Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Πως  η πυλωτή μέτρησε στη δόμηση, αφού η πυλωτή δεν μετρούσε στη δόμηση , εκτός και αν εννοείς ότι έκαναν υπόστυλο χώρο αλλά δεν πληρούσε τα κριτήρια ώστε αυτός να μην προσμετρά στη δόμηση και τελικά συμπεριελήφθη στο Σ.Δ 

Αν τελικά ίσχυσε αυτό θα κάνεις χρήση αναλυτικού . Δεν βάζεις Σ.Α.Χ και στη λοιπή παράβαση δεν συμπληρώνεις κελί για ΥΔΚΚ. Στην τεχνική έκθεση αναλύεις τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν θα πληρούσε το ποσοστό 50% που έπρεπε να είναι ο ισόγειος χώρος της pilotis βάσει ΓΟΚ...όπως και αν έχει, στο ΔΚ το δείχνει ξεκάθαρα οτι μετράει στη δόμηση..

Ευχαριστώ για την απάντηση..

Μη γράφεις χωρίς τόνους. Διόρθωσε το κείμενό σου.

Pavlos 33

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, 

Η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης ενός τμήματος μια ισόγειας κατοικίας σε κλειστό χώρο στάθμευσης, κατά την ανέγερση, τακτοποιείται με συντελεστή 0.50 ή με κάποιο άλλο τρόπο?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν κατοικια στην αδεια είχε  συμπεριληφθεί  στο συντ. δόμησης δεν πρέπει να το υπολογίσεις  με ΥΔ ουτε με μειωτικο αλλα με αναλυτικο σαν λοιπη παραβαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, χώρος αποθήκης στην άδεια  έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία εντός του νομίμου περιγράμματος πως ρυθμίζεται? Δεν έχω ουσιαστικά υπέρβαση δόμησης αφου μετρουσε  στη δόμηση η αποθήκη, μόνο αλλαγή χρήσης έγινε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  σε όλους. Επειδή για κάποιο περίεργο λόγο αυτή τη στιγμή έχω μπερδευτεί πολύ.  Θεωρητικά έχω μια πολύ απλή περίπτωση.

Εκτός οικισμού σε οικόπεδο με σύσταση έχω οικοδομική άδεια για Ισόγεια κατοικία με λειτουργικά ενωμένη Υπόγεια αποθήκη στο ίδιο περίγραμμα. Το υπόγειο αυτό άλλαξε χρήση και έγινε κατοικία. Παραμένει σε υπόγεια στάθμη. Βάση σύστασης μπορούσα να χτίσω 50 τ.μ. 

Ενώ στην αρχή το είχα υπολογίσει Με Υ.Δ. και μειωτικό 0,3, κάπου πήρε το μάτι μου το άρθρο 81 περίπτωση γ για τις παραβάσεις που λέει "η αλλαγή χρήσης χώρων του υπογείου από βοηθητική σε κύρια, καθ’ υπέρβαση του συντελεστή δόμησης, εφόσον τηρούνται οι προϋποθέσεις υπογείου χώρου" με την επεξήγηση της Εγκ 2/2019 του που λέει "Η περίπτωση γ) αφορά μετατροπή της βοηθητικής χρήσης υπογείων χώρων σε κύρια, όπως για παράδειγμα μετατροπή υπόγειων χώρων αποθηκών κατοικιών, καταστημάτων, γραφείων, κ.ά. σε χώρους κύριας χρήσης, εφ’ όσον συνδέεται λειτουργικά με τον υπερκείμενο όροφο του κτιρίου και έχει την ίδια χρήση με τον υπερκείμενο όροφο." 

Και από εκεί και μετά χάθηκα. Τελικά πως υπολογίζεται, σαν παράβαση ή Υ.Δ. με μειωτικό όπως λέει το άρθρο 100 παρ. 7.

Συγγνώμη προκαταβολικά και το ξέρω ότι θα έχει απαντηθεί ξανά΄. Διάβασα ολόκληρο το νήμα από την αρχή και διάφορα άλλα και δεν μπορώ να καταλάβω ('ίσως γιατί το κοιτάω κάποιες ώρες τώρα )για ποιο λόγο γράφτηκε το 81 γ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, birdou said:

Καλησπέρα  σε όλους. Επειδή για κάποιο περίεργο λόγο αυτή τη στιγμή έχω μπερδευτεί πολύ.  Θεωρητικά έχω μια πολύ απλή περίπτωση.

Εκτός οικισμού σε οικόπεδο με σύσταση έχω οικοδομική άδεια για Ισόγεια κατοικία με λειτουργικά ενωμένη Υπόγεια αποθήκη στο ίδιο περίγραμμα. Το υπόγειο αυτό άλλαξε χρήση και έγινε κατοικία. Παραμένει σε υπόγεια στάθμη. Βάση σύστασης μπορούσα να χτίσω 50 τ.μ. 

Ενώ στην αρχή το είχα υπολογίσει Με Υ.Δ. και μειωτικό 0,3, κάπου πήρε το μάτι μου το άρθρο 81 περίπτωση γ για τις παραβάσεις που λέει "η αλλαγή χρήσης χώρων του υπογείου από βοηθητική σε κύρια, καθ’ υπέρβαση του συντελεστή δόμησης, εφόσον τηρούνται οι προϋποθέσεις υπογείου χώρου" με την επεξήγηση της Εγκ 2/2019 του που λέει "Η περίπτωση γ) αφορά μετατροπή της βοηθητικής χρήσης υπογείων χώρων σε κύρια, όπως για παράδειγμα μετατροπή υπόγειων χώρων αποθηκών κατοικιών, καταστημάτων, γραφείων, κ.ά. σε χώρους κύριας χρήσης, εφ’ όσον συνδέεται λειτουργικά με τον υπερκείμενο όροφο του κτιρίου και έχει την ίδια χρήση με τον υπερκείμενο όροφο." 

