Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Για την επιλογή της κατηγορίας κανείς μέχρι στιγμής δεν είναι βέβαιος για κάτι. Οπότε μετά τις μελλοντικές διευκρινήσεις, ίσως η κατηγορία να είναι 4, αφού από το σώμα του νόμου δεν είναι ξεκάθαρο αν ακίνητο χωρίς ο.α με αυθαίρετες κατασκευές, μπορεί να υπαχθεί κατηγορία 4. 

Για την Μ.Σ.Ε το στέγαστρο (το οποίο μάλιστα δεν βρίσκεται καν σε επαφή με το κτίριο) δεν επηρεάζει τη στατική επάρκεια του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οντως δεν ειναι σε επαφη...

για την μ.σ.ε. του στεγαστρου ...υφισταται θεμα?

 

ευχαριστω...

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Πού βρέθηκε η ερωταπάντηση 1538 στον 4495; Εννοείτε τον 4178 μάλλον.


Έχω κι εγώ συνάδελφοι μια ερώτηση. Ο χώρος που επισυνάπτω βρίσκεται στον αύλειο χώρο κτιρίου εκτός σχεδίου με άδεια του 78 και παραβιάζει την πλάγια απόσταση των 15μ. Έχει όπως φαίνεται στέγη και είναι κλειστός από τις 3 πλευρές με διαστάσεις 4,30Χ3,50 περίπου. Χρήση: στο χώρο αυτό υπάρχουν φούρνος χτιστός, ψησταριά, νεροχύτης. Μπορώ να το θεωρήσω κιόσκι ή Ημιυπαίθριο και να τον υπολογίσω με Αναλυτικό; Ευχαριστώ. κιόσκι.pdf


 


Και ένα 2ο ερώτημα: Ένας χώρος 5Χ11 πάνω σε βάση μπετόν από σιδηροκατασκευή και λαμαρίνα στους 3 τοίχους και στη δίρριχτη στέγη (βρίσκεται στο πιο πάνω αγροτεμάχιο και χρησιμεύει ως βοηθ. χώρος για εργαλεία και διάφορες "σαβούρες". Μπροστά είναι ανοιχτός, αλλά υπάρχουν κολόνες-μεταλλικά ταυ που στηρίζουν την στέγη. Μπορώ να τον θεωρήσω ως υπόστεγο και να υπολογίσω το πρόστιμο με αναλυτικό; Ευχαριστώ πολύ. 


Edited by Ευαγγελία Φλώρου
Link to comment
Share on other sites

Η 1538 ε/α είναι απο το ΤΕΕ Πελοπονήσσου για τον ν4495  δες εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/51201-n-449517-οδηγός-αναζήτησης/?p=948090

και έρχεται και σε πλήρη αντίθεση με την ε/α 1550 , γι'αυτό μην δίνεις και πολύ σημασία....

 

Για τα α) και β) δες εδώ   http://www.michanikos.gr/topic/50397-ν-449517-παραβίαση-πλαγίων-αποστάσεων/?p=943997

 Και το συζητάμε πάλι.

 

Εγώ δεν το έχω ξεκαθαρίσει πάντως , ειδικά για την α) περίπτωση που πατάει στο Δ.

Εάν το πάμε με αναλυτικό είναι σαν να μην τιμωρείται η παράβαση του Δ.

Επίσης ποιό είναι το όριο των τμ που θα βάζουμε αναλυτικό για τέτοιες περιπτώσεις κατασκευών;

Δηλ. μπορούμε να πάμε με αναλυτικό μία αποθήκη 200,00τμ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Έχω την εξής περίπτωση:

 

Με βάση την άδεια η πλάκα ισογείου θα έπρεπε να έχει θεμελιωθεί στο +0,10 αλλά στην πράξη θεμελιώθηκε στο +0,50.

Η διαφορά αυτή δεν έγινε από ξεμπάζωμα. Τα εσωτερικά ύψη της κατοικίας είναι καλά. ΤΟ συνολικό ύψος της κατοικίας είναι μέσα στα όρια του επιτρεπόμενου της περιοχής.

 

Πως θα το αντιμετωπίζατε; Πάει με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν ξεπερνάς το επιτρεπόμενο της περιοχής με αναλυτικό.

Αυτή είναι η μεγάλη διαφορα του 4495 σε σχέση με τον 4178.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

υπόστεγο ανοικτό απο 2 πλευρές (κλειστό απο την μία πλευρά με τον τοίχο της περίφραξης και απο την άλλη πλευρά με τοίχο) πάει με αναλυτικό ή επειδή δεν καλύπτεται απο τον όρο στέγαστρο βάσει ΝΟΚ πάει ως χώρος ΚΧ?

Link to comment
Share on other sites

Με αναλυτικο

Μην μπαινεις στη διαδικασια να σκεφτεις τι λεει ο ΝΟΚ (εκτος κ αν οριζεται ρητα), ο νομος αυθαιρετων εχει αλλη φιλοσοφια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το υπόστεγο πρέπει να έχει το πολύ 1 πλευρά κλειστή. Αυτό μου είπαν και στο helpdesk του ΤΕΕ. Όταν έχουμε 3 κλειστές, πολύ εύκολα μετατρέπεται σε κλειστό χώρο. Εγώ θα έλεγα στον ιδιοκτήτη να ξήλωνε τις λαμαρίνες από τις 2 πλάγιες όψεις. Παλιότερα μου είχε πει κάποιος από το helpdesk ότι θα μπορούσα να το βάλω ως ΗΥ, αλλά δεν το βλέπω ορθό, αφού δεν εντάσσεται σε κατοικία.

Edited by Ευαγγελία Φλώρου
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 100 παρ.14

Σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υφίσταται απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, αλλά ο ενδιαφερόμενος υποχρεούται να ενημερώσει το σχετικό φακέλου της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.

 

Γιατί αναφέρεται σε  οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία? Δηλαδή σε μια μονοκατοικία χωρίς σύσταση οριζοντίου ή καθέτου στο οικόπεδο η διαφορετική διαρρύθμιση θεωρείται αυθαιρεσία και απαιτεί αναλυτικό προϋπολογισμό? Έτσι όπως είναι γραμμένο εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.