Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και Χρόνια πολλά  η ερωτηση αφορα αυθαιρεσιες στον ακαλυπτο βιοτεχνικού  κτιρίου. Λόγω της κλίσης του εδάφους, το υπόγειο στο πίσω μέρος είναι όλο εκτός και σύμφωνα παντα με την αδεια .Ο ακάλυπτος έχει κλειστεί όλος με μεταλλική κατασκευή με επικάλυψη λαμαρίνα, περιμετρικά "κλείνεται "απο τον μανδροτοιχο(δλδ απο τη μια πλευρα ειναι ο τοιχος του υπογειου και οι αλλες 3 πλευρες ειναι η μαντρα (υψος χωρου 3.50μ)  και χρησιμοποιείται ως αποθηκευτικός χωρος. Εχει επίσης κατασκευαστει αναβατόριο φορτίων απο τον ακαλυπτο προς  στο ισογειο εχοντας δημιουργηθει μια κλειστή απο τις 3 πλευρες  επιφάνεια πρόσβασης 20μ2 στο επιπεδο του ισογειου . Θα υπολογιζατε τις κατασκευες αυτες με αναλυτικο?Επισης να επισημάνω οτι οι αυθαιρεσιες ειναι του ενοικιαστη ο οποιος αυριο μπορει να φυγει ... Εχω μπερδευτει !! Εγω θα υπολογιζα τις αυθαιρεσιες  εμβαδομετρικα αλλα εχω ακουσει κ την αντιθετη περιπτωση οτι  δλδ να παει ως στεγαστρο με λ.π. και γιατι να πληρωσει ο ιδιοκτητης εναν χωρο ο οποιος  αυριο μπορει να ξηλωθει .Περιμενενω αποψεις .Ευχαριστω πολυ

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται ξεκάθαρα για κλειστό χώρο και πρέπει να δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης και κάλυψης και ό,τι άλλη υπέρβαση συνεπάγεται. Το αν το έκανε ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής, δεν ενδιαφέρει τον νόμο. Αν δεν θέλει ο ιδιοκτήτης να διατηρηθεί η αυθαιρεσία, ας το δηλώσει προς κατεδάφιση και ας το ρίξει. Αλλιώς, αν τον παίρνει (με την καλή έννοια), ας ζητήσει από τον ενοικιαστή να επωμιστεί το κόστος της ρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2020 at 10:48 ΠΜ, Roukat said:

Καλημέρα, μία απορία και από μένα...Σε μεζονέτα εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια του 1995, εκδόθηκε το 2008 με ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΕΧΩΔΕ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ ΚΑΤΑ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ. Εγώ το βλέπω σαν ένα είδους άδεια όπου βάζεις έναν ανελκυστήρα  εξωτερικά, ο οποίος αν και δεν υπάρχει περίσσεια δόμησης κ κάλυψης, στο επιτρέπουν λόγω κινητικών προβλημάτων.

Τώρα το φρεάτιο είναι σε άλλη θέση (1μ διαφορά σε σχέση με της ''αδείας'' ), αυτό μπορώ να το χρεώσω σαν 1 Λοιπή παράβαση? Μου είπαν να το τακτοποιήσω, δεν ήξεραν πως...

Επίσης έχω το εξής παράξενο, οι εξώστες είναι διαφορετικοί στο Δ.Κ. και στις επιμέρους κατόψεις...δεν ξέρω πως γίνεται αυτό. Στην πραγματικότητα τους μετράω όπως στο Δ.Κ.. τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση, τους θεωρώ αυθαίρετους ή όχι? (Δυστυχώς δεν έχω πάρει και τη στατική μελέτη να δω με τι διαστάσεις τους έχουν υπολογίσει...).Μου είπαν ότι υπερέχει το Δ.Κ., ωστόσο καλό είναι να κάνω και ενημέρωση της αδείας ως προς τις κατόψεις ηλεκτρονικά.

Ευχαριστώ!

Καλημέρα, επανέρχομαι σε παλιότερη ερώτησή μου...έχω σημειώσει με μπλε ότι μου απάντησαν από πολεοδομία. Παραμένει το ερώτημα μου όμως...πώς να χρεώσω ότι το φρεάτιο είναι σε άλλη θέση και με λίγο διαφορετικές διαστάσεις (αντι 1,90*1,80 έγινε 2,06*2,00)? Με αναλυτικό? Με κατηγορία 3 για αλλαγή εξωτερικών διαστάσεων του φρεατίου μόνο, δε νομίζω...υπέρβαση δόμησης και κάλυψης για όλο το φρεάτιο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχεις και πας και ρωτάς τις Πολεοδομίες για την τακτοποίηση αυθαιρέτων. Η τακτοποίηση αφορά εμάς όχι τις πολεοδομίες.

