Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Η κατηγορία 4 παίρνει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση, η 5 όχι. Επίσης η οδηγία από 4178 για τις λοιπές (μετά το 83) ήταν αν υπάρχει άδεια στο ακίνητο-> κατηγορία 4, αν δεν υπάρχει άδεια-> κατηγορία 5. Εγώ γενικά πάντα βάζω τις λοιπές σε ανεξάρτητο φ.κ. για καλύτερη εποπτεία της δήλωσης. Όπως είπε και η συνάδελφος δεν αλλάζει τίποτα στο πρόστιμο. Βάλτη σε ξεχωριστό φ.κ. δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω την εξής απορία. τις παραβάσεις με αναλυτικό πχ. στέγαστρο στην αυλή και σκάλα που έχουν γίνει σε οικόπεδο χωρίς Ο.Α. μετά το 83 και τις οποίες μέχρι πρότινος τις βάζαμε κατηγορία 5 τώρα που δεν επιτρέπεται να βάλουμε κατ 5 σε τι κατηγορία εντάσσονται? Δε μπορώ να τις βάλω στο ίδιο φύλλο με την κατοικία που είναι προ του 75 γιατί για κάποιο λόγο το σύστημα δεν χρεώνει το πρόστιμο όταν τις έχω στο ίδιο φύλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αυθαιρεσίες αυτές όντως έγιναν μετά το 1983 και στο γεωτεμάχιο δεν υφίσταται ΟΑ, τότε όντως εμπίπτουν στην Κατηγορία 5 και "σήμερα" δυστυχώς δεν μπορεί να υποβληθεί για το συγκεκριμένο ακίνητο δήλωση υπαγωγής στο Ν.4495/2017.

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Τοιχίο ύψους 2,00 μ (σε αγροτεμάχιο) στο οποίο στηρίζετε μετρητής και πίνακας ΔΕΗ θεωρείται αυθαίρετή κατασκευή ; 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ

Σ' ευχαριστώ πολύ Ιάσονα και εγώ αυτή την άποψη είχα απλά το βρίσκω παράλογο για την περίφραξη να μην μπορώ να τακτοποιήσω κατοικία που όντως προϋφίσταται του 1975. Υποτίθεται ότι κατάργησαν την κατ. 5 για τις μεγάλες παραβάσεις και δεν διανοούμαι ότι η περίφραξη από τσιμεντόλιθο είναι μεγάλη παράβαση. Νομίζω πως πρέπει τις παραβάσεις με αναλυτικό που είναι συνήθως επουσιώδεις αλλά υπάρχουν παντού και δεν μπορείς να προσδιορίσεις πότε έγιναν (π.χ. πέργκολες, περιφράξεις, κάγκελα κτλ) αλλά δεν μπορείς και να τις αγνοήσεις να βρεθεί μια λύση ώστε να μην εντάσσονται μόνο κατ 5.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimimarg said:

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Τοιχίο ύψους 2,00 μ (σε αγροτεμάχιο) στο οποίο στηρίζετε μετρητής και πίνακας ΔΕΗ θεωρείται αυθαίρετή κατασκευή ; 

 

Aν εννοείς βάση Pillar μετρητών ΔΕΗ όπως της φωτογραφίας δεν απαιτείται καμία άδεια όπως ανέφερε ο Δημήτρης, αρκεί να ισχύει ότι αναφέρει το άρθρο 30 παρ. ιθ Ν. 4495

ιθ)   κατασκευές για την τοποθέτηση μετρητών ηλεκτρικού ρεύματος στα όρια των οικοπέδων γηπέδων 
ή εντός ακάλυπτων χώρων αυτών, σύμφωνα με τις ισχύουσες προδιαγραφές,

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, xara_k said:

@ΙΑΣΟΝΑΣ

Σ' ευχαριστώ πολύ Ιάσονα και εγώ αυτή την άποψη είχα απλά το βρίσκω παράλογο για την περίφραξη να μην μπορώ να τακτοποιήσω κατοικία που όντως προϋφίσταται του 1975. Υποτίθεται ότι κατάργησαν την κατ. 5 για τις μεγάλες παραβάσεις και δεν διανοούμαι ότι η περίφραξη από τσιμεντόλιθο είναι μεγάλη παράβαση. Νομίζω πως πρέπει τις παραβάσεις με αναλυτικό που είναι συνήθως επουσιώδεις αλλά υπάρχουν παντού και δεν μπορείς να προσδιορίσεις πότε έγιναν (π.χ. πέργκολες, περιφράξεις, κάγκελα κτλ) αλλά δεν μπορείς και να τις αγνοήσεις να βρεθεί μια λύση ώστε να μην εντάσσονται μόνο κατ 5.

Μήπως πρέπει να "ψάξεις" καλύτερα και να βρεις ότι, κι αυτές έγιναν μαζί με το κτίριο πριν το 75......

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε δήλωση αυθαιρέτων θα δηλωθεί ότι τα κτίρια του οικοπέδου δεν έχουν οικοδομική άδεια(το ένα κτίριο έχει άδεια χωρίς σχέδια αλλά στην πολεοδομία δεν τη βρήκαν και έδωσαν βεβαίωση ότι δεν ανευρέθη το στέλεχος και το δεύτερο κτίριο του οικοπέδου έχει επίσης άδεια αλλά το κτίριο στη θέση που κατασκευάστηκε στην πράξη δεν έχει κοινό τόπο με τη θέση του κτιρίου βάσει του εγκεκριμένου σχεδίου της άδειας).

Στο οικόπεδο υπάρχουν επίσης κάποιες κατασκευές αναλυτικού προϋπολογισμού που έγιναν προ του 83 (Κατηγορία 2) και μία που έγινε μετά το 2003.

Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται? Δηλώνεται αναγκαστικά μία λοιπή παράβαση Κατηγορία 5?

Αυτή η κατασκευή αναλυτικού (στέγαστρο) που έγινε μετά το 2003 δεν υπάρχει στην αεροφωτογραφία Google earth του 2009, αλλά σε εξαρτημένο τοπογραφικό του οικοπέδου έτους Οκτωβρίου 2011 αποτυπώνεται. Από τις 27 Ιουλίου 2011 έως τη 1 Οκτωβρίου 2011 είναι 2 μήνες. Μπορούμε να υποθέσουμε ότι το στέγαστρο έγινε μέχρι τις 27 Ιουλίου σε περίπτωση που δεν υπάρχει αεροφωτογραφία από ΓΥΣ για το 2010 που να το εμφανίζει ?(αν η φωτογραφία είναι ευδιάκριτη κιόλας)

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου είναι προτιμότερο ν' ασχοληθείς με την έλλειψη (ή τη λάθος εφαρμογή) των ΟΑ και με το πως θα γίνουν "νομίμως υφιστάμενα" τα κτίρια και ταυτοχρόνως θ' αποκτήσουν "νόμιμα" σχέδια κ.λπ. κι άσε τα στέγαστρα στην ησυχία τους προς το παρόν.... Δεν εντοπίζεται σε αυτά το σπουδαιότερο και πρωταρχικό "πρόβλημα"....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.