Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Ξενοδοχείο σε εκτός σχεδίου περιοχή έχει άδεια λειτουργίας από τον ΕΟΤ αλλά η οικοδομική του άδεια είναι για γραφεία-καταστήματα. Έχουν κατασκευαστεί χώροι μετά το 2011 που είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετοι. Η συνολική επιφάνεια των αυθαιρέτων υπερβαίνει την επιτρεπόμενη δόμηση. Μπορεί να γίνει ρύθμιση των αυθαιρέτων που υπερβαίνουν την επιτρεπόμενη δόμηση και άδεια νομιμοποίησης μέχρι εξάντλησης της επιτρεπόμενης δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(από μεταφορά)

danaikaterina γράφεις .... εκτός αν πρόκειται για αλλαγή από κύρια σε κύρια πριν το 85 όπου δεν υπήρχε η έννοια της αλλαγής χρήσης και άρα δεν αποτελεί παράβαση.

1) Αφορά αποκλειστικά αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια και τίποτα άλλο; 

2) Έστω σε οικόπεδο έχουν εκδοθεί διάφορες οικοδομικές άδειες. πχ μια το 1983 στην οποία εκτελέστηκε αλλαγή χρήσης όπως ακριβώς το αναφέρεις και μια οικοδομική άδεια σε μεταγενέστερο χρόνο πχ 2004. Με την παραδοχή ότι ελέγχεται το οικόπεδο σύμφωνα με την τελευταία άδεια (2004) μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο τρόπος που αναφέρεις;;;

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Έχεις αλλαγή χρήσης από τι σε τι? Η άδεια του 2004 τι έδειχνε?

Αυτό που είπα είναι ότι αν έχω αποδεδειγμένα αλλαγή χρήσης απο κύρια σε κύρια πριν το 1985 δεν θεωρείται παράβαση. Οτιδήποτε άλλο δηλώνεται ως αυθαιρεσία ανάλογα με την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας.

Έχω μια περίπτωση μεζονέτας σε συγκρότημα κατοικιών.Στο υπόγειο της μεζονέτας έγινε αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία και τακτοποιήθηκε αρχικά με τον Ν.3843/2010 με εμβαδό 34,98μ2  (εμβαδό χωρίς της εξωτερική τοιχοποιία).Στην Ο.Α το υπόγειο έχει εμβαδό 42,98μ2 και κατά την καταμέτρηση σήμερα έχει εμβαδό 51,80μ2 διότι κατέλαβε χώρο εκτός του εγκεκριμένου περιγράμματος της Ο.Α. και επίσης ξεμπαζώθηκε. Το ερώτημα που τίθεται είναι ο τρόπος υπολογισμού των συντελεστών υπέρβασης.

Για την δόμηση:

Θα υπολογίσω την διαφορά 51,80-42,98μ2/δόμηση οικοπέδου*ποσοστό ιδιοκτησίας στο οικόπεδο ?

ή  την διαφορά 51,80-34,98/δόμηση οικοπέδου*ποσοστό ιδιοκτησίας στο οικόπεδο? 

Για την κάλυψη:

Θα υπολογίσω την διαφορά 51,80-42,98μ2/δόμηση οικοπέδου*ποσοστό ιδιοκτησίας στο οικόπεδο ? 

ή  την διαφορά 51,80-34,98/κάλυψη οικοπέδου*ποσοστό ιδιοκτησίας στο οικόπεδο?

Επίσης θα βάλω και 1 ΛΠ για το ξεμπάζωμα και υπολόγισα και το πρόστιμο με αυθαιρεσία όλο το εμβαδό του υπογείου 51,80μ2 και με συμψηφισμό του ποσού που δόθηκε από τον Ν.3843/2010 και βγήκε πολύ μεγάλο γιαυτό και θεωρώ καλύτερο υπολογισμό τον παραπάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα τα τμ του πάχους των τοιχείων, είναι 42,98-34,98=8,00τμ

Στην πραγματικότητα η ερώτηση που βάζεις είναι, εάν αυτό που ίσχυε στον 3843 να μην υπολογίζουμε τα πάχη των τοίχων, πράγμα που προσωπικά δεν εφάρμοσα ποτέ, ισχύει και στον 4495/17;

Σωστά;

Την τελευταία παράγραφο που γράφεις:

.....Επίσης θα βάλω και 1 ΛΠ για το ξεμπάζωμα και υπολόγισα και το πρόστιμο με αυθαιρεσία όλο το εμβαδό του υπογείου 51,80μ2 και με συμψηφισμό του ποσού που δόθηκε από τον Ν.3843/2010 και βγήκε πολύ μεγάλο γιαυτό και θεωρώ καλύτερο υπολογισμό τον παραπάνω.

