Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Ευχαριστώ ΚΑΝ62 γιατί με ρώτησε κάποιος γνωστός για αλλαγή χρήσης σε υπόγειο που είναι Ο.Ι. και επειδή είναι 180 τμ έβγαινε το πρόστιμο για υπέρβαση μέχρι 50 % στα 8000 , με χρήση του συντελεστή αυτοτελούς υπογείου και επειδή και εγώ είχα την άποψη ότι πρέπει να πάει με τον συντελεστή ιδιοκτησίας , τότε το πρόστιμο ξέφευγε πολύ . 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

ΑΔΕΙΑ = υπόγειο καταστήματος

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ = υπόγεια αποθήκη με ανεξάρτητη είσοδο από το υπόγειο + διαφορετική διαμερισμάτωση.  

Ενώ στην άδεια δηλαδή υπήρχε ισόγειο κατάστημα με εσωτερική σκάλα που οδηγούσε στο υπόγειο του αυτού καταστήματος, στην πραγματικότητα ένα τμήμα του υπόγειου καταστήματος έγινε αποθήκη με ανεξάρτητη είσοδο από το κεντρικό κλιμακοστάσιο του υπογείου.

Υπαρχει κάτοψη σύστασης που απεικονίζει την πραγματική κατάσταση.

 

Έχω 250ευρω παράβολο για αλλαγή από βοηθητική χρήση (υπόγειο καταστήματος) σε άλλη βοηθ. χρήση (αποθήκη)  (άρθρο 100, παρ.7)  + Δ.Δ  = 250+250

Σωστά? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Διαμερισμάτωση ναι, αφού υπάρχει διαφορά στα σχέδια της ΣΟΙ και της ΟΑ.

Η άλλη παράβαση που αναφέρεις , δεν ξέρω κατά πόσο είναι παράβαση.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Clemenza

ειπες οτι

"Ενώ στην άδεια δηλαδή υπήρχε ισόγειο κατάστημα με εσωτερική σκάλα που οδηγούσε στο υπόγειο του αυτού καταστήματος, στην πραγματικότητα ένα τμήμα του υπόγειου καταστήματος έγινε αποθήκη με ανεξάρτητη είσοδο από το κεντρικό κλιμακοστάσιο του υπογείου. "

 

Στο υπογειο του καταστηματος, παλι αποθηκη ηταν...και σαν αποθηκη παρεμειναν...

και τα  δυο τμηματα.

Αλλο ειναι το θεμα, δλδ η διανοιξη ανεξαρτητης εισοδου.

[ποιος ειναι ιδιοκτητης? εχει χιλιοστα?]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τα θεματα χιλιοστων, συναινεσης κλπ. ειναι ηδη λυμενα με την συσταση και την κατοψη που εχει επισυναφθει σ'αυτη.

Για την αλλαγη χρησης νομιζω πως εχεις δικιο.

Εστω και αν απο την μια εχω "υπογειο ισογειου καταστηματος" (σιγουρα δεν εχει μετρησει στη δομηση, απλα δεν αναφερει η αδεια τη χρηση η οποια προφανως ειναι βοηθητικος χωρος) και απο την αλλη καθαρα αποθηκευτικο χωρο, νομιζω πως δεν υφισταται αλλαγη χρησης.

υ.γ. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

σε πολυκατοικία 6ώροφη, η οποία έχει ανεγερθεί με άδεια πριν από το 1950 έχουμε αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα (η αλλαγή επιτρέπεται), και επιπλέον έχουμε αλλαγή στην όψη (ένα παράθυρο μίκρυνε).

Επειδή η Οικοδομική άδεια είναι παλιά δεν την έχουμε.

Σε αυτή την περίπτωση δεν συμπληρώνω καθόλου τον αριθμό της άδειας (αλλά τότε θα φαίνεται ότι δεν έχω άδεια) ή ....

Άλλωστε έχω μόνο αλλαγή χρήσης και όχι υπέρβαση σε δόμηση.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

katger100

Εφόσον η πολυκατοικία είναι προ του 1955 λαμβάνεται με οικοδομική άδεια και στον αριθμό αδείας θα αναφέρεις "προ του 1955". Φυσικά θα τεκμηριώσεις τη παλαιότητα.

Ακολούθως ρυθμίζεις την αλλαγή χρήσης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Εάν γράψω προ το 1955 δεν θα μου ζητήσει το στέλεχος της άδειας στα απαιτούμενα έγγραφα προς υποβολή;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

katger100

Σύμφωνα με το παράρτημα Α του Ν.4495/17, επιλέγουμε ναι στο "'ύπαρξη οικοδομικής αδείας" όταν υφίσταται κτίριο προ του 1955. Αν σου ζητήσει στέλεχος θα ανεβάσεις ενημερωτικό σημείωμα που θα αναφέρεις ότι το κτίσμα είναι προ του 1955.

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2019 at 7:12 ΜΜ, ksteve said:

katger100

Σύμφωνα με το παράρτημα Α του Ν.4495/17, επιλέγουμε ναι στο "'ύπαρξη οικοδομικής αδείας" όταν υφίσταται κτίριο προ του 1955. Αν σου ζητήσει στέλεχος θα ανεβάσεις ενημερωτικό σημείωμα που θα αναφέρεις ότι το κτίσμα είναι προ του 1955.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.