Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

καλησπερα, εχω α οροφο κατοικια και ανοιχτη pilotis ημιυπογεια σε επικλινες αγροτεμαχιο δηλωμενα με το νμο 1337/83 κανονικα σε εκτος σχεδιου περιοχη.

Οι ιδιοκτητες "εκλεισαν" την piloti κι εγινε διαμερισμα απ το 2004. το δηλωνω ως αλλαγη χρησης ή Υ.Δ. κυριων χωρων?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί αλλαγή χρήσης? ΥΔ ΚΧ το δηλώνεις αφού έχει αυξηθεί ο ΣΔ. Και κάνεις κ τον έλεγχο για % υπέρβασης.

 

 

Να ρωτήσω κ γω με την σειρά μου...

 

Πατάρι ΒΧ (ΓΟΚ75) επεκτάθηκε, εκλεισε τον κενό χώρο προς το ισόγειο κ μετατράπηκε σε ΚΧ με δική του ανεξάρτητη είσοδο από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. (στην ουσία έγινε οροφοδιαμέρισμα όπως τα υπόλοιπα)

 

Στον 4178 (στάδιο υπαγωγής) είναι υπολογισμένο ως:

1. ΥΔ ΚΧ για το τμήμα που επεκτάθηκε και

2. ΥΔ ΒΧ για το τμήμα απο ΒΧ σε ΚΧ βάσει της εγκ4. (Ο μειωτικός συντελεστής 50% εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση κατασκευής αυθαίρετου εσωτερικού εξώστη/παταριού και σοφίτας, καθώς και σε κάθε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης νομίμου εσωτερικού εξώστη/παταριού ή χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους.)

 

Στον 4495 σύμφωνα με την §7 αρθ100 το πατάρι απο ΒΧ σε ΚΧ υπολογίζεται με ΥΔ ΚΧ.

Αυτό μου τινάζει λίγο το πρόστιμο  κ αναρωτιέμαι αν υπολογίζω σωστά...

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου και στον 4178 έτσι θα έπρεπε να το είχες υπολογίσει.

Ο μειωτικός έμπαινε και μπαίνει σε κάθε περίπτωση σε εσωτερικό εξώστη/πατάρι.

Εσύ δεν έχεις εσωτερικό εξώστη/πατάρι. Έχεις έναν ανεξάρτητο όροφο που θα έπρεπε να προσμετρηθεί ολόκληρος στη δόμηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οποτε προκύπτει πιο ξεκαθαρη η παρ.7 και  τα πράγματα μπαινουν στην θέση τους...

εκτός αν βγει καποια εγκύκλιος.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια περίπτωση ίδια με το ποστ 7. Αλλαγή χρήσης ισογείου από σταυλό (έτσι περιγράφεται στα συμβόλαια ) σε κατοικία.

Αντί να κάνω τακτοποίηση δεν μπορώ να πληρώσω το παράβολο και βγάλω άδεια νομιμοποίησης? Εφόσον δεν έχουμε ΥΔ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

Έχω κι εγω μια περίπτωση εκτός σχεδίου σε αγροτεμάχιου 5044τμ που η άδεια βγηκε για 2οροφη γενική αποθήκη (Σ.Δ 0,2 -πλην κατοικίας που επιτρέπονται 70τμ) μετράπηκε σε κατοικία (εννοείται) και έγινε και αυθαίρετο υπόγειο. Στον παλιό νόμο πηγαινε με αναλυτικό και τα επιπλέον μέτρα με συντελεστή αλλαγής χρήσης. Το οποιο καθορίστηκε με την διευκρινηστική. Στον καινούργιο κράτησαν το ίδιο σκεπτικό; Εσείς αυτό καταλαβαίνετε; ή να περιμένουμε τις διευκρινήσεις;

 

Σ'αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται με την ΜΣΕ; έχει καταλάβει κάποιος; Το ρωτάω γιατί έχει γίνει στατική μελέτη του κτιρίου -εκτός απο το αυθαίρετο υπόγειο βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο αγροτεμάχιο των 5.044 επιτρέπονται μόνο 70 τμ κατοικίας; Υπό την προϋπόθεση ότι η χρήση κατοικία είναι επιτρεπτή, θα έπρεπε να επιτρέπονται 220,88 τμ. Υπάρχει μήπως ΓΠΣ που επιβάλλει περιορισμό επιφάνειας στις κατοικίες ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνώμη που δεν το διευκρίνησα το αγροτεμάχιο είναι στην Ν. Καλλικράτεια Χαλκιδικής και υπάρχει ΖΟΕ που καθορίζει τους όρους δόμησης. Οπότε η επιτρεπόμενη δόμηση κατοικίας στην Ζώνη 1 της ΖΟΕ είναι στα 70 τμ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν και κακογραμμένο το σχετικό εδάφιο της παρ. 7 άρθρου 100 εκτιμώ ότι θα ισχύσουν τα ίδια όπως τα περιγράφεις παραπάνω. Για την Μ.Σ.Ε αν θες δημοσίευσε το ερώτημά σου εδώ. Κανείς δεν είναι σίγουρος για τίποτα αναφορικά με την ΜΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.