Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Να ρωτήσω το εξής: Αυθαίρετη θέση στάθμευσης στεγασμένη με πλάκα μπετόν και τοιχείο περιμετρικά χωρίς γκαραζόπορτα σε ακάλυπτο χώρο πως υπολογίζεται? με αναλυτικό προϋπολογισμό?

Από που προκύπτει ότι πάει με αναλυτικό;

 

Από παράρτημα Α' (δεν είναι κύριος χώρος);;;

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O εξωστης δεν παραβιαζει το Δ.

Επισης, διαβαζοντας τις οδηγιες του ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ Α σχετικα με τις υπερβασεις δομησης, δεν βλεπω να συμπεριλαμβανεται καπου η ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΧΩΡΩΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ.

Με την ευκαιρια, αν ειχα πχ. μια αποθηκη 20μ2 στην αδεια και στην πραγματικοτητα την κανω 60μ2, πως θα την υπολογισω?

 

Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως ένα κλείσιμο εξώστη παραβιάζει το Δ, ενώ ο εξώστης μόνος του δεν παραβιάζει το Δ.

Το ανέφερα επειδή πρόσφατα είχα μία περίπτωση ανοικτού εξώστη εντός Δ και είμαι της άποψης ότι πρέπει να δηλωθεί ως ΛΠ. Μπορεί και και να μην κατάλαβα τι εννοείς ίσως...

 

Δεν νομίζω να προκύπτει από κάπου ότι μία αποθήκη εντός εξώστη εκτός του ισογείου πάει ως ΥΔ μειωτικού ή ως ΛΠ. Οπότε προσωπικά θα το δήλωνα ως ΥΔ ΚΧ (με έλεγχο για ΥΚ + Δ).

 

Το ίδιο και για τα αυθαίρετα 40 τμ, δηλ. ως ΥΔ ΚΧ. Καλύτερα να περιμένεις την εγκύκλιο μήπως αποσαφηνίζει τι θα γίνεται με τις ισόγειες αποθήκες.

Link to comment
Share on other sites

.................... ενώ ο εξώστης μόνος του δεν παραβιάζει το Δ.

 

Προφανώς και είναι παράβαση! Προφανώς και να θέλεις να τη ρυθμίσεις ΔΕΝ μπορείς! Να ευχαριστείς το ΤΕΕ, που τόσα χρόνια, τόσοι νόμοι, έχει φτιάξει έτσι το σύστημα και μας δίδεται το "δωράκι" αυτό. μας το "παίρνει" όμως από αλλού.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως ένα κλείσιμο εξώστη παραβιάζει το Δ, ενώ ο εξώστης μόνος του δεν παραβιάζει το Δ.

Το ανέφερα επειδή πρόσφατα είχα μία περίπτωση ανοικτού εξώστη εντός Δ και είμαι της άποψης ότι πρέπει να δηλωθεί ως ΛΠ. Μπορεί και και να μην κατάλαβα τι εννοείς ίσως...

 

Δεν νομίζω να προκύπτει από κάπου ότι μία αποθήκη εντός εξώστη εκτός του ισογείου πάει ως ΥΔ μειωτικού ή ως ΛΠ. Οπότε προσωπικά θα το δήλωνα ως ΥΔ ΚΧ (με έλεγχο για ΥΚ + Δ).

 

Το ίδιο και για τα αυθαίρετα 40 τμ, δηλ. ως ΥΔ ΚΧ. Καλύτερα να περιμένεις την εγκύκλιο μήπως αποσαφηνίζει τι θα γίνεται με τις ισόγειες αποθήκες.

 

1) Για το πρωτο ερωτημα προκειται για προσθηκη σε υπαρχουσα οικοδομη και τηρηθαν οι πλαγιες αποστασεις βασει ΓΟΚ73 (στις οποιες δεν βλεπω στην αδεια να εχει συμπεριληφθει ο εξωστης).

Αρα η αποθηκη μου εχει παραβιαση Δ ή δεν εχει?

 

2) Για τον υπολογισμο μιας αποθηκης, μου φαινεται περιεργο να πρεπει να την υπολογισω σαν ΥΔΚΧ, αφου δεν ειναι χωρος κυριας χρησης.

Βεβαια αν την υπολογισω με αναλυτικο, "χανω" την πιθανη παραβιαση καλυψης και πλαγιων αποστασεων.

Νομιζω οτι χρειαζεται διευκρινηση απο εγκυκλιο.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν νομίζω να προβλέπει ο υφιστάμενος νόμος υπολογισμό με αναλυτικό για την συγκεκριμένη παράβαση. Γιατί το αναφέρεις?

Μήπως γιατί στο παράρτημα, στο (5) αναφέρει ότι αφορά σε επιφάνειες με κύρια χρήση?

Και αφού δεν είναι κύρια χρήση και δεν μπορεί να μπει στο (5) θα πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό?

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγραψα γιατι το αναφερω.

Γιατι οι οδηγιες του ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ Α, με σαφη τροπο, περιγραφουν οτι οι συντελεστες στο κουτακι "ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ" αφορουν χωρους ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ.

Που αναφερεται στο νομο τι κανουμε για χωρους ΒΟΗΘΗΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ?  

Εγω μονο στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 ειδα και εκει που λεει για αλλαγη χρησης απο βοηθητικη σε αλλη βοηθητικη.

Link to comment
Share on other sites

Άν είναι έτσι τότε και μία αυθαίρετη επέκταση υπογείου θα υπολογιζόταν ως ΛΠ, πράγμα που προφανώς δεν ισχύει.

 

Υποτίθεται ότι χώροι που αντιστοιχούν σε τμ δηλώνονται ως ΥΔ άσχετα με την χρήση εκτός αν μιλάμε για μικροπαράβαση κατ.3 ή ότι άλλο διευκρινιστεί στις εγκυκλίους που αναμένονται.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστο ειναι αυτο που λες.

Απο την αλλη ομως, δεν ειναι δυνατον ενας χωρος βοηθητικης χρησης (ο οποιος δεν βρισκεται σε υπογεια σταθμη) ν'αντιμετωπιζεται με τον ιδιο τροπο με ενα χωρο κυριας χρησης.

Σκεψου το προβλημα σε περιοχες με υψηλη τιμη ζωνης.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για αυτό πρέπει να περιμένουμε διευκρινήσεις.

Βέβαια το Υπουργείο ότι κερδίσει από όσους αναγκαστούν ή απλά είναι ανυπομόνοι να τα δηλώσουν, καλό θα είναι για το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.