Δεν τη κατάλαβα.

Αν θέλεις διατύπωσέ την πάλι.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

έχεις ΥΔ με μειωτικο συντελεστη για τα 51,80 μ2 και 1 ΛΠ για το ξεμπάζωμα .

Στον υπολογισμο του ποσοστου της καλυψης μπαινουν τα 51.80-42.98 μ2.

Το αντιστοιχο ποσοστο της δομησης υπολογιζεται με αριθμητη το 51,80 μ2

 

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karanus said:

Άρα τα τμ του πάχους των τοιχείων, είναι 42,98-34,98=8,00τμ

Στην πραγματικότητα η ερώτηση που βάζεις είναι, εάν αυτό που ίσχυε στον 3843 να μην υπολογίζουμε τα πάχη των τοίχων, πράγμα που προσωπικά δεν εφάρμοσα ποτέ, ισχύει και στον 4495/17;

Σωστά;

Την τελευταία παράγραφο που γράφεις:

.....Επίσης θα βάλω και 1 ΛΠ για το ξεμπάζωμα και υπολόγισα και το πρόστιμο με αυθαιρεσία όλο το εμβαδό του υπογείου 51,80μ2 και με συμψηφισμό του ποσού που δόθηκε από τον Ν.3843/2010 και βγήκε πολύ μεγάλο γιαυτό και θεωρώ καλύτερο υπολογισμό τον παραπάνω.

Δεν τη κατάλαβα.

Αν θέλεις διατύπωσέ την πάλι.

 

Ναι αυτό με τα πάχη των τοιχείων δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.Δηλαδή θα αντιμετωπίσω την αυθαιρεσία όπως δηλώθηκε στον Ν.3843 ή με βάση την άδεια όποτε και θα προσμετρηθούν τα τοιχεία και θα έχω εμβαδό 42,98μ?

Σε ότι αφορά τον υπολογισμό των ποσοστών υπέρβασης με καθαρό εμβαδό 51,80μ2 στον αριθμητή το θεωρώ σαν 2ο τρόπο υπολογισμό του προστίμου.Δηλαδή ή θα λάβω υπόψη την τακτοποίηση με τον Ν.3843/2010 και θα κάνω τις διαφορές στον αριθμητή για να υπολογίσω τα ποσοστά υπέρβασης ή θα υπολογίσω εκ νέου την αυθαιρεσία (με εμβαδό 51,80μ2 στον αριθμητή) και θα κάνω συμψηφισμό.

Και επίσης για τον υπολογισμό της κατηγορίας θα έχω τους ίδιους υπολογισμούς?

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

2 ώρες πριν, Largy said:

έχεις ΥΔ με μειωτικο συντελεστη για τα 51,80 μ2 και 1 ΛΠ για το ξεμπάζωμα .

Στον υπολογισμο του ποσοστου της καλυψης μπαινουν τα 51.80-42.98 μ2.

Το αντιστοιχο ποσοστο της δομησης υπολογιζεται με αριθμητη το 51,80 μ2

 

Γιατί με μειωτικό τα 51,80μ2 αφού έχω ξεμπάζωμα?δεν είναι το υπόγειο πλέον σε υπόγεια στάθμη.Δεν θα πάρω και εκεί διαφορά 51,80-42,98 ή 51,80-34,98?

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξεμπάζωμα  δεν έχει να κάνει μετο εάν εξακολουθεί να βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη η όχι.

Το έαν βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη η όχι , έχει να κάνει η σύγκριση της στάθμης της οροφής του υπογείου με το πως ήταν στην ΟΑ και το πως είναι σήμερα.

