Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, ppanag said:

@biniss δυστυχώς δεν την απαλάσει η γγ γιατί αφορά αλλαγή χρήσης (εδώ παραμένει κατοικία)  ούτε η ββ την απαλάσει γιατί δεν αναφέρεται σε αυτοτελείς χώρους ... άρα κατηγορία 5 εφόσον η υπέρβαση δόμησης υπερβαίνει το 40% 

@katger100 θα ήθελα και εγώ να ξέρω το σκεπτικό όποιου έβαλε τις αρνητικές, αλλά θα ήθελα να δω και την οδηγία του ΤΕΕ που ακολουθείς ... την έχεις γραπτά ??

 

Είχα κατέβει στο ΤΕΕ και ρώτησα. Τα υπόγεια πάνε με ΥΔ και κατ.4 εφόσον η υπέρβαση δόμησης ειναι μέσα στα ποσοστα υπερβασεων της κατηγορίας αυτής..Βασικά ήθελα να βοηθησω..Είχα την εντύπωση ότι το φόρουμ είναι για ανταλλαγή απόψεων συναδέλφων μηχανικών...Ούτε ότι κρινόμαστε ούτε ότι βαθμολογούμαστε....Όπως και να 'χει είπα την άποψη μου και το πως αντιμετωπιζω εγώ το θέμα..Αν προκάλεσα σύγχυση στους συναδέλφους ζητώ συγγνώμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, biniss said:

αλλαγη χρησης θα ηταν να γινει απο αποθηκη καταστημα για παραδειγμα ?

@biniss... ναι αλλιώς απλά είναι υπέρβαση δόμησης...

@katger100 πολύ σωστά εφόσον η υπέρβαση δόμησης ειναι μέσα στα ποσοστα υπερβασεων της κατηγορίας αυτής και όχι "γιατί τα αρχικά τετραγωνικά της υπόγειας αποθήκης δεν μετρούσαν στη δόμηση" όπως γράφεις στην αρχική σου απάντηση ... αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πρέπει να σε βαθμολογήσει κάποιος αρνητικά (εννοείται ότι δεν βαθμολόγησα εγώ αρνητικά). Πολύ καλά έκανες και απάντησες προκειμένου να μοιραστείς τις γνώσεις σου και να βοηθήσεις με τον τρόπο αυτό όποιον έχει ανάγκη.

Το αν είναι σωστές οι απαντήσεις και πώς θα αξιοποιηθούν, είναι προσωπική υπόθεση του καθενός !!! Ενήλικες είμαστε και κρίνουμε!!! 

Από εμένα +1 για την προσπάθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, katger100 said:

Μπορεί όποιος έχει κάποια ένσταση με την παραπάνω απάντησή μου να με ενημερώσει για το θέμα...διότι από το ΤΕΕ είχα αυτή την ενημέρωση και τα υπόγεια με (μικρή αυξηση στη δόμηση)τα αντιμετωπίζω με αυτό τον τρόπο... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν έχω καμία απολύτως ένσταση στην παραπάνω απάντησή σου, ούτε με "ακουμπάει" ή την ενστερνίζομαι και προφανώς δεν βλέπω απολύτως κανένα λόγο να "σε ενημερώσω για το θέμα".

Εγώ απλώς απάντησα στο παρακάτω post του συναδέλφου, το οποίο θεωρώ απολύτως "σωστό":

5 ώρες πριν, biniss said:

δηλαδη επειδη  εχω για την υπογεια  αποθηκη   1‰ επι οικοπεδου δηλαδη 0,8 μ2 αναλογουσα επιτρεπομενη δομηση επι οικοπεδου και η ρυθμιση ειναι για 20 μ2 παω κατηγορια 5 ?

