Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

ναι ειναι εντος σχεδιου. Η οικοδομική άδεια ειναι παλιά και δεν υπάρχει καν η έννοια του σδ  μόνο κάλυψης που ήταν τότε η δόμηση και στο τοπογραφικό δεν αναγράφει κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η χρήση κατοικίας επιτρέπεται σήμερα ή κατά τον χρόνο εγκατάστασής της;

Αρχικά ζήτησε από τους ιδιοκτήτες να δεις τι γράφουν στο Ε9.

Link to comment
Share on other sites

Οικόπεδο μέσα σε οικισμό. Με άδεια του 94 ως αγροτική αποθήκη 25τ.μ.

Όμως η αποθήκη έγινε κατοικία και επιπλέον κατασκευάστηκαν άλλα 50τμ. Κατοικία. Και επίσης έχω μια αποθήκη και ένα στέγαστρο αυθαίρετα

Τι βάζω;

  • 1 φκ με αναλυτικό (1 λοιπή παράβαση) για την αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία (έχω από βοηθ. χρήση σε κύρια χρήση) ;

  • 1φκ για τα υπόλοιπα 50τ.μ. με ΥΔ και ΥΚ ;

  • Την αποθήκη (6τ.μ. και ύψος 2,2) και το στέγαστρο μπορώ να τα βάλω στον ίδιο αναλυτικό ή θα πρέπει 2 αναλυτικός;

Επίσης αν η αποθήκη μπαίνει η μισή στο Δ από πλάγιο όριο μπορώ να την βάλω στον αναλυτικό ή θα πρέπει να την υπολογίσω ξεχωριστά;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάμε με την λογική εγκ. 4 ν. 4178 και εγκ.  2 ν. 4495, που όταν έχουμε αυτοτελές κτίριο (μοναδικό στο οικόπεδο) μας επιβάλλουν να έχουμε κύρια χρήση. Επομένως, 1 ΦΚ αλλαγή χρήσης από κύρια (αποθήκη) σε κύρια (κατοικία) με 1 λοιπή παράβαση (αν έχεις προυπολογισμό εργασιών μέχρι και 15.000 Ευρώ-παράρτημα Β). Τα υπόλοιπα 50 τμ με ΥΔ+ΥΚ και εξετάζεις για τυχόν παραβίαση της Δ. Το στέγαστρο θα το βάλεις στον ίδιο αναλυτικό με την αλλαγή χρήσης.  Η αποθήκη ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να υπολογιστεί με αναλυτικό. Αν θες μπορείς να την βάλεις κατηγορία 3 και να αποφύγεις την χρέωση τμήματός της εντός Δ. Δες τι σε συμφέρει καλύτερα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Κλείσιμο Η/Χ ρυθμίστηκε με 3843. Σήμερα δεν είναι κατοικία αλλά είναι πάλι η/χ (μάλλον δεν έκλεισε ποτέ). Το ρυθμίζω με αναλυτικό και συμψηφίζω πρόστιμα?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιος "εξυπνάκιας' το 2010 θα σκέφτηκε να το ρυθμίσει και μετά να το κατασκευάσει. 

Έχει περαιωθεί η δήλωση Ν. 3843/10;

Στο Ε9 του είδες αν έχει συμπεριλάβει την επιφάνεια του υποτιθέμενου κλεισμένου Η.Χ στην επιφάνεια Κ.Χ του διαμερίσματος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ,πάνω σ αυτό το θέμα, αναρωτιέμαι:αφού τελικά δεν είχε κλείσει αυτός ο ΗΧ πώς θα συμψηφιστεί τώρα το πρόστιμο του 3843,πρόστιμο που αναλογούσε στο κλείσιμο του ΗΧ?Αλλά,ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι υπήρξε το "κλείσιμο",πληρώθηκε το πρόστιμο του και μετά ξαναάνοιξε-επιμένω-πώς θα συμψηφιστεί το πρόστιμο του κλειστού ΗΧ?Σε αυτήν την περίπτωση είναι σαν να "αποκαταστάθηκε" η αυθαιρεσία-είναι οξύμωρο να συμψηφιστεί το πρόστιμο αυτής με τις άλλες αυθαιρεσίες του ακινήτου που ρυθμίζονται σήμερα.👀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εντύπωσή μου είναι πως αν δε δηλώθηκε σωστά τότε η δήλωση είναι άκυρη και αν υπήρχε δικαιοπραξία επίσης ήταν άκυρη, τουλάχιστον με τη λογική των τωρινών διατάξεων (π.χ. Άρθ-82.Παρ1.α)). Ενδεχομένως το σωστότερο - θεωρητικά τουλάχιστον - είναι ακύρωση κάθε νομικού αποτελέσματος της παλιάς δήλωσης και αντιμετώπισή του ακινήτου με 'νέα' υπαγωγή (σα να μην έγινε ποτέ άλλη δήλωση (αν επιτρέπεται υπαγωγή)).

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα αγαπημένοι. Παύλο μου ναι...κι όμως στο  Ε9 έχουν περαστεί τα τμ των ημιϋπαιθρίων και ναι έχει περαιωθεί η δήλωση. Χριστίνα μου έχω ακριβώς την ίδια "ένσταση" με σένα, σε μια άλλη υπαγωγή όπου ήταν πασιφανές ότι δεν έκλεισαν ποτέ δεν συμψήφισα. Δικαιοπραξία δεν έχουμε. Παύλο τι λες?

Απλά σκέφτομαι και το γεγονός, ότι πληρώνει ένας ιδιοκτήτης  (δε ξέρω γιατί και πως, και τώρα του λες όχι εσύ δε θα συμψηφίσεις)  γιατί τότε σε κορόιδεψαν και πήγες και εσύ να κοροϊδέψεις. 

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

ούτε "στενοχώριες" ούτε "ενοχές"υπαρχουν σε μας για αυτες τι περιπτωσεις.

Ούτε ειμαστε υποχρεωμενοι σωνει και καλα να  τακτοποιουμε/διορθωνουμε/βρισκουμε  ανεξοδες λυσεις

για   καθε ειδους ακατανοησια που  εκανε ο ξεροκεφαλος πελατης..

Τακτοποιησε εναν η/χ  ...σωστα

Τον εγραψε και εξακολουθει να τον γραφει στο Ε9...σωστα. Τον εβαλε -πιθανον-  και στα δημοτικα τελη .

Σημερα δεν υπαρχει αυτο το "κλεισμενο" τμημα.

Αρα, ή τον άνοιξε μετα ή δεν τον εκλεισε ποτέ...δεν το ξερουμε.

Ομως, όλα  τα  επίσημα χαρτια "του" λενε για εναν κλεισμενο η/χ.

Θεωρεις οτι τον ανοιξε μετα το 2011 και ψαχνεις απαντησεις στα σχετικα αρθρα   [αν υπαρχουν...]

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.