Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση διαμερίσματος μόνο με 1 Λοιπή Παράβαση. Εάν ο ένας εκ των συνιδιοκτητών έχει έκπτωση (κάτοικοι Θράκης σαν άλλη κατοικία - όχι κύρια) έχει διαφορά αν είναι ο αιτών ή όχι?

Δηλαδή το παράβολο είναι πχ 250€ (ή 300€ πλέον?), αλλά συμψηφίζεται με το παράβολο η Λοιπή Παράβαση, οπότε τελικώς δεν υπάρχει κάποια έκπτωση ή υπάρχει?
Δεν έχει πληρωθεί ακόμη το παράβολο οπότε δε μπορώ να κρίνω. Εάν έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο θα με διευκόλυνε ώστε να αποφασιστεί ποιος θα κάνει την αίτηση.

Ευχαριστώ

Edited by EiriniA
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ πολύ. 

Δοκίμασα και μου βγάζει 300€ πρόστιμο χωρίς την έκπτωση "Κάτοικοι Θράκης" και χωρίς αυτή μάλλον δε στέκει γιατί σε κάθε περίπτωση δεν μου εμφανίζει παράβολο, αλλά θα εμφανιστεί μετά την υποβολή.
Το 300€ δε ξέρω πώς προκύπτει γιατί κι εγώ 250€ ήξερα...

Link to comment
Share on other sites

Η λοιπή παράβαση έχει πάει 300€, νομίζω και η διαμερισμάτωση, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το παράβολο δεν έχει πάρει αύξηση. Δεν έχει σημασία πάντως ακόμα. Θα βγάλεις το παράβολο και μετά κατά την υπαγωγή θα επιλέξεις εφάπαξ καταβολή με έκπτωση 20%, οπότε το πρόστιμο θα γίνει 0,8 * 300 = 240€ και δεν θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. (το ίδιο θα συμβαίνει και από σεπτέμβρη που πάμε στο +25%, το 321.5 *80% =250)

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, zazeng said:

Η λοιπή παράβαση έχει πάει 300€, νομίζω και η διαμερισμάτωση, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το παράβολο δεν έχει πάρει αύξηση. Δεν έχει σημασία πάντως ακόμα. Θα βγάλεις το παράβολο και μετά κατά την υπαγωγή θα επιλέξεις εφάπαξ καταβολή με έκπτωση 20%, οπότε το πρόστιμο θα γίνει 0,8 * 300 = 240€ και δεν θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. (το ίδιο θα συμβαίνει και από σεπτέμβρη που πάμε στο +25%, το 321.5 *80% =250)

Θα βγάλω το παράβολο που είναι 250€, θα προχωρήσω σε υπαγωγή για να μου βγάλει το πρόστιμο Α και σε αυτή την περίπτωση αν το ποσό του προστίμου είναι ίσο ή μεγαλύτερο του παραβόλου δεν πληρώνεται κάτι επιπλέον, σωστά?
Δηλαδή το 240€ που γράφετε παραπάνω εννοείτε πως είναι < 250€ οπότε δε με απασχολεί?

Άρα δεν παίρνει έκπτωση το παράβολο αντίστοιχα και δεν έχει διαφορά εάν θα βάλω ή όχι μόνιμος κάτοικος Θράκης?
Το ρωτάω γιατί όταν το δοκίμασα στο σύστημα (με μη πληρωμένο παράβολο φυσικά) μου βγάζει το πρόστιμο με 1ΛΠ=60€ όταν βάζω την περίπτωση Κάτοικοι Θράκης, ενώ αν δεν το επιλέξω μου βγάζει αυτό το 300€, οπότε λέω μεγάλη η διαφορά κάτι παίζει μιας και ο νόμος γράφει έκπτωση 20% στην περίπτωση κατοίκων Θράκης.

Αν στην παρούσα περίπτωση δε παίζει ρόλο θα μπει αιτών ο συνδικαιούχος που δεν είναι κάτοικος Θράκης (γι' αυτό και η ερώτηση).

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, EiriniA said:

Έχω περίπτωση διαμερίσματος μόνο με 1 Λοιπή Παράβαση. Εάν ο ένας εκ των συνιδιοκτητών έχει έκπτωση (κάτοικοι Θράκης σαν άλλη κατοικία - όχι κύρια) έχει διαφορά αν είναι ο αιτών ή όχι?

Ανεξάρτητα από τα 50άρικα....

Μπορείς να βάλεις όποιον θέλεις, είτε έναν από τους δύο, είτε και τους δύο. Δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Σημασία όμως έχει το ότι, νόμιμα έκπτωση θα πάρει (αν παίρνει) μόνο ο ένας από τους δύο και για το ποσοστό του! Ανεξαρτήτως του αν το σύστημα του ΤΕΕ είναι φτιαγμένο κατά τέτοιον τρόπο που να εξυπηρετεί κάτι τέτοιο.... 

Πρόσεχε διότι οι "εξυπνάδες" πληρώνονται εκ των υστέρων ακριβότερα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, EiriniA said:

Αν στην παρούσα περίπτωση δε παίζει ρόλο θα μπει αιτών ο συνδικαιούχος που δεν είναι κάτοικος Θράκης (γι' αυτό και η ερώτηση).

Δεν έχει σημασία ποιος είναι ο αιτών. Σημασία έχει το φύλλο καταγραφής στο οποίο βάζεις την έκπτωση.
Εδώ οκ δεν παίζει ρόλο, αν είχες όμως ας πούμε μια υπέρβαση 100τμ θα την έσπαγες σε δυο φύλλα καταγραφή από 50τμ έκαστο (ή όπως είναι τα ποσοστά τους) και στο ένα θα έβαζες κάτοικος Θράκης και στο άλλο όχι.

Α με πρόλαβε ο Ιάσονας. Καλησπέρα!

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανταποδίδω, αξιοποιώντας τις δυνατότητες που παρέχονται.... Χα, χα, χα....

P.S. Ιάσων με "ω", Ιάσονας με "ο"... Thanks!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.