Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

μα κ εγώ γιαυτό το είπα, πόσες φορές έχω πάει να μετρήσω και έχω μείνει με το πρόστιμο στο χέρι επειδή ο ιδιοκτήτης ερμήνευε διαφορετικά το νομο που δεν έχει διαβάσει ποτέ...

για το θέμα εννοείται λοιπή παράβαση ή γκρέμισμα και του υπολοίπου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

καλησπέρα σας,

πελάτης σε εκτός σχεδίου περιοχή, που έχει χτίσει ισόγεια κατοικία με οικ. άδεια (του 88΄), έχει φτιάξει 2 γήπεδα beach volley με περίφραξη (δίχτυ με μεταλλικά κολωνάκια) , μια ξύλινη κατασκευή- αποδυτήρια (Ε=10τμ και 2,25μ ύψος) και μια προσθήκη στη κατοικία 36,19 τμ με ξεχωριστή είσοδο που θα χρησιμοποιείται ένα μέρος σαν αποθήκη και το υπόλοιπο σαν "γραφεία" των γηπέδων. Πως μου προτείνεται να τακτοποιήσω? Βασικά τα γήπεδα τακτοποιούνται? δεν το έχω ξανά κάνει? Να το περάσω σαν λοιπή παράβαση (διαμόρφωση εδάφους).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σε μια περίπτωση που έχω αυτό το διάστημα (υπερυψωμένη κατοικία) έχω προσέξει ότι στις τομές της πολεοδομίας τα περιμετρικά τοιχία της υπερύψωσης ήταν σχεδιασμένα με λιθοδομή (άδεια του 1982) στην πράξη έχουν κατασκευαστεί από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Να το δώσω σημασία; και αν ναι λογικά αυτό τακτοποιείται με αναλυτικό σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Να δώσεις σημασία μόνο αν τα υλικά όψης καθορίζονται από ειδικούς όρους δόμησης (πχ παραδοσιακός οικισμός, ιστορικό κέντρο πόλης κλπ), διαφορετικά καμία ενασχόληση με αυτό, διότι αφορά διαμόρφωση εδάφους και είναι σαν να λέμε, ότι η διαμόρφωση εδάφους δεν έγινε με λιθοδομή, αλλά με σκυρόδεμα, κάτι που δεν συνιστά αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

 Θα ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Έχω ζαλιστεί και δεν μπορώ να σκεφτώ πια.....😀🤪.

Στο 1ο όροφο έχω επέκταση της κατοικίας και χρεώνω ΥΔ & ΥΚ.

Στο ισόγειο έχω ακριβώς την ίδια αυθαιρεσία αλλά με την διαφορά ότι ο χώρος αυτός είναι μπαζωμένος. Αυτή η αυθαιρεσία χρεώνεται με ΥΔ ή με αναλυτικό (λέω τώρα επειδή είναι μπαζωμένο;

....................................................................................................................................................................................................

Εκτός των παραπάνω έχω διαφορετικά κουφώματα όσον αφορά τις διαστάσεις και τις θέσεις τους αλλά και νέα κουφώματα. Για αυτήν την αυθαιρεσία χρεώνω αναλυτικό. Έχω βέβαια στην δήλωση και κατηγορία 3 αλλά από αυτά που διάβασα το γεγονός ότι έχω και νέα κουφώματα με πετάει εκτός της κατηγορίας 3 για τα παλιά κουφώματα σωστά;

Τέλος στα υφιστάμενα κουφώματα έχω και παντζούρια. Πρέπει να τα χρεώσω και αυτά στον αναλυτικό;;;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

και πού εχει γινει η επεκταση της αξιοτιμης κυριας κατοικιας;;;;

στα κουφωματα περιεχονται και τα παντζουρια...

[δλδ αν ειχες και τοποθετησει και μια αντικουνουπικη σιτα...θα χρεωνες 3 παραβασεις;;;;]

θα χρειαστουν καποιες επεξηγησεις...πότε.... τί.... τμ......κατοψεις αδειας/συμβολαιου..."τα γνωστα"...κλπκλπ

και τι εγινε στο ισογειο, που μπορει να ειναι "ιδια αυθαιρεσια"  με τον όροφο;;;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Οικοδομική άδεια του '82 που προέβλεπε υπερυψωμένη κατοικία (δείτε σχέδια). Με την υπερύψωση (0,70μ) να είναι περιμετρικά τοιχία και μπαζωμένα εσωτερικά.

 

Στην πράξη η υπερύψωση ποικίλη (από 1,50-1,90μ) λόγω κλίσης του εδάφους.

Επίσης εσωτερικά το ισόγειο σκάφτηκε ποιο βαθιά με καθαρό ύψος 2,00μ.

Ένα τμήμα του ισογείου έχει γίνει αποθηκευτικός χώρος ενώ ο υπόλοιπος παραμένει μπαζωμένος.

 

Ο όροφος επεκτάθηκε εντός οικοπέδου (πίσω κ πλάγια), δείτε σχετικά σχέδια.

Η ίδια ακριβώς επέκταση εμφανίζεται και στο ισόγειο, με την μόνη διαφορά ότι το τμήμα αυτό είναι εν μέρει μπαζωμένο.

Η πρώτη μου προσέγγιση ήταν ότι η επέκταση του ορόφου είναι ΥΔ κ ΥΚ ενώ του ισογείου είναι ΥΔ.

Σε δεύτερες σκέψεις που κάνω είναι ότι μήπως επειδή η επέκταση του ισογείου σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά είναι τοιχίο και μπάζωμα μήπως να υπολογιστεί με αναλυτικό; Αλλά μάλλον χαζομάρες λέω.

 

* Τέλος όσον αφορά τα κουφώματα, όπως είπα και στο προηγούμενη δημοσίευση υπάρχει τροποποιήσει των κουφωμάτων της οικ. άδειας και δημιουργία νέων. Σε αυτήν αυθαιρεσία η ερώτηση είναι το γεγονός ότι έχω και νέα κουφώματα δεν μπορώ να επιλέξω κατηγορία 3; και επίσης αν το υπολογίσω με αναλυτικό θα πρέπει να υπολογίσω και τα παντζούρια;

Το λέω αυτό  dimitris GM γιατί στα δημόσια έργα όταν αναφέρονται στα κουφώματα αναφέρονται μόνο στο σκελετό ούτε καν τα γυαλιά πόσο μάλλον οι σίτες.

κουφώματα άλλο άρθρο

γυαλιά άλλο άρθρο

σίτες άλλο άρθρο

 

Φεύγω γιατί έχω αργήσει. Καλή κ παραγωγική ημέρα σε όλους.

Σας ευχαριστώ εκ προτέρων

 

 

 

821874911_.png.23c9b214da7f38fba63190f1e01c097e.png

8538170_.png.2c586384fb1dacdf47cc4958a1f52dcd.png865312489_.png.d354f9f6d4e52dba1c9b1b34a2fe36ca.png

 

3d1.png

3d2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σε όλους!
Εντός αγροτεμαχίου, υπάρχει ανωδομή/ραντιέ με αναμονές στη θέση των υποστηλωμάτων. Πώς θα το τακτοποιούσατε με τον Ν.4495?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα έχεις απλά "κατασκευή" και όχι κλειστό χώρο. Συνεπώς, πας με αναλυτικό. Λογικά είσαι και ΚΑΤ. 5, αν δεν είναι προ του 1983, οπότε δες εάν στην περιοχή σου μπορείς να κάνεις υπαγωγή ΚΑΤ. 5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.