Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Η υπόθεση έχει ως εξής:

 

Κατοικία με υπόγειο και ισόγειο με οικοδομική άδεια.

Κάνει εκσκαφή ο ιδιοκτήτης, ξεμπαζώνει. Κάνει το υπόγειο ισόγειο.  Ύψος ''υπογείου'' από τη στάθμη εδάφους 3 μέτρα.
Κατασκευάζει αποθήκη/λεβητοστάσιο που εφάπτεται των ορίων του οικοπέδου.

Το μισό υπόγειο(πλέον ισόγειο) το μετατρέπει σε κατοικία, το άλλο μισό το αφήνει αποθήκη. Κλείνει και έναν Η/Χ στον (πλέον) 1ο όροφο.

Έκανα και γω τα εξής. 

1 λοιπή παράβαση για το ξεμπάζωμα.
Υ.Δ. Κ.Χ. για τα τ.μ. του υπογείου που έγιναν κατοικία.
Υ.Δ. Β.Χ. 50% για τα τ.μ. του υπογείου που παραμένουν σε βοηθητική χρήση.
Υ.Δ. Κ.Χ. για τον Η/Χ που έκλεισε.
Υ.Δ. Β.Χ. 50% για την αποθήκη/λεβητοστάσιο.

 

Όσον αφορά τα επιτρεπόμενα μεγέθη του διαγράμματος κάλυψης δεν έχουμε πουθενά υπέρβαση αυτών εκτός των πλαγίων αποστάσεων στην αποθήκη που εφάπτεται. Εάν βρεθει τροπος να μπορεί να εφάπτεται το κτίριο, θα το πάω με άδεια νομιμοποίησης.

Καταρχήν, την άποψη σας για τις επιλογές μου και κατά δεύτερον, είναι δυνατόν να βάλω ορισμένες αυθαιρεσίες με ρύθμιση και άλλες με άδεια νομιμοποίησης?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 30/9/2018 at 1:09 ΜΜ, laxanos said:

Εφόσον για κάποιο λόγο δεν είχε μετρήσει η αποθήκη στο δώμα ή παράβαση θα χρεωθεί ως Υπέρβαση δόμησης.

Συνοπτικά, ελεγχεις το ΔΚ της αδειας και αναλόγως πράττεις!

Kαι αν έχει κοινοτική άδεια για αποθήκη 50 τ.μ. η οποία έγινε κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, spy1551 said:

Kαι αν έχει κοινοτική άδεια για αποθήκη 50 τ.μ. η οποία έγινε κατοικία;

Με αναλυτικό θεωρώ. Εκτος αν μιλάμε για εκτός σχεδίου οπου υπάρχουν ειδικοί όροι κλπ δλδ περίπτωση αναλογη με

αυτή της εγκυκλίου του 4178. Επειδή ομώς θεωρώ οτι στην περιπτωση που αναφέρεις δεν υπάρχουν τετοιοι ειδικοί όροι

η εν λόγω παράβαση αντιμετωπίζεται με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

  Κι εγώ αυτό θεωρώ  , απλά ρώτησα για επιβεβαίωση...

Απλά αυτό με τον αναλυτικό δεν πρέπει να ίσχυε στους προηγούμενους νόμος (4014/11 , 4178/13)

....Aν έχεις και υπέρβαση  ύψους , πως το δηλώνεις ;

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά)

Καλημέρα θα ήθελα να αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί είμαι καινούργιος. Θέλω να κάνω μια υπαγωγή σε ένα υπόγειο που έχει αλλάξει χρήση. Δλδ υπάρχει ένα κτήριο με οικοδομική άδεια που έχει 2 διαμερίσματα και ένα υπόγειο. Τώρα το υπόγειο το έχουν κάνει διαμέρισμα και θέλει να το κάνω υπαγωγή. Η κατηγορία είναι 4 ή 5? και λογικά δεν θα θέλει μελέτη στατικής επάρκειας 

 

(1) Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ

(2) Δεν ανοίγουμε χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα. Κάνουμε πρώτα αναζήτηση για ήδη υπάρχον με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν νήμα.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

