Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

52 λεπτά πριν, Vasili said:

Ευχαριστώ. Επομένως δεν μπορεί να αλλάξει σε βοηθητικό χώρο ούτε με άδεια αλλαγής χρήσης ούτε με τακτοποίηση ?

εγώ την αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε αποθήκη (χωρίς να έχει καμιά άλλη παράβαση) την έκανα πριν κανένα χρόνο με ενημέρωση φακέλου Ο.Α 

Υπέβαλα το τοπογραφικό της Ο.Α, την κάτοψη του ισογείου και μια τεχνική έκθεση

edit μετά πήρα βεβαίωση από την ΥΔΟΜ και την υπέβαλε ο λογιστής στην ΔΟΥ

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ. Δεν ειναι πλέον απαραίτητο να εκδοθεί αδεια για αυτή την αλλαγή χρήσης; Αρκεί δηλαδή να γίνει μέσω ενημέρωσης της παλιάς άδειας (η άδεια εκδόθηκε το 1967). Και η ΥΔΟΜ μας δίνει βεβαιώση πως ο ισόγειος χώρος πλέον έχει χρήση αποθήκης;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είναι απαραίτητη σε όλες τις περιπτώσεις η αλλαγή χρήσης με έκδοση Ο.Α. Το λέει πεντακάθαρα ο Ν 4495/17 (ως ο τελευταίος  ισχύον -που με τις μεταβατικές  διατάξεις καταργεί ..κτλ)

Όσο για την ενημέρωση παλιάς Ο.Α και αυτό είναι πεντακάθαρο ότι ισχύει για οποιαδήποτε άδεια -παλιά ή νέα- και η δική μου άδεια ήταν του 1980.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι,

για τον υπολογισμο της αξιας προς μεταβιβαση/γονικη/υπολογισμο ΕΝΦΙΑ κλπ.

χρηση αποθηκης μπορει να εχει ενας ισογειος χωρος, που δεν μετρησε στον σδ.

Επομενως, για να "υπολογισθει" με χαμηλοτερη  αξια,  σαν αποθηκη, θες βεβαιωση μη προσμετρησης στον σδ

Ε4_Αποθήκη.pdf

1η σελιδα στο "β"

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τμήματα με υαλότουβλα προς όμορο δεν είναι παράβαση, απ' όσο ξέρω, θεωρούνται υλικό πλήρωσης. Ωστόσο αν δεν τα παρουσιάζει η άδεια πρέπει να δηλωθούν στη ρύθμιση ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό? Και αν ναι, με τι τιμή? Ευχαριστώ!

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

 

Προς ενημέρωσή σου, δεν ανοίγουμε νέο  θέμα όπου  και όπως μας αρέσει. Υπάρχουν για τα αυθαίρετα, Ν. 4178 και 4495, ήδη υπάρχοντα θέματα κατ άρθρο των νόμων. Να μην επαναληφθεί διότι βλέπω ότι το κάνεις συνέχεια και θα επέλθει ποινή αποκλεισμού σου αν συνεχίσεις να μην τηρείς τους κανόνες συμμετοχής. Προειδοποιητικά, λαμβάνεις ποινή ενός βαθμού.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, αλλά ως διαχωριστικούς υαλότοιχους εγώ θα αντιλαμβανόμουν τα πανέλα σε εσωτερικούς χώρους που διαμορφώνουν π.χ. γραφεία, όχι τους εξωτερικούς τοίχους από υαλόπλινθους. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.