Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποθηκη εχει κατασκευαστει εντός ορίων ανοιχτής υπόγειας θεσης σταθμευσης. 

Με αναλυτικό... σωστά; :mrgreen:

επειδή παραμενει η απορία, εχει κανεις αποψη;

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιοκτησιακό ποιο είναι;

Υπάρχει σύσταση που μοιράζει τις αποθήκες;

Ο χώρος του υπογείου μήπως είναι κοινόχρηστος;

Link to comment
Share on other sites

- σε ποιον ανηκει η ΘΣΑ?

-ειναι του 1221 ή απλα "εξ ιδιωτικης πρωτοβουλιας"

- οταν λες "ανοιχτη" εννοεις  διαγραμμισμενη στο δαπεδο?

- η αποθηκη σε ποιον ανηκει?

-εχουν χιλιοστα τα συγκεκριμενα?

 

υγ

ως συνηθως, απαντησε ηδη ο παυλος

 

με τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

η ΘΣ ειναι Ο.Ι. με χιλιοστά.

"ανοιχτή" εννοώ  ότι είναι τμήμα του υπογείου γκαράζ - δεν υπάρχουν περιμετρικά τοίχοι, υπάρχει νοητή διαγράμμιση σύμφωνα με τα συμβόλαια.

 

Οπότε (κατα δήλωση ιδιοκτήτη) υπαρχει μία αυθαίρετη αποθήκη χτισμένη στα νοητά όρια της νόμιμης ΘΣ.

 

Φυσικά περιμένω τα σχεδια πολεοδομίας κ της συστασης για να δω τι γίνεται κ κει..

 

...κ καλό μηνα !!

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω αναλάβει ένα διώροφο κεραμοσκεπές κτίσμα (ισόγειο + πατάρι) εντός σχεδίου το οποίο κατασκευάστηκε το 1923 και μετά το 2000 έβγαλαν άδεια «επισκευής -διαρρύθμισης του ισογείου και του ορόφου με αλλαγή στέγης» και το ανέφεραν ως κατάστημα. Ο πελάτης μου θέλει να κάνει αυτό το κατάστημα διαγνωστικό εργαστήριο (μικροβιολογικό)....


Λοιπόν κατά την αυτοψία είδα ότι: 


έχει γίνει διαχωρισμός του ενός καταστήματος σε δύο καταστήματα, κοινώς έχουν βάλει έναν τοίχο χωρίζοντας το κάθετα....επιπλέον έχουν φτιάξει και μια μεταλλική σκάλα προς το πατάρι που δεν υπήρχε στην άδεια. -----> Λέω να το βάλω στο Ν.4495/17 αυθαίρετα με αναλυτικό, συμφωνείτε?


 


Τώρα, αφού ολοκληρωθεί η υπαγωγή θέλω να κάνω τα εξής: να βγάλω άδεια Αλλαγής χρήσης (από κατάστημα σε διαγνωστικό εργαστήριο) όπου θέλω να βάλω χωρίσματα και ένα wc στο ισόγειο. (στην Πολεοδομία μου είπαν ότι αναγκαστικά πάω με άδεια γιατί αλλάζουν τα υδραυλικά)


 


Πώς το βλέπετε σαν διαδικασία?


Υ.Γ. (Παρακαλώ τους διαχειριστές να διαγράψουν πάρόμοια ερώτηση από το θέμα ''[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν.4495/17] Διαφορετική Διαμερισμάτωση '' διότι μάλλον ταιριάζει καλύτερα εδω....)


Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω αποθήκη 2,20μ2 επί εξώστη ορόφου πολυκατοικίας.

Υπάρχει συναίνεση.

Δεν παραβιάζει κοινόχρηστο δημόσιο χώρο, αλλά παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις (Δ) αδείας.

 

1) Υπάρχει άλλη επιλογή από το να τον υπολογίσω με αναλυτικό προυπολογισμό? (οι βοηθητικοί χώροι δεν περιλαμβάνονται στις υπαρβάσεις δόμησεις σύμφωνα με το Παράρτημα Α)

2) Αν τον υπολογίσω όντως με αναλυτικό προυπολογισμό, τότε δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι στα υπόλοιπα φύλλα καταγραφής πρέπει να βάλω και ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΠΛΑΓΙΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ Δ μόνο και μόνο για αυτή την αποθήκη, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το βρίσκω λίγο υπερβολικό να αναζητάς συναίνεση για ρύθμιση σε εξώστη.

Αν παριαβάζει το Δ και βρίσκεται εντός εξώστη, αυτό σημαίνει ότι και ο εξώστης παραβιάζει το Δ. Μήπως τελικά θέλει τακτοποίηση και ο εξώστης ως ΛΠ;

 

1) Θα το υπολόγιζα ως ΥΔ + ΥΚ κύριου χώρου. Για το Δ δες τα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

O εξωστης δεν παραβιαζει το Δ.

Απλα στην αδεια υπαρχει εξωστης. Δεν υπαρχει βοηθητικος χωρος (κλειστη αποθηκη δηλαδη).

Με απλα λογια εκαναν στον εξωστη μια μεταλλικη κλειστη αποθηκη υψους 280 ομως.

 

Επισης, διαβαζοντας τις οδηγιες του ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ Α σχετικα με τις υπερβασεις δομησης, δεν βλεπω να συμπεριλαμβανεται καπου η ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΧΩΡΩΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ.

Με την ευκαιρια, αν ειχα πχ. μια αποθηκη 20μ2 στην αδεια και στην πραγματικοτητα την κανω 60μ2, πως θα την υπολογισω?

Απ'οτι βλεπω μονο με αναλυτικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.