Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Καλημέρα.Εχω την εντύπωση ότι το δηλώνεις κατ.4 με υπέρβαση δόμησης γιατί τα αρχικά τετραγωνικά της υπόγειας αποθήκης δεν μετρούσαν στη δόμηση.

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eυχαριστω για την απαντηση , το βαζω σαν υπεβαση δομησης με ΜΣ 0,5 (αυτοτελης υπογεια κατοικια) αλλα για την κατηγοριοποιηση δεν παιζει ρολο οτι εγινε κυρια χρηση απο βοηθητικη οποτε παει  κατηγορια 5 ? εκτος αν τη απαλασει η παρ γγ) που ανεφερα λιγο πριν .

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, biniss said:

Eυχαριστω για την απαντηση , το βαζω σαν υπεβαση δομησης με ΜΣ 0,5 (αυτοτελης υπογεια κατοικια) αλλα για την κατηγοριοποιηση δεν παιζει ρολο οτι εγινε κυρια χρηση απο βοηθητικη οποτε παει  κατηγορια 5 ? εκτος αν τη απαλασει η παρ γγ) που ανεφερα λιγο πριν .

Κατηγ 4 και δες το αα ή ββ.

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

δηλαδηεπειδη  εχω για την υπογεια  αποθηκη   1‰ επι οικοπεδου δηλαδη 0,8 μ2 αναλογουσα επιτρεπομενη δομηση επι οικοπεδου και η ρυθμιση ειναι για 20 μ2 παω κατηγορια 5 ?

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Σωστά.

 

Μπορεί όποιος έχει κάποια ένσταση με την παραπάνω απάντησή μου να με ενημερώσει για το θέμα...διότι από το ΤΕΕ είχα αυτή την ενημέρωση και τα υπόγεια με (μικρή αυξηση στη δόμηση)τα αντιμετωπίζω με αυτό τον τρόπο... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, biniss said:

Eυχαριστω για την απαντηση , το βαζω σαν υπεβαση δομησης με ΜΣ 0,5 (αυτοτελης υπογεια κατοικια) αλλα για την κατηγοριοποιηση δεν παιζει ρολο οτι εγινε κυρια χρηση απο βοηθητικη οποτε παει  κατηγορια 5 ? εκτος αν τη απαλασει η παρ γγ) που ανεφερα λιγο πριν .

@biniss δυστυχώς δεν την απαλάσει η γγ γιατί αφορά αλλαγή χρήσης (εδώ παραμένει κατοικία)  ούτε η ββ την απαλάσει γιατί δεν αναφέρεται σε αυτοτελείς χώρους ... άρα κατηγορία 5 εφόσον η υπέρβαση δόμησης υπερβαίνει το 40% 

@katger100 θα ήθελα και εγώ να ξέρω το σκεπτικό όποιου έβαλε τις αρνητικές, αλλά θα ήθελα να δω και την οδηγία του ΤΕΕ που ακολουθείς ... την έχεις γραπτά ??

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.