Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε κατάστημα - εστιατόριο πέρα από κάποιες υπερβάσεις δόμησης διαπιστώθηκε και το εξής.

Στο χώρο που σύμφωνα με την Ο.Α. έπρεπε να είναι η κουζίνα, έχουν μπει τα τραπέζια και στο χώρο που έπρεπε να είναι τα τραπέζια είναι η κουζίνα.

Επιπλέον, πάλι σύμφωνα με την Ο.Α,.έπρεπε να έχει 2 τουαλέτες με προθάλαμο 

άλλα τελικά η μια καταργήθηκε για να μεγαλώσει ο χώρος που μπαίνουν τα τραπέζια.

Θεωρείται ότι τα παραπάνω αποτελούν παράβαση που τακτοποιείται με το 4495 ? Με αναλυτικό ίσως?

ρε Πάνο 

άλλο θέμα είναι τι παραβάσεις έκανε σε σχέση με την άδεια λειτουργίας που ως  ΚΥΕ πήρε

και άλλο οι πολεοδομικές παραβάσεις που ως εσωτερικές αλλαγές δεν απαιτούν ένταξη στο Νόμο 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, σε ισόγεια κατοκία που έχει εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης (δεν σχετίζεται με το ερώτημα που θα κάνω,το αναφέρω για την πληρότητα), ο μηχανικός που είχε αποτυπώσει το κτίριο και είχε συντάξει τα σχέδια για την οριστική εξαίρεση, είχε αποτυπώσει και δείξει στην τομή του κανονικά την σκάλα που ανεβαίνει στο δώμα, όμως δεν είχε δείξει αυτό που έχω κυκλώσει με κόκκινο ορθογώνιο στο επισυναπτόμενο σκαρίφημα, δηλαδή ότι το κλιμακοστάσιο σκεπάζεται με λαμαρίνα επί δρομικής τουβλοδομής. Προσοχή: δεν αναφέρομαι στον εκτός του κόκκινου ορθογωνίου χώρο που είναι αποθήκη στο δώμα και θα δηλωθεί κανονικά, αλλά μόνο σε αυτό που "σκεπάζει" το κλιμακοστάσιο. Αυτός ο χώρος λοιπόν λογίζεται ως απόληξη κλιμακοστασίου και πρέπει να δηλωθεί με επιφάνεια ως ΥΔΚΧ και Υ. Ύψους?

Το θεωρώ λίγο  "άδικο" να μου επιτραπεί η έκφραση, ένας χώρος 8τ.μ. με ευτελή υλικά (δρομικός ασοβάτιστος τοίχος με επικάλυψη λαμαρίνα που πρακτικά είναι ένα πλυσταριό) να μην μπορεί να δηλωθεί με αναλυτικό προυπολογισμό. Δηλαδή, το κλιμακοστάσιο πώς υποτίθεται ότι θα ήταν σκεπασμένο? Θα έμπαιναν τα βρόχινα νερά μέσα? Τώρα γιατί δεν το έδειξε στην τομή του, τί να πώ.Κάποιες γνώμες?Ευχαριστώ!

post-72619-0-21220100-1513944944_thumb.jpg

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που το τελευταίο τμήμα της σκάλας είχε δηλωθεί στην ένταξη, νομίζω ότι το σκέπασμά του δεν προκαλεί υπέρβαση δόμησης.

Και εγώ ΑΝ το δήλωνα θα το έβαζα 1 λοιπή παράβαση , η θα το κολλούσα σε κάποια λοιπή παράβαση που ήδη έχω.

Δεν ξέρω μήπως και μια απλή ενημέρωση έλυνε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι: στην συνημμένη φώτο το δεξιά τμήμα όπως βλέπετε είναι εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο.

Πέρα από ΥΔ+ΥΚ .Το στέγαστρο και την σκάλα θα τα βάλω στην λοιπή παράβαση

Θα χρεώνατε στην λοιπή παράβαση και  την υπερύψωση;

Δεν υπάρχει υπόγειο. Απλά είναι υπερυψωμένο.

post-36026-0-85292400-1514040962_thumb.png

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Στεγασμένους μη θερμαινόμενους χώρους (εντός σ.δ.) τους ρυθμίζεται με αναλυτικό προυπολογισμό ή ως υπέρβαση δόμησης? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε σπιτι προ 75 τακτοποιω με 250 δεν εχω και ο.α.

 

εχει ομως στον ακαλυπτο ενα στεγαστρο με κεραμμυδια

μεταλλικης κατασκευης για παρκιν του αυτοκινητου(ανοιχτο απο ολες τις μεριες)

 

το οποιο κατασκευαστηκε μετα το 83 (Και πριν το 11 βεβαια)

το συστημα λεει πρεπει να παω μια λοιπη παραβαση με κατηγορια 5 διοτι δεν εχω ο.α.

 

θελω στατικη επαρκεια ? :mrgreen: για το στεγαστρο?

θα μπλεξω και με με μ.σ.δ.? :mrgreen:

 

ευχαριστω πολυ!!

 

 

ερωταπαντηση

1538. Στην κατηγορία 4 του Ν4495/17 μπορούν να υπαχθούν και αυθαίρετες κατασκευές χωρίς άδεια,
εφόσον δεν παραβιάζονται τα ποσοστά που αναφέρονται στο άρθρο 96 παρ. δ);

Πλέον ο έλεγχος των ποσοστών γίνεται με τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά την
έκδοση άδειας. Επομένως (και αν δεν γίνει κάποια άλλη ερμηνεία) ΔΕΝ είναι απαραίτητη προϋπόθεση η ύπαρξη
οικοδομικής άδειας.

Edited by slygnos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.