Εάν αυτή η στάθμη της οροφής υπογείου ΄'έφυγε πρός τα επάνω", τότε ναι χάνεται η έννοια της υπόγειας στάθμης και πας με συντελεστή 1,00 για την ΥΔ.

[Βέβαια σε κάθε περίπτωση εάν έχεις αμφιβολίες , το να πας με συντελεστή 1,00 σε καλύπτει και είσαι προς την ασφάλεια.]

Εγώ το μόνο που θα κρατούσα απο τον Ν3843 είναι η πληρωμή του προστίμου. (κρατάω μία επιφύλαξη , μήπως θα έπρεπε να κρατούσα την τακτοποίηση με τον Ν3843 για το θέμα της επιλογής της κατηγορίας)

Θα επαναεξέταζα την περίπτωση από την αρχή στον νέο νόμο. (όπως νομίζω σου πρότεινε και ο συνάδερφος Largy)

Μιλάω για την περίπτωση που δεν μεταβλήθηκε η υπόγεια στάθμη ( όπως εξήγησα πιό επάνω).

Θα έβαζα την διαφορά 51,80-42,98=8,82τμ με ΥΔ και συντελεστή 1,00 , γιατί τα 8,82τμ δεν υπήρχαν σαν υπόγειο στην ΟΑ και

τα 42,98τμ με ΥΔ και μειωτικό 0,50 η 0,30.

Για τον συντελεστή ΥΔ στον αριθμητή το 51,80.

Για τον συντελεστή ΥΚ στον αριθμητή το 8,82.

Στην κατηγορία τώρα, που θεωρώ και το δυσκολότερο κομμάτι της διαπραγμάτευσης, θα πρέπει να γνωρίζω και άλλα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, karanus said:

Το ξεμπάζωμα  δεν έχει να κάνει μετο εάν εξακολουθεί να βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη η όχι.

Το έαν βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη η όχι , έχει να κάνει η σύγκριση της στάθμης της οροφής του υπογείου με το πως ήταν στην ΟΑ και το πως είναι σήμερα.

Εάν αυτή η στάθμη της οροφής υπογείου ΄'έφυγε πρός τα επάνω", τότε ναι χάνεται η έννοια της υπόγειας στάθμης και πας με συντελεστή 1,00 για την ΥΔ.

[Βέβαια σε κάθε περίπτωση εάν έχεις αμφιβολίες , το να πας με συντελεστή 1,00 σε καλύπτει και είσαι προς την ασφάλεια.]

Εγώ το μόνο που θα κρατούσα απο τον Ν3843 είναι η πληρωμή του προστίμου. (κρατάω μία επιφύλαξη , μήπως θα έπρεπε να κρατούσα την τακτοποίηση με τον Ν3843 για το θέμα της επιλογής της κατηγορίας)

Θα επαναεξέταζα την περίπτωση από την αρχή στον νέο νόμο. (όπως νομίζω σου πρότεινε και ο συνάδερφος Largy)

Μιλάω για την περίπτωση που δεν μεταβλήθηκε η υπόγεια στάθμη ( όπως εξήγησα πιό επάνω).

Θα έβαζα την διαφορά 51,80-42,98=8,82τμ με ΥΔ και συντελεστή 1,00 , γιατί τα 8,82τμ δεν υπήρχαν σαν υπόγειο στην ΟΑ και

τα 42,98τμ με ΥΔ και μειωτικό 0,50 η 0,30.

Για τον συντελεστή ΥΔ στον αριθμητή το 51,80.

Για τον συντελεστή ΥΚ στον αριθμητή το 8,82.

Στην κατηγορία τώρα, που θεωρώ και το δυσκολότερο κομμάτι της διαπραγμάτευσης, θα πρέπει να γνωρίζω και άλλα στοιχεία.

Δίκιο έχεις karanus για τον μειωτικό και το ξεμπάζωμα απλά εγώ μπερδεύτηκα με την νέα στάθμη. Πράγματι δεν έχει αλλάξει και παραμένει υπόγειο και είναι αυτοτελής χώρος.

Συμφωνώ με τον τρόπο υπολογισμού εκ νέου στον νέο νόμο φυσικά με συμψηφισμό του προστίμου που δόθηκε στον Ν.3843/2010.