 

Αν παρόλα αυτά θέλεις τη συμβουλή μου προβληματίσου λίγο με τα εξής, αν όμως δε νοιώθεις ότι, τη χρειάζεσαι, τότε απλώς προσπέρασέ τη. Θα βρεθεί ή θα βρεθούν άλλοι που ίσως τους φανεί χρήσιμη:

  1. Δεν δίδουμε απολύτως καμία βάση σε αυτά που λένε στο ΤΕΕ. Δεν γνωρίζουν και δεν έχουν την ευθύνη να γνωρίζουν. Κι αυτοί, όπως κι εμείς διαβάζουν κι ερμηνεύουν το νόμο και τίποτα περισσότερο. Ό,τι συμβουλεύουν δεν έχει απολύτως καμία ισχύ ή νομιμοποίηση. Δεν "ξεπλένεται" μια εσφαλμένη απάντηση, αν τη στολίσουμε με το "αυτό είπε κάποιος από το ΤΕΕ".... 
  2. Αν όπως έγραψες το ίδιο έχεις κι εσύ ακολουθήσει σε άλλες δικές σου αντίστοιχες δουλειές, προτείνω να τις "ξανασκανάρεις" και ν' ακολουθήσεις, με όποιο κόστος κι αν έχουν σήμερα, αυτά που ο νόμος λέει (μην ξεχνάς αργά ή γρήγορα έρχεται η ηλεκτρονική ταυτότητα κι όλα θα βγουν πια στην "επιφάνεια", άσε που μπορεί να κληρωθείς και για έλεγχο)...
  3. Αν ακολουθηθεί η "στρατηγική" αυτή, τότε το "άμεσο κόστος" για τον ιδιοκτήτη του ακινήτου π.χ. είναι 10, ενώ αν ακολουθηθεί η ορθή γίνεται 50+, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.... Βεβαίως αν προστεθεί και το "απώτερο κόστος" εξαγοράς ΣΔ αντίστοιχων τ.μ. για οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση ...."άστα να πάνε".
  4. Έναντι ποίου νομίζεις θα στραφεί νομικά ένας ιδιοκτήτης αύριο, που διαπιστώσει ότι, ο μηχανικός του "έπραξε" τοιουτοτρόπως;;; Θα αρκεί ένα "μου το είπε το ΤΕΕ";;;
  5. Πρόσεχε, γιατί ο "δρόμος είναι μακρύς" και οι αποφάσεις που λαμβάνουμε σήμερα μας ακολουθούν για όλη την υπόλοιπη καριέρα μας.....

 

P.S. Αν θέλεις έχε κι αυτό ως πρόχειρο οδηγό της Κατηγορίας 4 του Ν.4495/2017:

IMG.jpg

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν έχω καμία απολύτως ένσταση στην παραπάνω απάντησή σου, ούτε με "ακουμπάει" ή την ενστερνίζομαι και προφανώς δεν βλέπω απολύτως κανένα λόγο να "σε ενημερώσω για το θέμα".

Εγώ απλώς απάντησα στο παρακάτω post του συναδέλφου, το οποίο θεωρώ απολύτως "σωστό":

 

Αν παρόλα αυτά θέλεις τη συμβουλή μου προβληματίσου λίγο με τα εξής, αν όμως δε νοιώθεις ότι, τη χρειάζεσαι, τότε απλώς προσπέρασέ τη. Θα βρεθεί ή θα βρεθούν άλλοι που ίσως τους φανεί χρήσιμη:

