Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

3 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ανεξάρτητα από τα 50άρικα....

Μπορείς να βάλεις όποιον θέλεις, είτε έναν από τους δύο, είτε και τους δύο. Δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Σημασία όμως έχει το ότι, νόμιμα έκπτωση θα πάρει (αν παίρνει) μόνο ο ένας από τους δύο και για το ποσοστό του! Ανεξαρτήτως του αν το σύστημα του ΤΕΕ είναι φτιαγμένο κατά τέτοιον τρόπο που να εξυπηρετεί κάτι τέτοιο.... 

Πρόσεχε διότι οι "εξυπνάδες" πληρώνονται εκ των υστέρων ακριβότερα....

Εννοείται συνάδελφε, δεν έχω διάθεση να βρω το μπελά μου γι' αυτό και ρωτάω πριν προχωρήσω.

Είχα ξεχάσει ότι ο καθένας παίρνει για το ποσοστό του την έκπτωση πάντως. 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, zazeng said:

Δεν έχει σημασία ποιος είναι ο αιτών. Σημασία έχει το φύλλο καταγραφής στο οποίο βάζεις την έκπτωση.
Εδώ οκ δεν παίζει ρόλο, αν είχες όμως ας πούμε μια υπέρβαση 100τμ θα την έσπαγες σε δυο φύλλα καταγραφή από 50τμ έκαστο (ή όπως είναι τα ποσοστά τους) και στο ένα θα έβαζες κάτοικος Θράκης και στο άλλο όχι.

Α με πρόλαβε ο Ιάσονας. Καλησπέρα!

Αλήθεια? Δε μου έχει τύχει κάποιος να δικαιούται έκπτωση και δεν το γνώριζα ότι πρέπει να είναι σε διαφορετικά φύλλα ώστε να πάρει ένας την έκπτωση. Για την ακρίβεια δεν έχω καταλάβει πώς το σύστημα πχ θα καταλάβει ποιος αντιστοιχεί σε ποιο φύλλο καταγραφής.

Εφόσον εδώ δε παίζει ρόλο, και δε παίρνει έκπτωση εφόσον το 300 θα γίνει 250 και εξισώνεται με το παράβολο που δε παίρνει έκπτωση αυτό με ενδιαφέρει.

Πάντως είχα καταλάβει (λανθασμένα γιατί το ξαναδιάβασα τώρα) ότι ο αιτών είναι που παίρνει ή όχι την έκπτωση. 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Στη περίπτωση αλλαγής χρήσεως από αποθήκη σε κατοικία, σε όροφο κλίσεως, η οποία όμως έχει μετρήσει κανονικά στο συντελεστή δόμησης, βάσει της οικοδομικής αδείας, μπορώ να τακτοποιήσω την αλλαγή με αναλυτικό προυπολογισμό , σωστά? Με καλύπτει η 1 λοιπή παράβαση ή θεωρείται ότι πρέπει να βάλω και διαφορετική διαμερισμάτωση  λόγω των επιμέρους χώρων που δημιουργήθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Exω  την εξής περίπτωση σε άδεια του 1995  αναφέρει ένα τμήμα ως ημ χώρο  και από εκεί φωτίζεται και το κλιμακοστάσιο έχε υπολογιστεί στο συντ. δόμησης ,πως είναι το σωστό να το δηλώσω με αναλυτικό, με ΥΔ  ή με κατ. 3 ως παράβαση κτιριοδομικού κανονισμού;

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημα, δεν αναφέρεις ποια είναι η πολεοδομική παράβαση.

Μήπως ο χώρος κλείστηκε αυθαίρετα;

Αν ναι, μια αντιμετώπιση είναι να υπολογιστεί πρόστιμο με αναλυτικό, για τις εργασίες κλεισίματος, με την λογική ότι ο χώρος έχει προσμετρήσει στον Σ.Δ κατά την έκδοση της Ο.Α.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι κλείστηκε αυθαίρετα απλώς επειδή απο αυτό το χώρο φωτιζόταν το κλιμακοστάσιο μήπως έπρεπε να βάλω κατ. 3 παράβαση κτιριοδομικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.έχω περίπτωση κτιρίου με 3 ορόφους το οποίο έχει επεκταθει στην πίσω πλευρα προς τον ακάλυπτο κατά 1 μέτρο σε όλους τους ορόφους.Επίσης λόγω της υπέρβασης δόμησης μετατοπίστηκαν και οι βεράντες ,οι οποίες όμως διατηρούν τις διαστάσεις που προβλεπόταν στην άδεια.Εκτος απο την υπερβαση δομησης θα υπολογισω και παραβαση αναλυτικου για την μετατοπιση των βεραντων;

Edited by jimyleon1970
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, jimyleon1970 said:

Εκτος απο την υπερβαση δομησης θα υπολογισω και παραβαση αναλυτικου για την μετατοπιση των βεραντων;

Δεν νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις κάτι για τους εξώστες συνάδελφε παρά μόνο στην περίπτωση που η αλλαγή των διαστάσεων τους προκαλεί υπέρβαση της επιφανείας τους έως είκοσι τις εκατό (20%) που στην περίπτωση σου δεν ισχύει. Άλλωστε τι ακριβώς θα μετρούσες στον αναλυτικό;

55 λεπτά πριν, jimyleon1970 said:

έχει μετατοπιστεί στην πίσω πλευρα προς τον ακάλυπτο κατά 1 μέτρο σε όλους τους ορόφους.

Επίσης αν η μετατόπιση αυτή δεν παραβιάζει τις πολεοδομικές διατάξεις (Δ, πλάγιες αποστάσεις, προκήπιο, στάθμη εδάφους) κατά παρ. γιδ, άρθ. 96 θα μπορούσε ίσως να μπει ως αυθαίρετη μικρή παράβαση; Εαν πρόκειται φυσικά για μετατόπιση και όχι επέκταση

Edited by The.Engineer
Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση μου εχω παρανομη επεκταση,αλλα οι βεραντες ενω εχουν τις νομιμες διαστασεις εχουν μετατοπιστει σε αλλο σημειο .δε θεωρειται αυτο παραβαση λετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.