Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθειά σας.

Βάζω στο σύστημα 1 λοιπή παράβαση και στον υπολογισμό προστίμου υπολογίζει 200 ευρώ ενώ με το άρθρο 100 παρ. 5 είναι 250 ευρώ.

 

Γνωρίζετε τι συμβαίνει; Υπάρχει περίπτωση να βάζω κάτι λάθος χωρίς να το έχω αντιληφθεί; Έχω επιλέξει κατηγορία 4 και την πιο πρόσφατη παλαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα πληρωθεί ομως υποχρεωτικά το παράβολο των 250 που είναι και το ελάχιστο που μπορεί να πληρωθεί

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε κατάστημα - εστιατόριο πέρα από κάποιες υπερβάσεις δόμησης διαπιστώθηκε και το εξής.

Στο χώρο που σύμφωνα με την Ο.Α. έπρεπε να είναι η κουζίνα, έχουν μπει τα τραπέζια και στο χώρο που έπρεπε να είναι τα τραπέζια είναι η κουζίνα.

Επιπλέον, πάλι σύμφωνα με την Ο.Α,.έπρεπε να έχει 2 τουαλέτες με προθάλαμο 

άλλα τελικά η μια καταργήθηκε για να μεγαλώσει ο χώρος που μπαίνουν τα τραπέζια.

Θεωρείται ότι τα παραπάνω αποτελούν παράβαση που τακτοποιείται με το 4495 ? Με αναλυτικό ίσως?

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Απο ΚΧ--->ΚΧ εντός νόμιμου περιγράμματος , ναι με αναλυτικό.

Τώρα δεν ξέρω με αυτήν την ανακατανομή τμ και με την ακύρωση των τουαλετών, τι θα γίνει με την άδεια λειτουργίας, άτομα/τμ κ.λ.π.

Δεν ξέρω μήπως με ενημέρωση λύθεί το πρόβλημα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 5/όροφη οικοδομή, η οποία αποτελείται από δύο τμήματα, Α και Β - στατικά ενιαία - έχει κατασκευαστεί τοίχος στον κοινόχρηστο εξώστη που βλέπει στον ακάλυπτο, στους 4 πάνω από το ισόγειο ορόφους. (Στο ανώτερο μέρος της εικόνας φαίνεται η κάτοψη της άδειας και στο κατώτερο η υφιστάμενη κατάσταση, δηλαδή η κατασκευή του τοίχου από το σημείο Α έως το σημείο Β.)

Η πολεοδομία αντιμετώπισε τον εξώστη από το σημείο Α έως το σημείο Β ως κλειστό χώρο και για τον υπολογισμό του προστίμου πολλαπλασιάστηκε η τιμή του ανά τ.μ. με το σύνολο της επιφάνειας των "κλεισμένων" εξωστών.

Επειδή όμως οι άλλες δύο πλευρές του εξώστη - που οδηγούν στα δύο τμήματα εκατέρωθεν του κλιμακοστασίου - έχουν μείνει όπως προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια, δηλαδή δεν έχει κατασκευαστεί κάποιος τοίχος με πόρτα ώστε να δημιουργείται κλειστός χώρος, μήπως ο υπολογισμός του προστίμου μπορεί να γίνει με αναλυτικό;

Κάποια απάντηση για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Στο διάγραμμα κάλυψης , πως είχε περάσει ο χώρος των εξωστών;

Όταν  γράφεις εξώστης, εννοείς πρόβολος;

Πώς είχε χρεωθεί;

Τα ρωτάω αυτά προσπαθώντας να καταλάβω γιατί το χτίσιμο του τοίχου αποτελεί παράβαση.

Προφανώς ο τοίχος μπήκε αντι για κάποιο κάγκελο η στηθαίο, που θα υπήρχε στην θέση αυτή.

 

Σου χρεώνει τα τμ που προκύπτουν απο τη μήκος ΑΒ x το πλάτος του εξώστη;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.
 
Ναι, όταν λέω εξώστης εννοώ πρόβολο.
Στο δ.κ. η εν λόγω επιφάνεια είχε προσμετρηθεί στην επιφάνεια των εξωστών.
Το χτίσιμο του τοίχου αποτελεί παράβαση καθώς στην θέση εκείνη προβλεπόταν στηθαίο.
Η πολεοδομία στην καταγραφή του αυθαιρέτου αντιμετώπισε, όπως το εκτίμησες, ως επιφάνεια κλειστή, δομημένη και το εμβαδόν της ίσο με το γινόμενο
μήκος ΑΒ x πλάτος εξώστη.

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ποιο είναι το δικό σου επιχείρημα. Γιατί σου χρεώνουν το ορθογώνιο παραλληλόγραμμο x τιμή /τμ , τη στιγμή που για να κατασκευαστεί αυτός ο χώρος χτίστηκε μόνο ένας τοίχος.

Απο την άλλη όμως μπορεί να πει κάποιος ότι και τους η/χ που τους κλείνουμε , έναν τοίχο σηνήθως κατασκευάζουμε και αυτομάτως δημιουργούμε κλειστό χώρο ,ο οποίος χρεώνεται με τιμή ανα τμ. (υπέρβαση δόμησης στον νόμο των αυθαιρέτων)

Στην δικιά σου περίπτωση όμως δεν δημιουργείται κλειστός χώρος.

Θα έλεγα ότι δημιουργείται μια στοά που ενώνει τα δύο κτήρια.

 

Αναρωτιέμαι αν στην θέση του τοίχου ήταν το στηθαίο της άδειας και επάνω του ένα συνεχόμενο κούφωμα, απο το στηθαίο μέχρι την επάνω πλάκα.

Πως θα το αντιμετώπιζαν;

 

Αυτές είναι οι πρώτες μου σκέψεις.

Δεν νομίζω ότι σου είπα κατι σπουδαίο.

Απλά έγραψα τις σκέψεις μου μήπως πιαστείς απο κάποια λέξη που θα σε βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.