχωριστά κτίρια να είναι συνενωμένα με τις κατασκευές αυτές και να έχουν κοινό φέροντα οργανισμό. Στην πράξη είναι γνωστό ότι οι κατασκευές αυτές δεν γίνονταν. 

Για μένα τίθεται ένα προς συζήτηση με τους νομικούς θέμα, κατά πόσο πλέον έχει ισχύ μια πράξη σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας και αν είναι απαιτητό να γίνει αυτή η κατασκευή προκειμένου οι κατοικίες να συνδέονται με κοινά δομικά μέρη διότι σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών σε ξεχωριστά κτίρια και χωρίς να μεσολαβήσει σύσταση καθέτων (ήτοι μικτή κάθετη) δεν γίνεται να υπάρξει, δηλαδή δεν γίνεται 2 ξεχωριστές-απομακρυσμένες κατοικίες χωρίς κοινά δομικά μέρη να είναι ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.