Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας

Είμαι νέος μηχανικός και σκέφτομαι να βγω στο ελεύθερο επάγγελμα. Σε pilotis της οικείας μου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή. Σκέφτομαι να κάνω ένα γραφείο στον χώρο αυτόν ώστε να μην έχω βάρος ένα νοίκι και να ξεκινήσω κάπως έτσι. 
Βάση του νόμου 4495 θέλω να κάνω  νομιμοποίηση της κατασκευής, η οποία χρησιμοποιείται αυτήν την στιγμή ως κατοικία. 
Με διαμόρφωση χώρου όπως είπα προηγουμένως αυτόν τον χώρο θέλω να τον κάνω γραφείο. 
Με συμφέρει να κάνω νομιμοποίηση του χώρου αυτού κατευθείαν ως γραφείο και όχι ως κατοικία και μετά με αλλαγή χρήσης σωστά? 
Δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης, και υπάρχει περιθώριο στην δόμηση.

*Ένας άλλος τρόπος που σκέφτομαι  είναι σε άλλον χώρο pilotis να "κλείσω" 30 τετραγωνικά και να κάνω εκεί το γραφείο. Τι χρειάζεται για αυτό ? Μία άδεια μικρής κλίμακας ? 
Σε αυτήν την περίπτωση ο προηγούμενος χώρος θα γίνει νομιμοποίηση ως κατοικία. 

Υπάρχει κάπου πρόβλημα να ανοίξω τεχνικό γραφείο και να μην πληρώνω νοίκι αφού ο χώρος ανήκει σε συγγενικό πρόσωπο ? 

Τι άλλο πρέπει να προσέξω για μία τέτοια ενέργεια ?  

Θα ήθελα την γνώμη σας και τι θα ήταν προτιμότερο αν ήσασταν στην θέση μου. 
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ! 

 

Mην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση για θέμα με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου μεταφέρθηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Ναι. Δεν το πας με Σ.Α.Χ καθώς δεν έχει προκύψει έμμεση αύξηση του ΣΔ λόγω της αλλαγής χρήσης του ισογείου.

Kαλησπέρα ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

@Tasos Pap Επειδή τα γραφεία μηχανικών μπορούν να είναι και σε κατοικία χωρίς αλλαγή χρήσης , προτείνω τακτοποίηση ως κατοικία. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας!

Σε θέση στάθμευσης εμβαδού 30τμ, υπογείου πολυκατοικίας, η οποία δεν είναι παρακολούθημα του διαμερίσματος, αλλά είναι χωριστή οριζόντια ιδιοκτησία (με δικά της χιλιοστά δηλαδή), έχει κλειστεί ένα τμήμα της (10τμ) και έχει γίνει αποθήκη.

Εκεί λοιπόν που αρχικά είχαμε 30τμ θέση στάθμευσης, τώρα έχουμε 20τμ θέση στάθμευσης και 10τμ (αυθαίρετη) αποθήκη.

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

  1. Η δήλωση στο σύστημα του ΤΕΕ θα αφορά την οριζόντια ιδιοκτησία της θέσης στάθμευσης μόνης, χωρίς κάποια μνεία δηλαδή στο διαμέρισμα που ανήκει;
  2. Κοινωνικοί συντελεστές εφαρμόζονται, ή αυτοί αφορούν μόνον κατοικίες, και όχι θέσεις στάθμευσης;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, gp1 said:
  1. Η δήλωση στο σύστημα του ΤΕΕ θα αφορά την οριζόντια ιδιοκτησία της θέσης στάθμευσης μόνης, ΝΑΙ χωρίς κάποια μνεία δηλαδή στο διαμέρισμα που ανήκει; ΝΑΙ
  2. Κοινωνικοί συντελεστές εφαρμόζονται, ΝΑΙ, εξαρτάται κάθε φορά από το σε ποιά κοινωνική ομάδα αναφέρεσαι (θέλει προσοχή και περισσότερες λεπτομέρειες....) ή αυτοί αφορούν μόνον κατοικίες, και όχι θέσεις στάθμευσης; 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μειώσεις στο πρόστιμο της ειδικής κατηγορίας πολυτέκνων αφορούν αποκλειστικά και μόνον, στην "κύρια κατοικία" ή στη "δευτερεύουσα κατοικία" αυτών. Δεν αφορούν σε οποιασδήποτε άλλης χρήσης ακίνητο (ή ΟΙ κ.λπ.).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 Ειναι μια ΘΣΑ στο υπογειο. Δεν ειναι κατοικια.  Εχει γινει συσταση ΟΙ και αποτελει ανεξαρτητη ΟΙ με χιλιοστα.

Ολα νομιμα. Δεν εχει σχεση με το διαμερισμα και μεταβιβαζεται ελευθερα και σε εκτος της οικοδομης.

Εκανες εναν αυθαιρετο διαχωρισμο. Αυτον τακτοποιεις.

και, δεν καταλαβα, τι σε πειραζε στο "βαθος" της ΘΣΑ, χωρις μεσοτοιχια,  να βαζεις το ποδηλατο του εγγονου ή το σκρινιο της γιαγιας...ή καναν τενεκε τυρι ή λαδι....

τεσπα...περιεργες κατασκευες, χωρις λογο.

Αυριο θα γκρεμισεις το χωρισμα και θα το μεταβιβασεις ολοκληρο,    για να μην μπλεξεις με τροποποιησεις της συστασης και δεν ξεμπλεξεις ποτέ...

 Υπαρχει ξεχωριστη εισοδος προς την αποθηκη?

Σκεψου τωρα, να δηλωνεις στο Ε9   δύο χωρους, δλδ. μια ΘΣΑ  και μια αποθηκη σαν ΟΙ...και να τρεχεις με τον Δημο να τους εξηγεις απο πού παιρνουν ρευμα...

Με τι εκανες το χωρισμα ? Μηπως υπαρχει καποια πορτα  στο "χωρισμα"...λεω εγω τωρα.

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.