Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Καλημερα,

Εχω περιπτωση διωροφου οικοδομης με οικοδομικη αδεια και επικρατουσα χρηση κατοικια...Στο ισογειο ομως και βασει οικοδομικης αδειας εχει γινει αυθαιρετη αλλαγη χρησης σε καταστημα....Τακτοποιειται ως λοιπη παραβαση (κυρια σε κυρια δν επερχεται υπερβαση δομησης) Στο φυλλο καταγραφης για 1 λοιπη παραβαση (συμπεριλαμβανονται πολλες μικροαυθαιρεσιες με αναλυτικο)  επιλεγω ειδος χρησης κατοικια η υπηρεσιες??.... Απαιτειται τεχνικη εκθεση Η/Μ γ αυτο? 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είδος χρήσης κατοικία αλλιώς δεν σε αφήνει το σύστημα. Έκθεση η/μ όμως παρόλο που δεν το ζητάει τι σύστημα πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2019 at 12:20 ΠΜ, Πάνος said:

Καλησπέρα,

έχω υπόγειο που τμήμα του είναι κατοικία και το υπόλοιπο είναι αποθήκες και λεβητοστάσιο βάσει κάτοψης της πολεοδομίας.

Στη πραγματικότητα έχει γίνει όλο κατοικία πλην του λεβητοστασίου. Στο διάγραμμα κάλυψης το έχουν προσμετρήσει όλο στο Σ.Δ.

θέλω να προχωρήσω σε τακτοποίηση. τι προτείνετε?

Να πληρώσω μια λοιπή παράβαση γι αλλαγή χρήσης από κύριο σε κύριο χώρο εφόσον έχει προσμετρήσει όλο στο Σ.Δ. του κτηριου?

Ευχαριστώ.

αν εχει  μετρήσει στο ΣΔ λέω ναι

 

Ερώτημα: Ισόγειο γκαραζ χώρος στάθμευσης που έγινε κατοικία, μπορεί να δηλωθεί με απλή αλλαγή χρήσης, ή θα μπει κανονικά με ΥΔΚΧ; Δεν έχει προσμετρήσει στο ΣΔ, δημιουργήθηκε λόγω κλισης εδάφους και συνορεύει με υπόγειο. Ευχαριστώ

 

Edited by neo83_gr
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για αλλαγή χρήσης από επαγγελματική αποθήκη σε κατοικία.

Εχω μία οικοδομική άδεια του 1985 που αφορά (ανέγερση ισόγειας επαγγελματικής αποθήκης) το 1987 έγινε άδεια προσθήκης α' ορόφου κατοικίας, οι ιδιοκτήτες από το 1987 και μετά χρησιμοποιούν την επαγγελματική αποθήκη σαν κατοικία , κατά τα λοιπά το κτίριο δεν έχει υπερβάσεις δόμησης ούτε αλλαγές στις όψεις κλπ.  , τώρα θέλουν να κάνουν μεταβίβαση και το ερώτημά μου είναι πώς θα έπρεπε κατά τη γνώμη σας να τακτοποιήσω αυτή την αλλαγή χρήσης που είναι 65τμ. , αφού δεν έχω υπέρβαση δόμησης να πάω με αναλυτικό ή όχι? και επίσης ο όρος επαγγελματική αποθήκη λογικά αφορά κύρια χρήση και η κατοικία είναι κύρια.