  1. Δεν δίδουμε απολύτως καμία βάση σε αυτά που λένε στο ΤΕΕ. Δεν γνωρίζουν και δεν έχουν την ευθύνη να γνωρίζουν. Κι αυτοί, όπως κι εμείς διαβάζουν κι ερμηνεύουν το νόμο και τίποτα περισσότερο. Ό,τι συμβουλεύουν δεν έχει απολύτως καμία ισχύ ή νομιμοποίηση. Δεν "ξεπλένεται" μια εσφαλμένη απάντηση, αν τη στολίσουμε με το "αυτό είπε κάποιος από το ΤΕΕ".... 
  2. Αν όπως έγραψες το ίδιο έχεις κι εσύ ακολουθήσει σε άλλες δικές σου αντίστοιχες δουλειές, προτείνω να τις "ξανασκανάρεις" και ν' ακολουθήσεις, με όποιο κόστος κι αν έχουν σήμερα, αυτά που ο νόμος λέει (μην ξεχνάς αργά ή γρήγορα έρχεται η ηλεκτρονική ταυτότητα κι όλα θα βγουν πια στην "επιφάνεια", άσε που μπορεί να κληρωθείς και για έλεγχο)...
  3. Αν ακολουθηθεί η "στρατηγική" αυτή, τότε το "άμεσο κόστος" για τον ιδιοκτήτη του ακινήτου π.χ. είναι 10, ενώ αν ακολουθηθεί η ορθή γίνεται 50+, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.... Βεβαίως αν προστεθεί και το "απώτερο κόστος" εξαγοράς ΣΔ αντίστοιχων τ.μ. για οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση ...."άστα να πάνε".
  4. Έναντι ποίου νομίζεις θα στραφεί νομικά ένας ιδιοκτήτης αύριο, που διαπιστώσει ότι, ο μηχανικός του "έπραξε" τοιουτοτρόπως;;; Θα αρκεί ένα "μου το είπε το ΤΕΕ";;;
  5. Πρόσεχε, γιατί ο "δρόμος είναι μακρύς" και οι αποφάσεις που λαμβάνουμε σήμερα μας ακολουθούν για όλη την υπόλοιπη καριέρα μας.....

 

P.S. Αν θέλεις έχε κι αυτό ως πρόχειρο οδηγό της Κατηγορίας 4 του Ν.4495/2017:

IMG.jpg

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση και τις διευκρινίσεις. Θα τα ξαναδώ. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούν να συμπεριληφθούν στην κατηγορία  4 εφόσον η υπέρβαση στη δόμηση δεν υπερβαίνει το 20% (πχ.για τις σοφίτες και υπόγεια) με υπέρβαση δόμησης τα αντίστοιχα τετραγωνικά?

Link to comment
Share on other sites

Tην απάντηση στο ερώτημα την έδωσε ο συνάδελφος biniss στον οποίο απάντησα το "σωστά".

Διότι η υπόγεια αποθήκη έχει ΜΟΝΟ 1‰ επί του οικοπέδου και σ' αυτό το 1‰ της αναλογούν 0,8 τ.μ. επιτρεπόμενης δόμησης, με τα οποία θα πρέπει να συγκριθούν τα 20 τ.μ. που έχουν αυθαίρετη "αλλαγή χρήσης σε κύριο χώρο - κατοικία". Κι έτσι και ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης εκτοξεύεται (είναι πλέον 2500%) και προφανώς η Κατηγορία είναι πλέον η 5.

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Tην απάντηση στο ερώτημα την έδωσε ο συνάδελφος στον οποίο απάντησα το "σωστά".

Διότι η υπόγεια αποθήκη έχει ΜΟΝΟ 1‰ επί του οικοπέδου και σ' αυτό το 1‰ της αναλογούν 0,8 τ.μ. επιτρεπόμενης δόμησης, με τα οποία θα πρέπει να συγκριθούν τα 20 τ.μ. που έχουν αυθαίρετη "αλλαγή χρήσης σε κύριο χώρο - κατοικία". Κι έτσι και ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης εκτοξεύεται (είναι πλέον 2500%) και προφανώς η Κατηγορία είναι πλέον η 5.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση αυτη ειναι και η δικη μου αποψη.Στο ιδιο ακινητο ο ιδιοκτητης εχει και αλλη οριζοντια ιδιοκτησια (κατοικια σε οροφο) . Αν ρυθμισει με μια δηλωση κατοικια + υπογειο μπορει ο ελεγχος κατηγοριοποιησης να γινει αθροιστικα ( αυθαίρετα  υπογειου+Γ οροφου)/(αναλογουσα δομηση βασει­ χιλιοστων για Γ οροφο+υπογειο) και να απαλαγω απο κατηγορια 5 ? κατι τετοιο ειπαν απο helpdesk TEE

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορεί να γίνει! Όσον δε αφορά στο ΤΕΕ "...άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσιν"!

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια δηλωση για τις δυο οριζοντιες (μετα το 1975) μπορώ να κανω  αλλα η κατηγοριοποίηση θα παει ανα οριζοντια .Νομιζω οτι συμφωνείς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.