Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Μπορείς να

1. βγάλεις άδεια αλλαγής χρήσης εφόσον:

- δεν έχεις πρόβλημα δόμησης

- τηρούνται οι απαιτήσεις για κ.χ. (ύψος, πυροπροστασία, κλπ)

- επιτρέπεται η χρήση

 

2. κάνεις υπαγωγή για αυθαίρετη αλλαγή χρήσης (από β.χ. σε κ.χ. - προ του 83) με βάση το Ε9

 

και στις δύο περιπτώσεις, μπορεί να λειτουργήσει η νέα χρήση αφού θα είναι εγκατεστημένη σε νομίμως υφιστάμενο χώρο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα.....


θα ηθελα να ρωτησω το εξης: εχω υπογειο νομιμο με οικ. αδεια και θελω ενα τμημα του να το κανω αλλαγη χρησης απο αποθηκη βοηθητικο χωρο σε κατατσημα κυριο χωρο.........Πως θα το υπολογησω συμφωνα με το αρθρο 100 σαν μετρα ή συμφωνα με το αρθρο 81 πολεοδομικη παραβαση του 4495;;;;;;;;


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με ΥΔ.

Για τον μειωτικό συντελεστή εαν τηρούνται οι προυποθέσεις υπόγειου χώρου όπως αναφέρονται στην ΟΑ , τότε ναι , θα χρησιμοποιηθεί μειωτικός.

Άρθρο 100 παρ7 στο τέλος.

.......Για αυθαίρετες αλλαγές χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου, υπολο- γίζεται η υπέρβαση συντελεστή δόμησης που προέκυψε λόγω της αυθαίρετης αλλαγής και δεν υπολογίζεται ο ειδικός συντελεστής αλλαγής χρήσης κατά το Παράρ- τημα Α΄.

Link to comment
Share on other sites

και συμφωνα με το αρθρο 81 του 4495 ποτε πηγαινει πολεοδομικη;;;;;

Συνάδελφε KOSTAS56, ισχύει το άρθρο 81 και η αλλαγή αυτή θεωρείται πολεοδομική παράβαση. Ο σκοπός της παρ. 3 του άρθρου 81 είναι άλλος (βλ. παρ. 4 του ιδίου άρθρου). Ο τρόπος υπολογισμού αναφέρεται στο άρθρο 100 και αφορά αλλαγές χρήσης που έγιναν πριν τις 28/7/2011. Επίσης οι αυθαίρετες μικρές παραβάσεις της κατηγ. 3 είναι κάτι διαφορετικό, όπως διαφορετικό νόημα έχουν οι "παραβάσεις"  όπως χρησιμοποιείται ο όρος αυτός στην παρ. 5 του άρθρου 100 όπου εκεί μία παράβαση ισοδυναμεί με πρόστιμο 250 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

....εχω υπογειο νομιμο με οικ. αδεια και θελω ενα τμημα του να το κανω αλλαγη χρησης απο αποθηκη βοηθητικο χωρο σε κατατσημα κυριο χωρο......

 

Σήμερα, θέλεις να το κάνεις;;;;

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το έγραψες όμως, δεν βγαίνει αυτό το ...."νόημα" και για να μην "παρεξηγηθούμε" είπα να ρωτήσω κι εγώ με όλη μου την .....αφέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.