Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μια περίπτωση ισόγειας κατοικίας για την οποία έχει εκδοθεί άδεια αποθήκης. Με δεδομένο ότι στα τετραγωνικά δεν υπάρχει κάποια απόκλιση και με βάση τα οριζόμενα του προηγούμενου νόμου είμαι στην περίπτωση αλλαγής χρήσης βοηθητικής σε κύρια εντός νόμιμου περιγράμματος που θα υπολογιστεί με αναλυτικό προϋπολογισμό και όχι με υπέρβαση δόμησης και τον συντελεστή αλλαγής χρήσης:

 

1) Ο αναλυτικός προϋπολογισμός ποιες εργασίες θα περιγράφει (μόνο τις τροποποιήσεις για να γίνει η αποθήκη κατοικία ή συνολικά και τις εργασίες αποπεράτωσης του σκελετού)

 

2) Στην περίπτωση αυτή απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας στον νέο νόμο με δεδομένη την αλλαγή φορτίσεων μεταξύ αποθήκης και κατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και με τον νέο νόμο εφ'όσον η αλλαγή δεν επιφέρει υπέρβαση δόμησης , δηλ αν η αποθήκη μετρούσε στην δόμησηση .

Τότε έχεις αλλαγή χρήσης απο ΒΧ--->ΚΧ εντός νόμιμου περιγράμματος ----> αναλυτικός που θα περιγραφεί τις αλλαγές που έγιναν για την αλλαγή χρήσης.

Για την σταική επάρκεια δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , εχω 3οροφη οικοδομή με υπογειο που εχει γίνει απο κατοικια σε υπηρεσίες. Δηλαδη απο Κ.Χ σε Κ.Χ. Ο καθε οροφος ειναι 197,12τμ. Το υπογειο το υπολογιζω με υπερβαση συντελεστη δομησης .Το υπολοιπο υπολοδιζετε με συντελεστη αλλαγη χρήσης ή με αναλυτικό. Η οικοδομικη άδεια ειναι του '72 και απο τοτε και η νεα χρηση.

Edited by taniag
Link to comment
Share on other sites

βλεπεις σε  αυτο απο τον φιλο ΚΑΝΑ

 

http://www.michanikos.gr/topic/16778-Αλλαγή-χρήσης-προ-85/?p=609965

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aν το κτιριο εχει επικρατουσα χρηση κατοικια τοτε εισαι κατηγ. 1  και βαζεις 1 παραβαση αναλυτικου για την αλλαγη χρησης στο ιδιο ΦΚ

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Για αλλαγή χρήσης χωρίς υπέρβαση του σ.δ. που πάει με αναλυτικό και τη δηλώνουμε ως λοιπές παραβάσεις πρέπει να σημειώσουμε και το τετραγωνάκι "αλλαγή χρήσης" ή το αφήνουμε κενό?

 

Επίσης, στην περίπτωση που εκτός της αλλαγής χρήσης έχουμε και άλλη παράβαση που πάει με αναλυτικό και οι δύο παραβάσεις δεν υπερβαίνουν τις 15000, τότε συμπληρώνουμε ένα φύλλο και βάζουμε λοιπές παραβάσεις 1? Σημειώνουμε και τετραγωνάκι "αλλαγή χρήσης"?

 

Ευχαριστώ

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Όχι, στην περίπτωση αλλαγής χρήσης που υπολογίζεται με αναλυτικό δεν επιλέγεις το κουτάκι "αλλαγή χρήσης".

Η μόνη περίπτωση που το επιλέγεις αυτό (όπως και στον 4178) είναι όταν έχεις σε εκτός σχεδίου περιοχή αλλαγή χρήσης με υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης για τη συγκεκριμένη χρήση.

Κατά τα άλλα μπορείς σε ένα φύλλο καταγραφής να βάλεις τον συνολικό αριθμό των λοιπών παραβάσεων. Στην τεχνική σου έκθεση θα εξηγείς τι αφορούν αυτές.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα ήταν 

έχω μια με αναλυτικό των 5 χιλ €

και μια δεύτερη επίσης με αναλυτικό των 7 χιλ €

 

θα δηλώσω 1 λοιπή ή 2 λοιπές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.