Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Άθροισμα αναλυτικών είχαμε στον ν. 4178 μετά τις διευκρινήσεις της εγκυκλίου. Στον παρόντα νόμο ακόμη περιμένουμε. Το λογικό είναι οι αναλυτικοί να αθροίζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και μια λίγο πιό αυστηρή προσέγγιση επί του θέματος.

 

Το δωματιάκι 3,40Χ2,20 καθώς και τα τοιχεία του φωταγωγού και του κλιμακοστασίου έχουν μετρήσει στο ΣΔ, όχι όμως και η απόληξη.

Α απόληξη θα έπρεπε να έχει προσμετρήσει στο ΣΔ εφόσον οδηγούσε σε ΚΧ.

Για να μη μετρήσει, σημαίνει ότι οδηγεί σε ΒΧ, ο οποίος όμως μέτρησε στη δόμηση (δεν απαγορευόταν) για να του δοθούν και χιλιοστά.

Γι αυτό και το χαμηλό ύψος των 2,40μ που είναι χαρακτηριστικό ΒΧ

 

Το ύψος μεταβλήθηκε σε 3,00μ και το δωματιάκι έγινε διαμερισματάκι, προφανώς ΚΧ.

Επομένως έχουμε υπέρβαση δόμησης ΚΧ και τιμωρείται ΚΑΙ το δωματιάκι που, παρόλο που προσμετρήθηκε στο ΣΔ, δε σχεδιάστηκε ΚΧ αλλά ΒΧ.

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι τα φώτα σας!

 

Σε άδεια του 1984 υπήρχε ισόγειο με χρήση αποθήκη (ενα μέρος της) και κλειστή θέση στάθμευσης, αλλά είχε μετρήσει ολόκληρο (το ισόγειο) στην δόμηση.

 

Κατά την κατασκευή διαμορφώθηκε μία ακόμη ανεξάρτητη κατοικία.

 

Ο πρώτος όροφος προβλεπόνταν ως κατοικία, όπως και κατασκευάστηκε.

 

Επειδή έχω μπερδετυτεί, τελικά υπολογίζεται με αναλυτικό ή με υπέρβαση δόμησης χωρίς τον συντελεστή για την αλλαγή χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν προκύπτει υπέρβαση δόμησης κατά την αλλαγή χρήσης , άρα με αναλυτικό.

 

 

.....Κατά την κατασκευή διαμορφώθηκε μία ακόμη ανεξάρτητη κατοικία......

Αυτή η κατοικία που ακριβώς βρίσκεται;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι....

Προκύπτει από πουθενά το ότι όταν ένας χώρος έχει προσμετρήσει στο ΣΔ τότε είναι ντε και καλά Κύριος?

Αποκλείουμε το ενδεχόμενο ένας χώρος βοηθητικής χρήσης να έχει μετρήσει στη δόμηση?

Και πάλι υπέρβαση δόμησης ΚΧ θα έχουμε σε ενδεχόμενη αλλαχή χρήσης....

 

Ρίξτε μια ματιά στο #242 μου....

Δωματιάκι βοηθητικής χρήσης μέτρησε στη δόμηση χωρίς να μετρήσει η απόληξη κλιμακοστασίου.

Αυτό έγινε κατοικία, επομένως έχω αλλαγή χρήσης με υπέρβαση δόμησης ΚΧ.

 

Ο Ν.4495 μας επιτρέπει να δηλώσουμε με αναλυτικό αλλαγές χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ και από ΒΧ σε ΒΧ.

Από ΒΧ σε ΚΧ είναι ΥΔ, ακόμα κι αν είχαν μετρήσει στη συνολική δόμηση του οικοπέδου. Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει υπέρβαση δόμησης κατά την αλλαγή χρήσης , άρα με αναλυτικό.

 

 

.....Κατά την κατασκευή διαμορφώθηκε μία ακόμη ανεξάρτητη κατοικία......

Αυτή η κατοικία που ακριβώς βρίσκεται;

η ανεξάρτητη κατοικία έγινε στο ισόγειο, εκει που προβλεπόνταν η αποθήκη και το γκαράζ, εντός του νομίμου περιγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

.....Προκύπτει από πουθενά το ότι όταν ένας χώρος έχει προσμετρήσει στο ΣΔ τότε είναι ντε και καλά Κύριος?

 

Αποκλείουμε το ενδεχόμενο ένας χώρος βοηθητικής χρήσης να έχει μετρήσει στη δόμηση?....

 

Όπως το γράφεις είναι , γι' αυτό τιμωρείται και πιό λίγο, δηλ. με αναλυτικό.

 

 

.....Για αυθαίρετες αλλαγές χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου,

υπολογίζεται η υπέρβαση συντελεστή δόμησης

που προέκυψε λόγω της αυθαίρετης αλλαγής και δεν

υπολογίζεται ο ειδικός συντελεστής αλλαγής χρήσης κατά το Παράρτημα Α΄.......

 

Πως το μεταφράζω εγώ:

 

Όταν συμβαίνει αυτό ---δηλ. η υπέρβαση συντελεστή δόμησης---- θα πάμε με ΥΔ.

 

Όταν δεν συμβαίνει αυτό --- δηλ. η υπέρβαση συντελεστή δόμησης---- θα πάμε με το Παράρτημα Α΄.

 

 

dpapa

 

οκ.

Δεν αλλάζει κάτι στην αρχική μου τοποθέτηση.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά)

 

Συνάδελφοι καλημέρα σας,
γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει η δυνατότητα τακτοποίησης με το Ν. 4495/17 αυθαίρετης αλλαγής χρήσης από ρυθμισμένο (με Ν.3843/10) χώρο κατοικίας (με βάση την άδεια ήταν πιλοτή) σε χώρο γραφείων (επιτρέπεται από τις χρήσεις γης του Ο.Τ.). Θεωρούμε οτι η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από κατοικία σε γραφεία έλαβε χώρα πριν την 28/07/2011.
 
Σας ευχαριστώ

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

karanus:

Γενικά και η μια και η άλλη οπτική μπορούν να στηριχθούν κατάλληλα.

Το θέμα μου είναι ότι, πρακτικά ο χώρος, παρόλο που μέτρησε στη δόμηση, δεν προβλέπετο να έχει ΚΧ αλλά ΒΧ.

Γι αυτό και η απόληξη δε μέτρησε στη δόμηση.

 

Επί της ουσίας έγινε "λαμογιά" από τον εργολάβο προκειμένου να βγάλει δωμάτιο στο δώμα και να του δώσει χιλιοστά για να μπορέσει να το πουλήσει μετά.

Αν δε μετρούσε στο ΣΔ δε θα μπορούσε να λάβει χιλιοστά, οπότε και δε θα μπορούσε να μεταβιβαστεί.

Από την άλλη, αν μετρούσε ως ΚΧ, θα έπρεπε να μετρήσει κι η απόληξη, κάτι που δε μπορούσε να γίνει καθώς δεν υπήρχε υπόλοιπο ΣΔ.

 

Οπότε τι έκανε? Έβγαλε ένα ΒΧ για να μη μετρήσει την απόληξη και του έδωσε τον υπολειπόμενο ΣΔ για να μπορέσει να λάβει χιλιοστά και να μεταβιβαστεί.

 

Προσωπική μου εκτίμηση είναι να υπολογίσω το χώρο ως ΥΔΚΧ και όχι με αναλυτικό.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.