Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Εντός γηπέδου υφίστανται με Οικοδομικές άδειες ισόγεια αγροτική αποθήκη και ισόγεια βιοτεχνικά κτίρια! Η πρώτη Ο.Α. αφορούσε ανέγερση αγροτικής αποθήκης και οι 2 επόμενες ισόγεια βιοτεχνικά κτίρια (όροι δόμησης γενικοί κατά το άρθρο 1 - εκτός σχεδίου)

Με ποιους τρόπους θα μπορούσε να έχει δικαιολογηθεί μια ισόγεια αγροτική αποθήκη ότι άλλαξε χρήση σε βιοτεχνικό κτίριο ώστε να τακτοποιείται με τον 4495 ?

Η σκέψη μου είναι ότι αν και πως θα μπορούσε να δηλωθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 ώρες πριν, liumier said:

Εντός γηπέδου υφίστανται με Οικοδομικές άδειες ισόγεια αγροτική αποθήκη και ισόγεια βιοτεχνικά κτίρια! Η πρώτη Ο.Α. αφορούσε ανέγερση αγροτικής αποθήκης και οι 2 επόμενες ισόγεια βιοτεχνικά κτίρια (όροι δόμησης γενικοί κατά το άρθρο 1 - εκτός σχεδίου)

Με ποιους τρόπους θα μπορούσε να έχει δικαιολογηθεί μια ισόγεια αγροτική αποθήκη ότι άλλαξε χρήση σε βιοτεχνικό κτίριο ώστε να τακτοποιείται με τον 4495 ?

Η σκέψη μου είναι ότι αν και πως θα μπορούσε να δηλωθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης...

Υποθέτω από την περιγραφή του θέματος σου ότι τηρήθηκαν τα διαγράμματα καλυψης των Ο.Α. και το μόνο πρόβλημα είναι η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης της ισόγειας αγροτικής αποθήκης σε βιοτεχνικό κτίριο (εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου).Στην περίπτωση αυτή  ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος είναι η υπαγωγή της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και γιατί να πληρώσει 250€ και να εκδώσει  και νομιμοποίηση και να μην πληρώσει απευθείας 250€ για την αλλαγή χρήσης (με μια λοιπή δηλ αναλυτικό) 

Ούτε ΜΣΕ χρειάζεται ούτε τίποτα.

Σιγά που η  αποθήκη θα αντέξει  παραπάνω από 30χρόνια! 

ή 

σιγά που τα πρόστιμα της μετά από 30 χρόνια θα είναι παραπάνω από τα 3-4 χιλιάρικα που θα του κοστίσει τώρα η Ο.Α!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

και γιατί να πληρώσει 250€ και να εκδώσει  και νομιμοποίηση και να μην πληρώσει απευθείας 250€ για την αλλαγή χρήσης (με μια λοιπή δηλ αναλυτικό) 

Ούτε ΜΣΕ χρειάζεται ούτε τίποτα.

Σιγά που η  αποθήκη θα αντέξει  παραπάνω από 30χρόνια! 

ή 

σιγά που τα πρόστιμα της μετά από 30 χρόνια θα είναι παραπάνω από τα 3-4 χιλιάρικα που θα του κοστίσει τώρα η Ο.Α!

Σαφώς γνωρίζετε καλύτερα από εμένα και το σέβομαι.Την άποψη μου παρέθεσα απλά γιατί σκέφτηκα αφενός ότι το βιοτεχνικό κτίριο "κατοχυρώνεται" εσαεί με την νομιμοποίηση και αφετέρου ότι το κόστος της άδειας εφόσον συνυπάρχουν οι παραπάνω παράγοντες δεν είναι υψηλό,καθώς και ότι ενδεχομένως οι μελέτες του βιοτεχνικού αυτού κτιρίου θα καθίσταντο και μελλλοντικά χρήσιμες για τον πελάτη του.

Αλλά πάλι,ίσως κάνω λάθος.Δεκτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ChristinaK said:

Υποθέτω από την περιγραφή του θέματος σου ότι τηρήθηκαν τα διαγράμματα καλυψης των Ο.Α. και το μόνο πρόβλημα είναι η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης της ισόγειας αγροτικής αποθήκης σε βιοτεχνικό κτίριο (εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου).Στην περίπτωση αυτή  ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος είναι η υπαγωγή της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης.

 

7 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

και γιατί να πληρώσει 250€ και να εκδώσει  και νομιμοποίηση και να μην πληρώσει απευθείας 250€ για την αλλαγή χρήσης (με μια λοιπή δηλ αναλυτικό) 

Ούτε ΜΣΕ χρειάζεται ούτε τίποτα.

Σιγά που η  αποθήκη θα αντέξει  παραπάνω από 30χρόνια! 

ή 

σιγά που τα πρόστιμα της μετά από 30 χρόνια θα είναι παραπάνω από τα 3-4 χιλιάρικα που θα του κοστίσει τώρα η Ο.Α!

