Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με αυθαίρετες κατασκευές που υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό και ένταξή τους στο Ν. 4495/17.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε φαίνεται να συμψηφίζονται αυθαίρετες κατασκευές Κατηγορίας 3 με αναλυτικό προυπολογισμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είχα μια "παγωμένη για τον νέο νόμο" περίπτωση μιας παλιάς προ '55  διόρωφης οικίας εντός οικισμού, η οποία αγοράστηκε το 1990, το 1993 κατεδαφιστηκε, χωρίς κάποια ενημέρωση σε δημόσια υπηρεσία, ο πρώτος όροφος λόγω ρήγματος, ρίξανε πλάκα για στέγη, 2 τοίχους του ισογείου τους κάνανε με τσιμεντόλιθους, τους άλλους 2 τους αφήσανε με την παλιά λιθοδομή που είχε,  και από χρήση κατοικία το κάνανε αποθήκη. Μετά από διάφορες συζητήσεις που είχα από πέρυσι το καλοκαίρι η πιο καλή συμβουλή που είχα ήταν να κάνω αναλυτικό, μιας που δεν έχω έξτρα προσθήκες αλλά απώλειες από τα τετραγωνικά και τον όγκο του κτιρίου. Τι αναλυτικό να κάνω; Τις εργασίες κατεδάφισης; Και σε ποια κατηγορία να το βάλω; Επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι αντίστοιχο, ποια διαδικασία μέσα στο σύστημα της πλατφόρμας του ΤΕΕ ακολουθώ; Που θα φορτώσω το αποτέλεσμα που θα βγάλει ο αναλυτικός; Βάζω εδώ και 2 φωτογραφίες, πως ήταν και πως είναι σήμερα. Μπορείτε να με βοηθήσετε; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Από το προ'55 όπως λες και όπως φαίνεται στις φωτογραφίες δεν διατηρείται τίποτα εκτός από τις δύο τοιχοποιίες. Έχεις ένα αυθαίρετο κτίριο του 1993 με σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα στο οποίο ενσωματώθηκαν απλώς οι δύο παλιές τοιχοποιίες. Συνεπώς θα δηλώσεις κανονικά με επιφάνεια όλο το κτίριο. 

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω την εξής απορία.Σε ισόγειο όροφο πολυκατοικίας με 2 καταστήματα, είσοδο για υπόγειο και είσοδο για το κλιμακοστάσιο έχω περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης καθώς η είσοδος του υπογείου με τον διάδρομό της φαίνεται στα σχέδια της πολεοδομίας ανάμεσα στα καταστήματα αλλά στην πραγματικότητα κατασκευάστηκε δεξιά των καταστημάτων. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Εκτός της διαφορετικής διαμερισμάτωσης του ορόφου θα  πρέπει να δηλώσω και την αλλαγή της όψης, οπότε θα πάνε και τα δύο με αναλυτικό με μία λοιπή πολεοδομική παράβαση ή είμαι καλυμένος μόνο με την διαφορετική διαμερισμάτωση αν θεωρήσω ότι η αλλαγή όψης έγινε εξαιτίας της???

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά και τα δύο. Βεβαίωση μεταβίβασης μπορείς να δώσεις και χωρίς να τακτοποιήσεις την αλλαγή των όψεων, σε περίπτωση όμως καταγγελίας αυτό θα αποτελεί παράβαση αν τύχει και έρθει κάποιος πολύ "τυπικός" ελεγκτής, που γενικά σε πολεοδομίες που γνωρίζω υπάρχουν πολλοί τέτοιοι. Ένας θυμάμαι είχε καταγράψει αυθαίρετη ζαρτινιέρα σε διαμέρισμα χωρίς άλλες αυθαιρεσίες. Γνώμη μου είναι να ενημερώνεται πάντα ο πελάτης για όλες τις αυθαιρεσίες.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Την παράγραφο 7 (με το αντίστοιχο τετραγωνίδιο "4" στο παράρτημα Α) πώς την ερμηνεύετε;

