Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 18/6/2018 at 6:19 ΜΜ, laxanos said:

Ερώτηση δική μου: Απόληξη κλιμακοστασίου με αναλυτικό κλασικά έτσι? Δεν έχω χάσει καμιά εγκύκλιο ΥΑ κλπ?

Κάποια γνώμη? Απ'όσο γνωρίζω πάει με ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Στο ν. 4178 μετά την τότε εγκύκλιο δόθηκε η δυνατότητα υπολογισμού με αναλυτικό. Προς το παρόν, δεν έχουμε ανάλογη εγκύκλιο, οπότε το πλέον ασφαλές είναι να υπολογιστεί με Υ.Δ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μιλάμε για μεγάλη διαφορά συνήθως στο πρόστιμο... Προσωπικά, εφόσον μιλάμε για απόληξη καθαρά,

δλδ ελενιτ-δρομική-ταράτσα θα το "διακινδυνεύσω" και τώρα πηγαίνοντας το με αναλυτικό...Αν τώρα μιλάμε

για ίδιο στυλ αλλά εξυπηρετεί και έναν πρόσθετο αυθαίρετο όροφο τότε ναι το πάω με ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

οντως οι διαφορες ειναι πολύ μεγάλες. εχω μια υπόθεση όπου εγινε επεκταση της απόληξης κατα 14 μ2. το συνολο της (νομιμη + επεκταση ειναι 27 μ2), και με αναλυτικο μου βγαινει 200 ευρώ ενω ως ΥΔ 850 ευρώ. η εγκυκλιος υπαρχει για τον 4178 αλλα αντιστοιχη οδηγια για τον 4495 δεν εχει εκδοθει (ακόμη). 

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση. Στο παραπάνω αναφέρομαι σε περίπτωση όπου μιλάμε καθαρά και μόνο για απόληξη. Όχι για περίπτωση που βγήκε και ένα δωματιάκι-αποθηκούλα.

Και το σκεπτικό είναι το εξής. Εφόσον το ενδεχομένως αυθαίρετο κλιμακοστάσιο εχει ήδη χρεωθεί ώς Υπέρβαση δόμησης ή έχει μετρήσει στην δόμηση σε ο.α

είναι διπλοχρέωση του ίδιου χώρου εφόσον η απόληξη (υπο την βασική προϋπόθεση που αναφέρω παραπάνω) δεν προσαυξάνει τη δόμηση. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν εχει προβλεφθεί στην ΟΑ αλλά κατασκευάζεται μεγαλύτερη, αυτή η υπερβαση θα πρέπει να υπολογίζεται ως ΥΔ ή ως αναλυτικός ? 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο το τί χρήση έχει πλέον. Είναι καθαρά απόληξη δλδ εχει διαστάσεις όσο το κλιμακοστάσιο ή έχει επεκταθεί δημιουργώντας

κλειστό προσβάσιμο χώρο πέραν του κλιμακοστασίου ο οποίος χρησιμοποιείται για αποθήκευση-ή άλλη χρήση?

Θα ανέβαζα μια φωτό για διευκρίνηση, αλλα κατι παίζει και δε με αφήνει το site να ανεβάζω (fail to upload photo) 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου είναι ενιαίος χώρος και η χρήση παραμένει απόληξη (δεν είναι δηλ κατοικία, γκαρσονιέρα κλπ). Εγινε μεγαλύτερη σε σχέση με αυτό που έδειχνε η άδεια. Επικάλυψη από πανελο, τοίχοι από τούβλο, δάπεδο τσιμέντο, 1 πόρτα προς το δώμα. Ύψη τοιχων είναι αυτά που έδειχνε και στην άδεια (2,20 μ).

ερωτημα επίσης είναι τι γίνεται με τη σύσταση του ορόφου της ταράτσας ? συγκεκριμένα η απόληξη είναι στο δώμα ενός διωρόφου, που έχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για τριώροφο.Η απόληξη "εισβάλει" στον μελλοντικό όροφο.Επειδή συμβαίνει αυτό η τακτοποίηση της θα γίνει με συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών φαντάζομαι σωστά ?

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Σε οικόπεδο εντός οικισμού, ο ιδιοκτήτης κατά το παρελθόν κατασκεύασε αυθαίρετα βάση οπλισμένου σκυροδέματος και φέρουσα τοιχοποιία η οποία παρέμεινε ημιτελής σε διαφορετικά ύψη και προφανώς δεν τοποθετήθηκε ποτέ στέγαση. Σήμερα θέλει να αποπερατώσει το αυθαίρετο εκδίδοντας άδεια δόμησης. Έχω δηλώσει το αυθαίρετο με αναλυτικό προϋπολογισμό, ως μία πολεοδομική παράβαση καθότι δεν αποτελεί κτήριο (χώρο) κατά τη γνώμη μου αλλά μία ημιτελή ασκεπή ανωδομή. Η Πολεοδομία ωστόσο θεωρεί ότι πρέπει να δηλωθεί ως κ.χ. Ποια η γνώμη σας επι του θέματος; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

(Επειδή πρώτη φορά υποβάλλω ερώτημα στο forum, συγχωρέστε με για τυχόν λάθη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.