Και από εκεί και μετά χάθηκα. Τελικά πως υπολογίζεται, σαν παράβαση ή Υ.Δ. με μειωτικό όπως λέει το άρθρο 100 παρ. 7.

Συγγνώμη προκαταβολικά και το ξέρω ότι θα έχει απαντηθεί ξανά΄. Διάβασα ολόκληρο το νήμα από την αρχή και διάφορα άλλα και δεν μπορώ να καταλάβω ('ίσως γιατί το κοιτάω κάποιες ώρες τώρα )για ποιο λόγο γράφτηκε το 81 γ.

Ευχαριστώ

Εφόσον πρόκειται για ρύθμιση αυθαιρέτων τότε οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν υλοποιηθεί πριν την 28η Ιουλίου 2011. Συνεπώς γίνεται αναφορά στον ΓΟΚ (Ν 1577/1985) και όχι στον ΝΟΚ (Ν 4067/2012). Σύμφωνα με τον ΓΟΚ υπόγειο είναι όροφος ή τμήμα ορόφου του οποίου η οροφή βρίσκεται ως 1,50 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους, όπως είναι διαμορφωμένη. Αν δεν ικανοποιείται αυτός ο όρος λόγω εκσκαφών τότε ο όροφος δε μπορεί να χαρακτηριστεί υπόγειος και δεν είναι δυνατόν να εφαρμοστεί μειωτικός συντελεστής. Αν ικανοποιεί αυτόν τον όρο και έχει μετατραπεί σε κατοικία τότε σίγουρα έχει παραβάσεις του κτιριοδομικού κανονισμού αφού δεν θα πληροί τις προδιαγραφές για φυσικό φωτισμό και αερισμό (κατηγορία 3). Λόγω των εκσκαφών, αν έχουν γίνει παράνομα, δεν λαμβάνεται υπέρβαση ύψους ακόμα και αν ο όροφος δε μπορεί να χαρακτηριστεί υπόγειος στην υφιστάμενη κατάσταση. Οι παράνομες εκσκαφές αποτελούν παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό. Αν έχει καταργηθεί η λειτουργική συνένωση με το ισόγειο τότε έχεις παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό. Αν επιπλέον είναι όντως στην υφιστάμενη κατάσταση υπόγειος όροφος (σύμφωνα με τα παραπάνω) με χρήση κατοικίας τότε έχεις υπέρβαση δόμησης χωρίς υπέρβαση κάλυψης με μειωτικό συντελεστή 0,5, ενώ αν δε μπορεί να θεωρηθεί υπόγειο δεν έχεις μειωτικό συντελεστή. Αν η λειτουργική συνένωση δεν έχει καταργηθεί και είναι όντως στην υφιστάμενη κατάσταση υπόγειος όροφος με χρήση κατοικίας τότε έχεις υπέρβαση δόμησης χωρίς υπέρβαση κάλυψης με μειωτικό συντελεστή 0,3, ενώ αν δε μπορεί να θεωρηθεί υπόγειο δεν έχεις μειωτικό συντελεστή.

 

ΥΓ: Όταν έχουν συσταθεί οριζόντιες ιδιοκτησίες, τότε κάθε οριζόντια έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας στους κοινόχρηστους χώρους (π.χ. κλιμακοστάσιο). Αν υπάρχουν αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους, πρέπει να αποτυπωθούν και να δηλωθούν στη δήλωση ένταξης στο Ν. 4495/2017 της οριζόντιας ιδιοκτησίας. Για παράδειγμα 1 οριζόντια ιδιοκτησία σε πολυκατοικία καθαρής επιφάνειας 100 τ.μ. με ημιυπαίθριο χώρο 25 τ.μ. έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας 20% (κατά συμβόλαιο και οικοδομική άδεια). Σε αυτήν έχει μετατραπεί ο ημιυπαίθριος χώρος σε κλειστό δωμάτιο και επιπλέον το κλιμακοστάσιο είναι μεγαλύτερο από αυτό που προβλέπεται στην οικοδομική άδεια με αποτέλεσμα να προκύπτει υπέρβαση δόμησης και κάλυψης 2 τ.μ.. Δεν έχουν συμβεί άλλες αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους ή στη συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία. Σε αυτήν την περίπτωση η υπέρβαση δόμησης και κάλυψης ισούται με 25 + 0,20*2 = 25,40 τ.μ.

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση ισόγειας αποθήκης εντός σχεδίου με άδεια του 82. Η αποθήκη κατασκευάστηκε σε διαφορετική θέση (νόμιμη) από την προβλεπόμενη και μεγαλύτερη( 54 τμ η άδεια - 60 τμ κατασκευάστηκαν). Στην αποθήκη έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Πώς θα προχωρήσω στην τακτοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς η τότε αποθήκη να μέτρησε στη δόμηση, οπότε η αλλαγή χρήσης θα χρεωθεί με αναλυτικό και μια ΥΔ+ΥΚ για τα 4 6 τμ (εξέτασε και αν παραβιάζεται η Δ). Επιπλέον η κατηγορία 3 για την αλλαγή θέσης.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.