Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Η προσθήκη ΚΑΔ αφορά την φορολογική υποχρέωση και είναι ανεξάρτητη της πολεοδομικής νομιμότητας. Άδεια λειτουργίας (ακόμη και με γνωστοποίηση βάσει της οποία γίνονται οι περισσότερες πλέον) θα απαιτήσει από εσένα να υπογράψεις ότι πληρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις.

Μην το ψάχνεις. Στο τέλος θα κάνουν τη μίσθωση "μαύρη" και θα τελειώσει το ζήτημα. Οι περισσότεροι βιομηχανικοί χώροι ρημάζουν πλέον ελλείψει δραστηριότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά από τη στιγμή που θα εκδοθεί κανονική και νόμιμη άδεια λειτουργίας από το βιομηχανίας ποιο πρόβλημα θα έχω εγώ να υπογράψω ότι πληρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις εφόσον θα πληρούνται? Αφού θα βγει άδεια από το βιομηχανίας που θα εγκατασταθεί σε βιοτεχνικό κτίριο. Με συγχωρείς με τις συνεχόμενες ερωτήσεις μου απλά θέλω κι εγώ να είμαι σίγουρος πριν πω ή κάνω οτιδήποτε.

 (Αν φυσικά δεν υπάρχει κάποια άλλη αυθαιρεσία ή δεν προκύψει κάποιο άλλο πολεοδομικό θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Πως θα εκδοθεί νόμιμη άδεια για χρήση γραφείου;

Δεν θα πληρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις διότι η χρήση γραφείου έχει προκαλέσει υπέρβαση Σ.Δ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά ο CAPRICE_  μιλάει για την περίπτωση που προστεθεί ΚΑΔ σχετικώς με βιομηχανία και βγεί άδεια λειτουργίας σαν τέτοιου τύπου χώρος που δεν παρακάμπτει την περίπτωση λοιπών αυθαιρεσιών (αν υπάρχουν πρέπει να ρυθμιστούν) αλλά δεν χρειάζεται η αλλαγή χρήσης και σχετική άδεια που δεν είναι εφικτή για την περίπτωση. Υπάρχει όμως ΚΑΔ συνδεδεμένος με βιομηχανικό κομμάτι που να απαιτεί άδεια λειτουργίας και να καλύπτει την πραγματική δραστηριότητα του πελάτη σου η πάλι θα είναι εκτεθειμένος σε πιθανό φορολογικό έλεγχο;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς themoiko. Για αυτή τη περίπτωση μιλάω. Ναι, υπάρχει σχετικός ΚΑΔ που να απαιτεί άδεια λειτουργίας και να καλύπτεται και η δραστηριότητα του πελάτη.

Για αυτό ρωτάω αν θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί έτσι η περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό ερώτημα αφορούσε την χρήση γραφείου κάποιου επαγγελματία σε βιομηχανική χρήση. Στην περίπτωση αυτή υπάρχει αυθαίρετη εγκατάσταση χρήσης και δεν μπορεί να γίνει ούτε νόμιμα, δηλαδή με άδεια αλλαγής χρήσης όπως προαναφέραμε. Το αν θα λάβει άδεια λειτουργίας για μια άλλη επιτρεπτή βιομηχανική χρήση, είναι ένα άλλο ζήτημα. Ο ΚΑΔ από μόνος του δεν λέει κάτι αναφορικά με την πολεοδομική νομοθεσία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Παύλο, ίσως δεν το διατύπωσα εγώ σωστά. Άρα νομίζω πως συμφωνούμε πως μπορεί να βγει αδεια λειτουργίας  για επιτρεπτή βιομηχανική χρήση. 

Ευχαριστώ πολύ, και συγγνώμη αν κάπου ήμουν ασαφής και σας μπέρδεψα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδερφοι,

1. Αλλαγή χρήσης 170,00m2 υπογείου (που συνδέεται με ισόγειο), σε Κύριο χώρο, εκτός σχεδίου. Ερώτηση: Αναλυτικό και 0,30 συτελεστή?

2. Ίδιο ακίνητο, υπέρβαση στα επιτρεπόμενα μέτρα των ημιυπαιθριων, χωρίς αλλαγή  όγκου ή περιγράμματος. Αναλυτικό και υπολογισμός προστίμου?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το 1 με ΥΔ και συντελεστή 0,3 ,αφού το υπόγειο δεν αποτελεί αυτοτελή χώρο , λόγω της εσωτερικής επικοινωνίας του με το ισόγειο.

Για την 2 δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς; είναι ανοικτοί αυθαίρετοι η/χ , η η/χ που έκλεισαν;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, karanus said:

Για το 1 με ΥΔ και συντελεστή 0,3 ,αφού το υπόγειο δεν αποτελεί αυτοτελή χώρο , λόγω της εσωτερικής επικοινωνίας του με το ισόγειο.

Για την 2 δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς; είναι ανοικτοί αυθαίρετοι η/χ , η η/χ που έκλεισαν;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Λόγω αλλαγών που έγιναν και δεν τις περιγράφω στην παραπάνω ερώτησή μου, μεγάλωσε ο όροφος(διώροφο) και η στέγη στα σημεία που υπήρχαν ημι  υπαίθριοι χώροι, έτσι το αποτέλεσμα είναι να έχουν δημιουργηθεί από κάτω 2 μεγάλοι ημιυπαίθριοι, (δεν κλείνουν, τους δηλωνω κανονικούς η/χ) έτσι λόγω των παραπάνω αλλαγών υπερβαίνω πλέον τα επιτρεπόμενα μέτρα τω η/χ ,  διατηρώ ακέραια τα επιτρεπόμενα μέτρα των κ/χ και το περιγραμμα του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.