Υπάρχει όμως και άλλος τρόπος υπολογισμού αφού υπάρχει η υπαγωγή στον Ν.3843/2010.Εκεί θα βάλω:

-ΥΔ με μειωτικό την διαφορά 51,80-34,98=16,82μ2 (γιατί ήδη έχει πληρωθεί πρόστιμο για ΥΔ με τον Ν.3843/2010) και

-ΥΔ με συντελεστή 1,00 τα 8,82μ2 που δεν υπήρχαν σαν υπόγειο στην Ο.Α.

Για τον συντελεστή ΥΔ θα βάλω μόνο τα 16,82μ2 αριθμητή και στον συντελεστή ΥΚ αριθμητή τα 8,82μ2 .Συμφωνείς?

Σε ότι αφορά την κατηγορία 4 (δόμηση οικοπέδου:1507,96μ2,κάλυψη οικοπέδου 1884,95,ποσοστό επί οικοπέδου 1,27%) πάω με την ββ παρ. και συνυπολογίζω τον αυτοτελή χώρο του υπογείου στον αριθμητή ή πάω με την γγ παρ. που λέει για την αλλαγή χρήσης αφού μόνο αυτή την παράβαση έχω?

Αν πάω με την ββ παρ. τότε:

40% Χ1507,96*1,27%=7,66μ2<51,80-42,98=8,82μ2 (κάλυψη)

 40% Χ1884,95*1,27%=9,58μ2<34,98μ2 (δόμηση)

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΜΑΡΙΑ said:

Υπάρχει όμως και άλλος τρόπος υπολογισμού αφού υπάρχει η υπαγωγή στον Ν.3843/2010.Εκεί θα βάλω:

-ΥΔ με μειωτικό την διαφορά 51,80-34,98=16,82μ2 (γιατί ήδη έχει πληρωθεί πρόστιμο για ΥΔ με τον Ν.3843/2010) και

-ΥΔ με συντελεστή 1,00 τα 8,82μ2 που δεν υπήρχαν σαν υπόγειο στην Ο.Α.

Για τον συντελεστή ΥΔ θα βάλω μόνο τα 16,82μ2 αριθμητή και στον συντελεστή ΥΚ αριθμητή τα 8,82μ2 .Συμφωνείς?

Σε ότι αφορά την κατηγορία 4 (δόμηση οικοπέδου:1507,96μ2,κάλυψη οικοπέδου 1884,95,ποσοστό επί οικοπέδου 1,27%) πάω με την ββ παρ. και συνυπολογίζω τον αυτοτελή χώρο του υπογείου στον αριθμητή ή πάω με την γγ παρ. που λέει για την αλλαγή χρήσης αφού μόνο αυτή την παράβαση έχω?

Αν πάω με την ββ παρ. τότε:

40% Χ1507,96*1,27%=7,66μ2<51,80-42,98=8,82μ2 (κάλυψη)

 40% Χ1884,95*1,27%=9,58μ2<34,98μ2 (δόμηση)

Νομίζω θα διαφωνήσω.

Εάν επιλέξεις τον άλλο τρόπο,  δηλ. να κρατήσεις την υπαγωγή στον Ν3843:

Τότε δέχεσαι να μην προσμετρήσουν τα πάχη των τοίχων , άρα το επιπλέον προς τακτοποίηση είναι το 51,80-42,98=8,82τμ, το οποίο θα πάει με ΥΔ και συντελεστή 1,00 αφού όπως είπαμε είναι εκτός ΟΑ.

Έτσι οπως το κάνεις εσύ νομίζω ότι χρεώνεις το 8,82 δύο φορές , μία με μειωτικό και μία χωρίς.

Οπότε για συντελεστή υπέρβασης δόμησης  8,82 /0,0127*1507,96

 Για συντελεστή υπέρβασης κάλυψης στον αριθμητή 8,82 /0,0127*1884,95

 

Για την κατηγορία θέλει και άλλα στοιχεία.

Αν το υπόγειο ήταν ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία με αυτό το μικρό ποσοστό 1,27% επί του οικοπέδου, τότε δύσκολα αποφεύγεις την Κ5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.