Αν κάποιος μπορεί ή του έχει τύχει ανάλογη περίπτωση ας με βοηθήσει

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Έχω ένα αυθαίρετο διόροφο κτίσμα ισογείου 170,50 τ.μ. και 1ου ορόφου 139,70 τ.μ. σε οικόπεδο έκτασης 180,00 τ.μ. Βρίσκεται εκτός σχεδίου πόλης στο Βόλο, 50 μέτρα μέσα από τη Λαρίσης. Υπάρχει έγγραφο καταγραφής του αυθαιρέτου από την πολεοδομία το 1982 στο οποίο έχει γράψει ο ελεγκτής ότι το κτίσμα είναι από το 1972. Το κτίσμα είναι στη κατάσταση που φαίνεται στις φωτογραφίες. Το ισόγειο έχει καταγραφεί ως αποθήκη και ο όροφος ως κατοικία και έτσι δηλώνονται και στο Ε9 όλα τα χρόνια. Επίσης το ισόγειο δηλώνεται στο Ε9 ως δύο αποθήκες εμβαδού 85,25 τ.μ. χωρίς να υπάρχει κάποιο χώρισμα. Ο χώρος είναι ενιαίος. Το ακίνητο έχει ρεύμα εδώ και χρόνια χωρίς να υπάρχει κάποια σχετική άδεια. Θέλει ο ιδοκτήτης να νοικιάσει το ισόγειο ως συνεργείο (η χρήση επιτρέπεται στην περιοχή). Πώς θα πρέπει να γίνει η νομιμοποίηση του κτίσματος για να γίνει και η αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε επαγγελματικό χώρο; Στην πολεοδομία μου είπαν ότι αν το κτίσμα είναι σύμφωνο με τις πολεοδομικές διατάξεις να το κάνω υπαγωγή στον 4495 και συγχρόνως αλλαγή χρήσης. Οπότε πάω κατηγορία 1 και για την κατοικία και για την αποθήκη με ταυτόχρονη αλλαγή χρήσης;

3.JPG

1.JPG

2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κατηγορία 2 θα πας για να κανεις την αλλαγή χρήσης, καθώς δεν ειναι κατοικία για κατ.1 . Δες μηπως χρειαστει να κανεις και διαμερισματωση. Δε θυμάμαι πως λύθηκε το θεμα της «εγκατεστημένης χρήσης», γιατι ο οροφος ειναι στα τουβλα. Αλλά αφου εχει ρευμα νομιζω εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα.

Έχω την εξής περίπτωση:έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για υπόστεγο διαστάσεων 8*15.Τελικά κατασκευάστηκε αποθήκη διαστάσεων 8,03*15,15 σε άλλη μη σύννομη θέση.Το υπόστεγο είχε μετρήσει σε κάλυψη και δόμηση στην άδεια.Πως πρέπει να δηλώσω την παράβαση;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 28/6/2019 at 12:20 ΠΜ, Πάνος said:

Καλησπέρα,

έχω υπόγειο που τμήμα του είναι κατοικία και το υπόλοιπο είναι αποθήκες και λεβητοστάσιο βάσει κάτοψης της πολεοδομίας.

Στη πραγματικότητα έχει γίνει όλο κατοικία πλην του λεβητοστασίου. Στο διάγραμμα κάλυψης το έχουν προσμετρήσει όλο στο Σ.Δ.

θέλω να προχωρήσω σε τακτοποίηση. τι προτείνετε?

Να πληρώσω μια λοιπή παράβαση γι αλλαγή χρήσης από κύριο σε κύριο χώρο εφόσον έχει προσμετρήσει όλο στο Σ.Δ. του κτηριου?

Ευχαριστώ.

Παρομοια περιπτωση..προσθηκη pilotis που εχει μετρησει στην δομηση με τον ΓΟΚ85, εχει γινει κατοικια..επιλεγω υπερβαση δομησης ή μονο αλλαγη χρησης και κανω αναλυτικο?

 

Γενικα το ερωτημα ειναι εαν - οτι εχει μετρησει στην δομηση ασχετως κατηγοριας πχ αποθηκη, υπογειο, pilotis κλπ και εχει γινει κυριος χωρος - μπορουμε να βαζουμε μονο αλλαγη χρησης με αναλυτικο ή πρεπει να το θεωρουμε υπερβαση δομησης..

Αποψη μου, με αναλυτικο αλλαγη χρησης..

Περιμενω τις γνωμες σας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.