είμαι σε εκτός σχεδίου περιοχή σε βιομηχανικό ακίνητο με Ο.Α του 1972 περίπου 8.000μ2. Κατά το χρόνο έκδοσης της Ο.Α. για καταστήματα ίσχυε μέγιστο εμβαδό 600μ2.  Το 1985 εκδίδεται ΦΕΚ το οποίο λέει ότι στην περιοχή εκτός από βιομηχανικά κτίρια επιτρέπονται κατ' εξαίρεση και εμπορικά καταστήματα (εκθεσιακοί χώροι) με δυσμενέστερους όρους δόμησης σε σχέση με την αρχική άδεια (με το ΦΕΚ αυτό βιομηχανικά και καταστήματα έχουν ίδιο Σ.Δ.=0,50 αντιστοιχεί σε 3.750μ2 δόμηση).

Σήμερα έχει μετατραπεί τμήμα του εργοστασίου (οριζόντια ιδιοκτησία 1.200μ2) σε κατάστημα. Η αλλαγή χρήσης υλοποιήθηκε το 2008.

1. Σαν χρήση το εμπορικό κατάστημα θεωρώ ότι επιτρέπεται στην περιοχή, σωστά? (τι εννοεί το ΦΕΚ όταν γράφει κατ' εξαίρεση επιτρέπονται εμπορικά καταστήματα, χωρίς να ορίζει ποία είναι αυτή η εξαίρεση, σ.σ. σε ερώτηση στην Πολεοδομία, ούτε αυτή γνώριζε να απαντήσει). Επίσης τι εννοεί εμπορικά καταστήματα και σε παρένθεση εκθεσιακοί χώροι?

2. Ως παράβαση τι δηλώνω: έχω αλλαγή χρήσης (να τσεκάρω το κουτάκι και 1.200μ2) ή πάω αλλαγή χρήσης με αναλυτικό? 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΔ Ο.5Ο που αναφέρεις μήπως αφορά παρέκκλιση;

Kάτι δεν μου κάθεται καλά με την περιγραφή.

Με τι ΣΔ το 1972 έκανε 8000,00τμ;

 

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή ισχύουν ειδικοί όροι δόμησης (για το 0,50). Το 1972 έχει βγάλει άδεια με κάλυψη 80% και ύψος 2 ορόφους (2*4.000). Η άδεια του 72 είναι σωστή (έλεγξα τα όμορα). Με τα άλλα τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχτισες με την ΟΑ του 1972 ,το έχτισες και είναι νόμιμο.

Από την στιγμή που το ΦΕΚ του 85 ανέβασε το επιτρεπόμενο για καταστήματα σε 3750,00τμ , και εσύ έχεις καταστήματα 1200,00τμ από το 2008>1985 , τότε χωρίς τον συντελεστή 1,4 , αφού δεν επέρχεται αύξηση του ΣΔ.

Το ότι σήμερα φαίνεται να υπάρχει μία επιπλέον δόμηση 4000,00-3750,00 δεν οφείλεται σε αυθαιρεσία αλλά σε αλλαγή του νόμου το 1985, προς το δυσμενέστερο.

Link to comment
Share on other sites

με το ΦΕΚ του 1985 δεν υπάρχει δυσμενέστερη χρήση (είτε βιομηχανικό, είτε κατάστημα σου λέει Σ.Δ.=0,50). Το ΦΕΚ ανέβασε μεν για τα καταστήματα, μίκρυνε όμως για όλες τις υπόλοιπες χρήσεις συμπ. και της νόμιμης. Αν καταλαβαίνω καλά συνάδελφε, όπως τα λές, θα μπορούσα να είχα κατάστημα  μέχρι 3.750μ2  ? και το υπόλοιπο κτίριο (με νόμιμη χρήση βιομηχανικό) το αγνοείς? Προσωπικά θεωρώ ότι θα μπορούσα να έχω κατάστημα 3.750 αν όλο το κτίριο ήταν 3.750, χωρίς όμως να είμαι και σίγουρος.

Με το πρώτο ερώτημα τι κάνουμε?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.