Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Τζάκι το οποίο είναι αυθαίρετα κατασκευασμένο σε οριζόντια ιδιοκτησία 3ου ορόφου (εντός νόμιμου περιγράμματος) και η καμινάδα του περνά από διαμέρισμα 4ου ορόφου απαιτεί συναίνεση για την τακτοποίηση? Η κατασκευή υφίσταται από την ανέγερση της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, αναφορικά με την επιλογή της κατηγορίας όταν έχουμε παραβάσεις με αναλυτικό, ακολουθούμε άτυπα την εγκύκλιο 4 του 4178 (κατ. 4 με άδεια, κατ. 5 χωρίς άδεια) ή λαμβάνουμε υπόψη την κατηγορία που έχει προκύψει από τις υπόλοιπες υπερβάσεις? Έχω περίπτωση εκτός σχεδίου με ΟΑ, κατηγορία 5 λόγω διάφορων υπερβάσεων και παραβάσεις με αναλυτικό, θα τις βάζατε κατηγορία 4 ή 5?

Link to comment
Share on other sites

Aφού είναι με άδεια βάζεις 4

 

4 ώρες πριν, Giannis Psihogios said:

 Η κατασκευή υφίσταται από την ανέγερση της οικοδομής.

όχι δε χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Largy said:

Aφού είναι με άδεια βάζεις 4

Αυτό έχω την εντύπωση και εγώ, αλλά μπορείς να μου πεις από πού προκύπτει? Υπάρχει κάπου στον Ν.4495 ή ακολουθούμε αυθαίρετα τις οδηγίες του 4178? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οι παραβάσεις αναλυτικού δεν επηρεάζουν τα πολεοδομικά μεγέθη τα οποία θα οδηγούσαν σε κατηγορία 5 ( 0 τμ <40% δόμησης κ.ο.κ). Δεν αναφέρεται σε κάποιο νόμο "έτοιμο".  Γενικότερα οι παραβάσεις αναλυτικού δεν σε απασχολούν ακόμη και αν έβγαιναν κατηγορία 5 καθώς μη επιβαρύνοντας τον ΣΔ το λογικο είναι να μην έχουν μετά συμμετοχή κατά την Η.Τ στην αγορά ΣΔ. Αλήθεια, το πληροφοριακό σύστημα προχωράει σε υπαγωγή αν βάλεις κατηγορία 4 σε κάποιο ΦΚ και σε άλλο ΦΚ κατηγορία 5;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Αλήθεια, το πληροφοριακό σύστημα προχωράει σε υπαγωγή αν βάλεις κατηγορία 4 σε κάποιο ΦΚ και σε άλλο ΦΚ κατηγορία 5;

ναι κανονικά, προϋπόθεση η ύπαρξη αδείας

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Παύλο, και εγώ έτσι το σκέφτομαι απλά δεν ήξερα αν κάπου αναφερόταν στον Ν.4495 και μου είχε ξεφύγει. Όντως το σύστημα προχωράει κανονικά με 2 διαφορετικές κατηγορίες, για το ΦΚ του αναλυτικού θα επιλέξω κατηγορία 4 και χωρίς υπέρβαση δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 2 μπορώ να συνδυάσω μικρές αυθαίρετες κατσκευές κατηγορίας 3 με αναλυτικό ετσι; με πρόστιμο 250 +15 ευρω μονο

Όταν το βάζω στο φύλλο καταγραφής , δεν το παίρνει. Πρέπει να το βάλω σε άλλη κατηγορία; πχ 4; Η΄' κάνω κάποιο λάθος γενικότερα;

Το αντιμετωπίζω σαν λοιπή παράβαση και απλά στην τεχνική έκθεση γράφω ότι υπάρχουν και αυθαίρετες κατασκευές της κατηγορίας 3;

Link to comment
Share on other sites

@geofun Το τελευταίο-αναφέρεις στην Τ.Ε. ότι πρόκειται για περιπτώσεις της κατ.3 που μπορούν να υπολογιστούν με αναλυτικό (δεν συμπεριλαμβάνονται όσες αντιστοιχούν σε χώρο με επιφάνεια-π.χ. η αποθήκη <15 ή το ξύλινο μέχρι 8 τ.μ. κλπ.) και κάνεις ΦΚ μόνο με λοιπή ή λοιπές παραβάσεις.😉

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. 
Αυτό ομως σε ποιο σημείο της εγκυκλίου αναφέρεται;

(δενσυμπεριλαμβάνονται όσες αντιστοιχούν σε χώρο με επιφάνεια-π.χ. η αποθήκη <15 ή το ξύλινο μέχρι 8 τ.μ. κλπ.) 

Edited by geofun
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.