 

7. Σε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης από βο-

ηθητική χρήση σε βοηθητική και από κύρια σε κύρια,

εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου, εφόσον ο προϋ-

πολογισμός των εργασιών που έχουν εκτελεστεί δεν ξε-

περνά τις δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρώ, καταβάλ-

λεται παράβολο διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και δεν

καταβάλλεται ειδικό πρόστιμο. Σε αντίθετη περίπτωση

εφαρμόζεται η παράγραφος 5. Για αυθαίρετες αλλαγές

χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια, εντός νομίμου πε-

ριγράμματος κτιρίου, στις περιπτώσεις όπου επέρχεται

αύξηση του συντελεστή δόμησης, όπως αυθαίρετη

αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία σε εκτός

σχεδίου περιοχή και αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από βιο-

μηχανία για την οποία εκδόθηκε άδεια, κατά παρέκκλιση,

σε εκτός σχεδίου περιοχή σε κατοικία, εκτός των τυχόν

υπολοίπων συντελεστών (εκτός σχεδίου, παλαιότητας)

υπολογίζεται ο συντελεστής αλλαγής χρήσης σύμφωνα

με το Παράρτημα Α΄ για την επιπλέον της επιτρεπόμενης

για τη νέα χρήση επιφάνεια.

 

 

Το βοηθητική σε βοηθητική και το κύρια σε κύρια ο 4495 το κρατάει όπως ο 4178.

σε αντίθετη περίπτωση γράφει πως εφαρμόζεται η παρ 5 (αναλυτικός) ενώ 1,4 βάζουμε όταν επέρχεται αύξηση του συντελεστή δόμησης και αναφέρει παραδείγματα σε εκτός σχεδίου περιοχές όπου ο ΣΔ εξαρτάται από τη χρήση.

 

πχ σε περίπτωση ημιυπογείου (εκτός ΣΔ) που γίνεται κατάστημα υπολογίζουμε αναλυτικό ή υπέρβαση δόμησης με συντελεστή αλλαγής χρήσης όπως ο 4178 που ήταν σε σχέση με τη χρήση του χώρου βάσει Ο.Α;

Link to comment
Share on other sites

Το αντιμετωπίζουμε όπως ακριβώς με τον 4178. Το ίδιο γράψανε, απλά πιο δυσνόητα!!!

Στην περίπτωσή σου έχεις κλασσικά ΥΔ, χωρίς όμως το 1,4 ... και στον 4178 έτσι θα το πήγαινες.

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2017 at 12:19 ΠΜ, Inzaghi said:

Δε φαίνεται να συμψηφίζονται αυθαίρετες κατασκευές Κατηγορίας 3 με αναλυτικό προυπολογισμό.

Αξιότιμε συνάδελφε και στον 4178/13 δεν έγραφε τπτ. Το βάλανε στην εγκύκλιο. Έχω παρόμοια περίπτωση και δεν ξέρω τι να κάνω?

Οι παραβάσεις πέραν της κατηγορίας 3 (μια αποθήκη, μια πέργκολα και μια δεξαμενή νερού) είναι μια βάση από μπετόν και η συρματοπερίφραξη του αγροτεμαχίου.

Προβληματίζομαι. Δεν θέλω να καταλογίσω την παράβαση και να βγει μετά ερμηνευτική εγκύκλιος.

 

Επίσης και στον νέο νόμο οι λοιπές παραβάσεις δεν παίρνουν μείωση λόγω συντελεστή παλαιότητας. Κακώς κατά την γνώμη μου.

Edited by Pavlos33
έγινε συγχώνευση συνεχόμενων δημοσιεύσεων. Βλ. Κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό ήταν και στον 4014 και στον 4178. Απλά δεν το διόρθωσαν... και ούτε πρόκειται!

 

ΥΓ: Πάντως, αν δεις λέει 200€ και όχι 250€ στο επιμέρους πρόστιμο.

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.