Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

1 minute ago, akis73 said:

Καλησπέρα Χρόνια Πολλά,

Για τον η/χ ότι ανέφερες και επιπρόσθετα, βάλε και την πλάκα από πάνω και πλακάκια για το δάπεδο, επιχρίσματα και χρωματισμούς των αντίστοιχων επιφανειών. Για τις υπόλοιπες εργασίες απλά βάζεις τα τ.μ. με εκτίμηση χονροδρειδώς από τα σχέδια. Λεπτομερή αναφορά στην τ.ε. δεν χρειάζεται, απλά αναφέρεις ότι ο προϋπολογισμός είναι < 15 χιλ που λογίζεται ως 1 λοιπή παράβαση. Από την άλλη αν αν έχεις τόσες πολλές εργασίες όσες αναφέρεις, ίσως να εξέταζες να βάλεις 2 ΛΠ αντί 1. Προσωπικά έχω αναφέρει ότι δεν ανεβάζω πλέον τον αναλυτικό στα αρχεία, οι απόψεις διίστανται πάνω στο συγκεκριμένο αφού άλλοι συν/φοι ανεβάζουν και τον αναλυτικό μαζί με την τ.ε.

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Scan_20220110.thumb.png.f105f4c9c6ec7c125626659e1ee84b55.pngΚαλησπέρα σας! Έχω μια υπόθεση τακτοποιήσης στην οποία συμβαίνει το εξής, η μπροστά Βεράντα έχει γίνει σε διαφορετική φορά σύμφωνα με την Οικ. Άδεια βέβαια οι διαστάσεις έχουν παραμείνει ίδιες! Σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να το εντάξω στην κατηγορία 3 γγ) ή υπάρχει κάποιος άλλος σωστότερος τρόπος;  

 

Edited by michnast
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω αναλάβει τακτοποίηση σε γήπεδο εκτός σχεδίου που αφορά, πέραν των λοιπών αυθαίρετων κατασκευών, 2όροφη οικοδομή που τακτοποιείται ως χωρίς οικ. άδεια. Η πρόσβαση στη κατοικία του 'α ορόφου προκύπτει από δυο εξωτερικές κλίμακες.

Ήθελα να ρωτήσω αν αυτές οι σκάλες θα τακτοποιηθούν ως πολεοδομικές παραβάσεις ή όχι!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1 λοιπή  παράβαση θα βάλεις και θα συμπεριλάβεις και άλλες αυθαιρεσίες αναλυτικού που σίγουρα θα υπάρχουν στο γήπεδο (πχ περιφράξεις, δαπεδοστρώσεις περιβάλλοντος χώρου κλπ)

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε! Γνωρίζεις αν τις επιφάνειες αυτές που θα εντάξω ως πολεοδομική παράβαση (πχ. εξώστες, τσιμεντοστρώσεις περιξ κατοικιών, υπόστεγο, Η.Χ. , μανδρότοιχο, περίφραξη και πολλά άλλα) χρειάζεται να τα παρουσιάσω και πάνω σε κάτοψη? Ή θα κάνω απλή αναφορά στη τεχνική μου έκθεση?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις μια αναφορά στην ΤΕ  ότι στην μια λοιπή παράβαση (άρθρο 100)συμπεριλαμβάνονται οι κάτωθι αυθαίρετες κατασκευές (ανοιχτές κλίμακες, περιτοιχίσεις, δαπεδοστρώσεις, κλπ)

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavlos33 said:

Θα κάνεις μια αναφορά στην ΤΕ  ότι στην μια λοιπή παράβαση (άρθρο 100)συμπεριλαμβάνονται οι κάτωθι αυθαίρετες κατασκευές (ανοιχτές κλίμακες, περιτοιχίσεις, δαπεδοστρώσεις, κλπ)

Πολύ ωραία, ευχαριστώ!

Χρησιμοποιώντας το excel του Παραρτήματος Β, οι εργασίες είναι τόσες πολλές που φτάνουν οριακά τα 15000ε, οπότε έχω χρησιμοποιήσει 2 πολεοδομικές παραβάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα. Είμαι αρκετά νέος στο χώρο και μου έτυχε μία περίπτωση μονοκατοικίας προ του 1955 με ισόγειο (ΜΘΧ) και όροφο (κατοικία) με εξώστη. Σχέδια οικοδομικής αδείας δεν υπάρχουν.

Στην αυτοψία διαπιστώθηκε ότι ο εξώστης υπερδιπλασιάστηκε κατά πλάτος σε μεταγενέστερο χρόνο, κάτι που φαίνεται στην κατασκευή ενώ το επιβεβαίωσε και ο ιδιοκτήτης. Η επέκταση στηρίζεται σε 3 υποστυλώματα.

Ανήκει στις λοιπές παραβάσεις; Υπάρχει 120% μεταβολή της επιφάνειας του εξώστη αλλά δεν παραβιάζει όρια οικοπέδου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!Ναι,υπάγεται στις παραβάσεις αναλυτικού προϋπολογισμού.Από κάτω δημιουργήθηκε κι ένας νέος Α.Η.Χ.λόγω των υποστυλωμάτων,επίσης παράβαση αναλυτικού προϋπ/σμού.

Edited by ChristinaK
Διορθ.
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.