Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό

Recommended Posts

σε σπιτι προ 75 τακτοποιω με 250 δεν εχω και ο.α.

 

εχει ομως στον ακαλυπτο ενα στεγαστρο με κεραμμυδια

μεταλλικης κατασκευης για παρκιν του αυτοκινητου(ανοιχτο απο ολες τις μεριες)

 

το οποιο κατασκευαστηκε μετα το 83 (Και πριν το 11 βεβαια)

το συστημα λεει πρεπει να παω μια λοιπη παραβαση με κατηγορια 5 διοτι δεν εχω ο.α.

 

θελω στατικη επαρκεια ? :mrgreen: για το στεγαστρο?

θα μπλεξω και με με μ.σ.δ.? :mrgreen:

 

ευχαριστω πολυ!!

 

 

ερωταπαντηση

1538. Στην κατηγορία 4 του Ν4495/17 μπορούν να υπαχθούν και αυθαίρετες κατασκευές χωρίς άδεια,
εφόσον δεν παραβιάζονται τα ποσοστά που αναφέρονται στο άρθρο 96 παρ. δ);

Πλέον ο έλεγχος των ποσοστών γίνεται με τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά την
έκδοση άδειας. Επομένως (και αν δεν γίνει κάποια άλλη ερμηνεία) ΔΕΝ είναι απαραίτητη προϋπόθεση η ύπαρξη
οικοδομικής άδειας.

Edited by slygnos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την επιλογή της κατηγορίας κανείς μέχρι στιγμής δεν είναι βέβαιος για κάτι. Οπότε μετά τις μελλοντικές διευκρινήσεις, ίσως η κατηγορία να είναι 4, αφού από το σώμα του νόμου δεν είναι ξεκάθαρο αν ακίνητο χωρίς ο.α με αυθαίρετες κατασκευές, μπορεί να υπαχθεί κατηγορία 4. 

Για την Μ.Σ.Ε το στέγαστρο (το οποίο μάλιστα δεν βρίσκεται καν σε επαφή με το κτίριο) δεν επηρεάζει τη στατική επάρκεια του κτιρίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

οντως δεν ειναι σε επαφη...

για την μ.σ.ε. του στεγαστρου ...υφισταται θεμα?

 

ευχαριστω...

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πού βρέθηκε η ερωταπάντηση 1538 στον 4495; Εννοείτε τον 4178 μάλλον.


Έχω κι εγώ συνάδελφοι μια ερώτηση. Ο χώρος που επισυνάπτω βρίσκεται στον αύλειο χώρο κτιρίου εκτός σχεδίου με άδεια του 78 και παραβιάζει την πλάγια απόσταση των 15μ. Έχει όπως φαίνεται στέγη και είναι κλειστός από τις 3 πλευρές με διαστάσεις 4,30Χ3,50 περίπου. Χρήση: στο χώρο αυτό υπάρχουν φούρνος χτιστός, ψησταριά, νεροχύτης. Μπορώ να το θεωρήσω κιόσκι ή Ημιυπαίθριο και να τον υπολογίσω με Αναλυτικό; Ευχαριστώ. κιόσκι.pdf


 


Και ένα 2ο ερώτημα: Ένας χώρος 5Χ11 πάνω σε βάση μπετόν από σιδηροκατασκευή και λαμαρίνα στους 3 τοίχους και στη δίρριχτη στέγη (βρίσκεται στο πιο πάνω αγροτεμάχιο και χρησιμεύει ως βοηθ. χώρος για εργαλεία και διάφορες "σαβούρες". Μπροστά είναι ανοιχτός, αλλά υπάρχουν κολόνες-μεταλλικά ταυ που στηρίζουν την στέγη. Μπορώ να τον θεωρήσω ως υπόστεγο και να υπολογίσω το πρόστιμο με αναλυτικό; Ευχαριστώ πολύ. 


Edited by Ευαγγελία Φλώρου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η 1538 ε/α είναι απο το ΤΕΕ Πελοπονήσσου για τον ν4495  δες εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/51201-n-449517-οδηγός-αναζήτησης/?p=948090

και έρχεται και σε πλήρη αντίθεση με την ε/α 1550 , γι'αυτό μην δίνεις και πολύ σημασία....

 

Για τα α) και β) δες εδώ   http://www.michanikos.gr/topic/50397-ν-449517-παραβίαση-πλαγίων-αποστάσεων/?p=943997

 Και το συζητάμε πάλι.

 

Εγώ δεν το έχω ξεκαθαρίσει πάντως , ειδικά για την α) περίπτωση που πατάει στο Δ.

Εάν το πάμε με αναλυτικό είναι σαν να μην τιμωρείται η παράβαση του Δ.

Επίσης ποιό είναι το όριο των τμ που θα βάζουμε αναλυτικό για τέτοιες περιπτώσεις κατασκευών;

Δηλ. μπορούμε να πάμε με αναλυτικό μία αποθήκη 200,00τμ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Έχω την εξής περίπτωση:

 

Με βάση την άδεια η πλάκα ισογείου θα έπρεπε να έχει θεμελιωθεί στο +0,10 αλλά στην πράξη θεμελιώθηκε στο +0,50.

Η διαφορά αυτή δεν έγινε από ξεμπάζωμα. Τα εσωτερικά ύψη της κατοικίας είναι καλά. ΤΟ συνολικό ύψος της κατοικίας είναι μέσα στα όρια του επιτρεπόμενου της περιοχής.

 

Πως θα το αντιμετωπίζατε; Πάει με αναλυτικό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφόσον δεν ξεπερνάς το επιτρεπόμενο της περιοχής με αναλυτικό.

Αυτή είναι η μεγάλη διαφορα του 4495 σε σχέση με τον 4178.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

υπόστεγο ανοικτό απο 2 πλευρές (κλειστό απο την μία πλευρά με τον τοίχο της περίφραξης και απο την άλλη πλευρά με τοίχο) πάει με αναλυτικό ή επειδή δεν καλύπτεται απο τον όρο στέγαστρο βάσει ΝΟΚ πάει ως χώρος ΚΧ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αναλυτικο

Μην μπαινεις στη διαδικασια να σκεφτεις τι λεει ο ΝΟΚ (εκτος κ αν οριζεται ρητα), ο νομος αυθαιρετων εχει αλλη φιλοσοφια

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι, το υπόστεγο πρέπει να έχει το πολύ 1 πλευρά κλειστή. Αυτό μου είπαν και στο helpdesk του ΤΕΕ. Όταν έχουμε 3 κλειστές, πολύ εύκολα μετατρέπεται σε κλειστό χώρο. Εγώ θα έλεγα στον ιδιοκτήτη να ξήλωνε τις λαμαρίνες από τις 2 πλάγιες όψεις. Παλιότερα μου είχε πει κάποιος από το helpdesk ότι θα μπορούσα να το βάλω ως ΗΥ, αλλά δεν το βλέπω ορθό, αφού δεν εντάσσεται σε κατοικία.

Edited by Ευαγγελία Φλώρου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.