Και τις δύο σκέψεις σας τις έχω κάνει, επίσης θα μπορούσα να κάνω τώρα αλλαγή χρήσης.. το θέμα είναι πως θα μπορούσα να δικαιολογήσω τυχόν αλλαγή χρήσης στο παρελθόν αφού για να θεωρηθεί κάτι βιοτεχνικό θέλει και έγκριση από το τμήμα βιομηχανίας..  

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, liumier said:

το θέμα είναι πως θα μπορούσα να δικαιολογήσω τυχόν αλλαγή χρήσης στο παρελθόν αφού για να θεωρηθεί κάτι βιοτεχνικό θέλει και έγκριση από το τμήμα βιομηχανίας..  

-Εάν η αλλαγή χρήσης έγινε πριν τις 28-7-11 η ρύθμιση επιτρέπεται εφόσον η αυθαίρετη εγκατ/νη χρήση δεν απαγορευόταν από τις επιτρεπόμενες για την περιοχή χρήσεις κατά τον χρόνο εγκ/σης της

 

14 ώρες πριν, liumier said:

επίσης θα μπορούσα να κάνω τώρα αλλαγή χρήσης..

-Τι εννοείς?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα. Έχω κάνει μια αυτοψία σε διώροφη μεζονέτα με υπόγειο (ισόγειο όροφος και υπόγειο επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα) και διαπίστωσα ότι όλο το κτίριο έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με τα σχέδια της οικοδομικής άδειας (με γραμμικές αποκλίσεις περιγράμματος εντός αποδεκτών ορίων).

Στο υπόγειο η άδεια προέβλεπε έναν ενιαίο χώρο αποθήκης και μια τουαλέτα . Όντως αυτό ισχύει και ο χώρος επί της ουσίας χρησιμοποιείται ως χώρος αποθήκης. Όμως διαπίστωσα ότι ο χώρος έχει σώματα καλοριφέρ και θερμαίνεται με το κεντρικό σύστημα θέρμανσης της μεζονέτας. Σε αυτήν την περίπτωση θεωρείτε ότι έχω αλλαγή χρήσης από χώρο βοηθητικής χρήσης σε χώρο κύριας χρήσης ;  Είναι υπερβολική η σκέψη μου ή δεν χρειάζεται να γίνει αλλαγή χρήσης ; Κατά τα άλλα υπάρχουν παραβάσεις στα εξωτερικά ανοίγματα (διαστάσεις και επιπλέον παράθυρο) αλλά αυτά εντάσσονται σε ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3. Η ενδεχόμενη αλλαγή χρήσης έχει πολύ μεγαλύτερο πρόστιμο και δεν είμαι σίγουρος αν έχει γίνει τελικά.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας στον 2ο όροφο πολυκατοικίας του 1979, η οποία ήταν πλήρως αυθαίρετη και έλαβε εξαίρεση από κατεδάφιση το 1984 ως χώρος αποθήκης υπαγόμενη στα αρθρα 15+16 του Ν.1337/83 (Γ φάση), καθ' υπέρβαση των ισχυόντων όρων δόμησης. Το 1987 αγοράζεται ο χώρος με προσύμφωνο και μνημονεύεται ο χώρος ως αποθήκη, ενώ το 1997 γίνεται οριστικό συμβόλαιο που αναφέρεται ως πρώην αποθήκη και νυν διαμέρισμα! Σημειώνεται ότι από το 1988 έως και σήμερα έχει αλλάξει χρήση σε κατοικία. Θα θεωρούσατε ΥΔ ΚΧ για όλη την επιφάνεια του διαμερίσματος ή  έναν αναλυτικό προϋπολογισμό για τις εργασίες αλλαγής χρήσης; Σχετικά με την ΜΣΕ θα απαιτηθεί; Ευχαριστώ!
 
Για το προηγούμενο ερώτημα θεωρώ ότι εφόσον δεν είναι εμφανής η χρήση κατοικίας, πχ κουζίνα, σαλόνι ή υπνοδωμάτιο μόνο για το γεγονός ότι έχει εγκατάσταση θέρμανσης δεν θα το έδινα καμιά σημασία.
Edited by mikehellas
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είχε δηλωθεί με το Ν1337 /83 και έχει γίνει και Γ φάση είναι νόμιμο η αλλαγή χρήσης που έγινε μετά θα δηλωθεί με αναλυτικό.Ως χρόνο αλλαγής χρήσης με αναλυτικό δεν αλλάζει το πρόστιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχω άδεια εμπορικού κέντρου με καταστήματα σε ισόγειο και α' όροφο.
Έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία.
Στο ισόγειο έχουν παραμείνει καταστήματα ενώ στον α' όροφο 3 καταστήματα έχουν μετατραπεί σε διαμέρισμα.
Τακτοποίηση αυθαιρέτου με αλλαγή χρήσης όλα τα τετραγωνικά μέτρα ως υπέρβαση δόμησης, διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου για την συνένωση των ιδιοκτησιών, σωστά;

Στην επικρατούσα χρήση βάζω "υπηρείες" αλλά στα φύλλα καταγραφής δεν θα έπρεπε να βάλω "άλλη κατοικία" αφού άλλαξε η χρήση;
Δεν μου επιτρέπει κάτι τέτοιο!
Πως το αντιμετωπίζω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.