Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

ευχαριστώ για την απάντηση σου. Σε περίπτωση μικρής επέκτασης, αν ο χώρος παραμένει εννιαίος και δεν έχει αλλάξει χρήση τότε γιατί παύει να είναι απόληξη ? Θα πρέπει η απόληξη να είναι σύριζα της σκάλας ? Δεν το λέω ειρωνικά. ΕΠίσης έχεις την καλοσύνη να μου θυμίσεις τον αριθμό της εγκύκλιου του 4178 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγκύκλιος 4 Άρθρο 18 στο 35) το λεει.

Εντάξει είπαμε δε θα πας και σύριζα. Απόληξη είναι όταν δεν δημιουργείται κάποιου είδους χώρος. Είναι όσο το κλιμακοστάσιο+το πλατύσκαλο ώστε

να βγεί η πόρτα. Τωρα αν κλείσεις όλη τη ταράτσα δε μπορεί να θεωρηθεί απόληξη. 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ. Εχω μια περίπτωση με επέκταση 15 μ2 περίπου και ετσι συνολικά η απόληξη γίνεται 27 μ2. Παραμένει εννιαίος χώρος. θα την πάω ως ΥΔ, ΚΧ, για να είμαστε σίγουροι. σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

 Έχω 1ΛΠ ,αυθαίρετη στέγη πρίν το 1983 και

μία παράβαση ανοικτού υπόστεγου το 2000, η οποία επίσης πάει με αναλυτικό.

Οι προυπολογισμοί της στέγης και του υποστέγου σε καμία των περιπτώσεων δεν ξεπερνούν τις 15000,00ευρώ , αρά λογικά θα τις βάλω και τις

δύο παραβάσεις σε έναν αναλυτικό προυπολογισμό.

Τι θα γίνει όμως με τις κατηγορίες;

Μήπως σε αυτήν τη περίπτωση κάνοντας και χρήση του Α100 παρ.3 πρέπει να γίνουν 2 ΦΚ , οπότε να χρεωθούν και δύο ΛΠ , μία για κάθε παράβαση;

 

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλεις βάλε 1 Λ.Π κατηγορίας δυσμενέστερης της 2 (πχ 4 αν το κτίριο έχει άδεια) και συμπεριέλαβε και τις δυο κατασκευές.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω μια άδεια λειτουργίας σε ένα κατάστημα το οποίο βρίσκεται στο ισόγειο μιας διώροφης οικοδομής με ΓΟΚ 73για την οποία δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Έκανα έλεγχο για να δώσω την βεβαίωση κύριας χρήσης και παρατήρησα τις παρακάτω αυθαιρεσίες.

1. Στο ισόγειο προβλεπόταν άνοιγμα στο δάπεδο και μεταλλική σκάλα για την επικοινωνία του ισογείου με το υπόγειο. Αυτό το άνοιγμα έχει κατασκευαστεί σε άλλη θέση.

2. Στην πίσω πλευρά του υπογείου προβλέπονταν φεγγίτες, εως την στάθμη του εδάφους.  στάθμη του φυσικού εδάφους έχει κατέβει 1,80μ. (έχει ξεμπαζωθεί πίσω), τα ανοίγματα έχουν μεγαλώσει και έχει κατασκευαστεί μια πόρτα για να υπάρχει έξοδος προς την πίσω αυλή.

3. Η στάθμη του υπογείου είναι 30 cm χαμηλότερα από τα σχέδια. Πλέον το ύψος είναι 2,80 αντι για το προβλεπόμενο 2,50.

Να διευκρινίσω ότι το υπόγειο παραμένει αποθηκευτικός χώρος. Θα μπορούσαν αυτές οι παραβάσεις να τακτοποιηθούν με αναλυτικό? Κυρίως με προβληματίζει η σταθμη του υπογείου.

Δεδομένου ότι δεν υπάρχει συσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, θεωρώ ότι θα πρέπει πρώτα να τακτοποιηθουν όλες οι αυθαιρεσίες και μετά να δώσω την βεβαιωση μου για την άδεια λειτουργίας, σωστα?

 

Link to comment
Share on other sites

θα τα περνούσα όλα ΛΠ και τα ανοίγματα που έχουν μετατοπιστεί κατηγορία 3.

το θεμα ομως με την οριζόντια Ιδιοκτησία θα με προβληματιζε περισσότερο αφού πιστευω οτι δεν μπορείς να ρυθμίσεις μονο το ΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αν προχωρησω σε τακτοποιηση θα ασχοληθω με ολο το ακινητο αφου δεν εχει συσταση. Απλα για την βεβαιωση χωρου κυριας χρησης αναρωτιεμαι αν πρεπει πρωτα να τακτοποιησει ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

σε κτίριο προ του 75 έχω: κατασκευές προ του 75-κατ 1 και προσθήκη στέγης ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό κατ 5 (το κτίριο δεν έχει ΟΑ). Κάποιες μικροαυθεραισίες όπως ηλιακός στο δώμα και αλλαγή κουφωμάτων (νέα αλουμίνια χωρίς αλλαγή μεγέθους ανοιγμάτων), πρέπει να δηλωθούν ως αυθαιρεσίες; και αν ναι πώς πρέπει να περαστούν; κατηγορία 3 και επιπλέον 250ευρω; θα μπορούσαν να μπουν με αναλυτικό κ αυτές στην 5 μαζί με τη στέγη για να μην αυξηθεί το κόστος;

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.