Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω μια περίπτωση οικοδομής με αρκετές αυθαιρεσίες (όχι όμως υπερβάσεις δόμησης) στους κοινόχρηστους χώρους για τις οποίες εκκρεμούν καταγγελίες στην πολεοδομία. Στην ουσία θα μπορούσαν να πάνε όλες με αναλυτικό, αλλά είναι γεγονός πως κάποιες είναι από κατασκευής προ του '75 (πχ. Διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου οικοδομής) και άλλες πιο σύγχρονες (όπως νέα φρεάτια, καμινάδες κλπ). Για κάποιο λόγο κολλάω να τα βάλω όλα σε έναν αναλυτικό και λέω να το σπάσω σε δυο φύλλα καταγραφής, βάσει παλαιότητας: φκ1. κατηγορία 1 και φκ2. κατηγορία 4 (αναλυτικό), μιας που θα πρέπει να καταθέσω στην πολεοδομία την τακτοποίηση και θέλω να είναι κάπως προσεγμένη...Έτσι όμως θα πληρώσουν 500 ευρώ και όχι 250 που θα ήταν αν τα ομαδοποιούσα σε έναν αναλυτικό (κατηγορία 4). Τι προτείνετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ανάλογη περίπτωση τα έβαλα όλα  με αναλυτικό, αφού η ΚΑΤ4 έχει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο κατοικίας με φέρουσα τοιχοποιία προ 1955,  ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει εσωτερικά πλαίσιο από φέροντα οργανισμό(πλάκα, δοκοί, υ-τα). Δεν έχει υπερβεί καθόλου δόμηση, κάλυψη, ύψος. Αυτό δεν πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό? Μπέρδεμα φαίνεται... Από την άλλη υπάρχει η κατοικία ως ήταν, δεν έχουν προστεθεί νέες επιφάνειες ή αλλαγή χρήσης. Αναλυτικός?Χωρίς μελέτη στατικής επάρκειας ή ΔΕΔΟΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Mε τη λογική αυτή γιατί να βάλουν στο παράρτημα Α ένα λυόμενο που έγινε με συμβατική κατασκευή να υπολογίζεται το πρόστιμο χωρίς Ο.Α;

Η γνώμη μου σε τέτοια περίπτωση είναι να το βάλεις ως παντελώς αυθαίρετο. Μιλάμε πλέον για ένα καινούργιο κτίριο, όχι για μια παράβαση ήσσονος σημασίας που θα μπορούσε να υπολογιστεί με αναλυτικό, όπως πχ ένα στέγαστρο, ένα πλακόστρωτο κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κέλυφος του παλαιού κτιρίου υπάρχει? Αν υπάρχει δεν υπάρχει και αυθαιρεσία.... του Ν4495/17

Link to comment
Share on other sites

Κατ' επέκταση νόμιμης απόληξης κλιμ/σίου σε διώροφη οικοδομή κατοικιών (τακτοποιώ ολόκληρο το ακίνητο) έχει κατασκευαστεί χώρος λεβητοστασίου που πληρεί τους όρους της κατ. 3. (επιφάνεια 2.00μ*3.00μ και ύψος 2.10μ). Με τα νέα δεδομένα της εγκυκλίου το πάω ΥΔ ή θεωρείται πως μπορώ να το πάω με αναλυτικό;

005.JPG

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2019 at 2:44 ΜΜ, Faethon11 said:

Το κέλυφος του παλαιού κτιρίου υπάρχει? Αν υπάρχει δεν υπάρχει και αυθαιρεσία.... του Ν4495/17

Ναι υπάρχει, δεν έχει αυξήσει ή αλλάξει το περίγραμμα(δόμηση, κάλυψη). Νομίζω σύμφωνα με το νόμο στον υπολογισμό του προστίμου δεν μπαίνει ως επιφάνεια κτλ αλλά ως αναλυτικός?

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2019 at 10:14 ΜΜ, d.styl said:

Κατ' επέκταση νόμιμης απόληξης κλιμ/σίου σε διώροφη οικοδομή κατοικιών (τακτοποιώ ολόκληρο το ακίνητο) έχει κατασκευαστεί χώρος λεβητοστασίου που πληρεί τους όρους της κατ. 3. (επιφάνεια 2.00μ*3.00μ και ύψος 2.10μ). Με τα νέα δεδομένα της εγκυκλίου το πάω ΥΔ ή θεωρείται πως μπορώ να το πάω με αναλυτικό;

 

*** SOS *** Βλέπω ότι δεν έχουν τοποθετηθεί τα απαραίτητα προστατευτικά κιγκλιδώματα στο Δώμα !!!! Κακώς ο επιβλέποντας μηχανικός επέτρεψε να ρευματοδοτηθεί το ακίνητο !!!! 

Καθώς ασχολείσαι με κοινόχρηστες παραβάσεις κινδυνεύεις να εμπλακείς με το παραπάνω, το οποίο μάλιστα δεν τακτοποιείται και σκοτώνει !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, έχω κλείσιμο τμήματος Η/Χ χώρου με τζαμαρία και μετατροπή του σε αποθηκευτικό χώρο, που θα πάει σαν Υ.Δ. Κ.Χ. μιας και δεν δικαιούται μειωτικό. Επίσης έχω και κλείσιμο ενός άλλου τμήματος του Η/Χ  και μετατροπής του πάλι σε αποθηκευτικό χώρο, κάτι σαν ντουλάπα. Έχει το πλυντήριο μέσα και πάνω από αυτό έβαλε ράφια για να αποθηκεύει πράγματα. Θα πρέπει να χρεώσω και αυτό σαν ΥΔ, ή μπορεί να πάει και με αναλυτικό, μιας και μοιάζει περισσότερο με ντουλάπα παρά με αποθήκη. Κλείνω προς την ΥΔ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.