Επί του θέματος. Διαφορετικοί εξώστες (σχήμα, επιφάνεια κλπ) με αναλυτικό. Προσοχή μόνο μήπως έχεις αυθαίρετο τμήμα εξώστη άνωθεν Κ.Χ. Η  αλλαγή θέσης φρεατίου στον ίδιο αναλυτικό ενσωματώνοντας τις παραβάσεις σου, στη μια λοιπή παράβαση. Έτσι και αλλιώς και σε άδεια να υπήρχε το φρεάτιο ανελκυστήρα δεν θα μετρούσε κάπου. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 κατ’ αρχάς  σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Λοιπόν ρώτησα στην πολεοδομία κυρίως για το θέμα του ποιο σχέδιο υπερισχύει, το Δ.Κ. ή η κάτοψη.... Τώρα ως προς τον ανελκυστήρα, αν και διάβασα το ΝΟΚ, μπερδεύτηκα λίγο...εσύ μου λες λοιπόν ότι το φρεάτιο του ανελκυστήρα (κλειστός χώρος) δεν μετρούσε στο ΣΔ και στην κάλυψη ούτως ή άλλως, οκ (στηρίζεσαι στο ΝΟΚ Άρθρο 11, παρ.6 κζ?). Τέλος υπάρχει μία εσοχή  στην είσοδο της μονοκατοικίας, η οποία στην πραγματικότητα είναι μετατοπισμένη. Στο διάγραμμα κάλυψης όμως δε φαίνεται αυτή η εσοχή, είναι μία ευθεία, δηλαδή μπαίνει σε δόμηση και κάλυψη αυτή η εσοχή, θεωρείς ότι μπορώ και αυτόνα το βάλω στον αναλυτικό? 

Καταγραφή.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η προεξοχή του κτιρίου έχει να κάνει με κλειστή επιφάνεια χώρου και θα την χρεώσεις κανονικά. Το φρεάτιο ανελκυστήρα μπορείς να το "παίξεις" με κατάλληλη αιτιολόγηση. Αν δεν νιώθεις ασφαλής χρέωσε και αυτό. Προσωπικά δεν θα το χρέωνα με ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2020 at 4:31 ΜΜ, Pavlos33 said:

Έχω τη γνώμη ότι  με κατηγορία 3 ή με αναλυτικό προυπολογισμό. Ότι συμφέρει.

καλησπέρα. 

Είναι πιθανό να μου πει κάποιος στη πολεοδομία κλπ αργότερα σε κάποια νέα οικοδομική άδεια εντο΄ς του οικοπέδου,

καλά τακτοποίησες 50 τμ δεξαμενής  με 250 ευρώ???

 Η δεξαμενή λυμάτων έχει ύψος 4 μ. Δηλαδή αν το δει κάποιος λογικά,  τα 250 ευρώ είναι υπερβολικά λίγα για τακτοποίηση τέτοιας κατασκευής. 

Αφού να καταλάβεις εγώ σκέπτομαι να το πάω με αναλυτικό (500 ευρώ αντί για 250 ευρώ) για να μην κάνει ''κρά'' από μακριά....

ευχαριστώ πολύ πάντως 

 

On 24/3/2020 at 4:33 ΜΜ, laxanos said:

Συμφωνώ με Παύλο! Λογικά συμφέρει πάντως η Κ3....

καλησπέρα. επειδή δεν έχω κάνει πολλά αυθαίρετα, τακτοποιήσεις κλπ .

Σε γενικές γραμμές κοιτάμε τι συμφέρει ή τι είναι λογικό να συμβαίνει???

 στην περίπτωση μου, ούτε τα 250 ευρώ (πολύ λίγα)  ουτε τα 12000 ευρώ (πάρα πολά) μου φαίνονται φυσιολογικό πρόστιμο για αυτή τη κατασκευή. 

ευχαριστώ πολύ πάντως

(1) Μην ποστάρεις το ίδιο ερώτημα σε άλλο θέμα. Στην κατηγορία 3 που πόσταρες έχει διαγραφεί.

(2) Δεν κάνουμε συνεχείς παραθέσεις ή δημοσιεύσεις. Αν θες να αλλάξεις κάτι κάνεις επεξεργασία.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ δεν έχει καμία δικαιοδοσία να κρίνει τον υπολογισμό του προστίμου. Κάνε μια πρόχειρη προμέτρηση και δες αν ξεπερνάς ή όχι τις 15.000 Ευρώ. Αν τις ξεπερνάς τότε ορθώς θα βάλεις 2 λοιπές παραβάσεις. Αναφορικά με τον αναλυτικό, αυτός είναι ο σωστός τρόπος υπολογισμού. Έχουμε δεξαμενή όχι χώρο, οπότε εφαρμόζεται το άρθρο 100. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.