Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε βιομηχανικό ακίνητο(συνεργείο αυτοκινήτων) με οικ. άδεια του 2005 παρατηρήθηκε το εξής :

Στο υπόγειο δεν έχει κατασκευαστεί ένα χώρισμα που διαχωρίζει χώρο συνεργείου με ύψος 3,70μ. (που συνυπολογίζεται στη δόμηση σύμφωνα με Οικ.Άδεια) από υπόλοιπο χώρο αποθήκης στην ανατολική πλευρά και χώρο στάθμευσης αυτοκινήτων ίδιου ύψους(δεν συνυπολογίζονται στη δόμηση σύμφωνα με Οικ.Άδεια). Όταν η επιχείρηση ήταν εν λειτουργία χρησιμοποιούταν όλος ο χώρος ως ενιαίος χώρος συνεργείου. Σήμερα το ακίνητο είναι κενό(δεν χρησιμοποιείται) και έχουν απομακρυνθεί οι εγκαταστάσεις που θα το χαρακτήριζαν συνεργείο. Τα υπόλοιπα στάθμες δαπέδου-οροφής, περιβ. χώρος είναι σύμφωνα με την οικ. άδεια.

Κατά την γνώμη σας αποτελεί παράβαση η μη ύπαρξη του χωρίσματος?Αν ναι με ποιον τρόπο αντιμετωπίζεται εκτός από τον τρόπο της κατασκευής του?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο και μόνο επειδή είναι κενό χρήσης και έχει απομακρυνθεί ο εξοπλισμός εγώ το δέχομαι νόμιμο, εκτός και αν έχεις παράβαση διαμερισμάτωσης. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, nikosar said:

Μόνο και μόνο επειδή είναι κενό χρήσης και έχει απομακρυνθεί ο εξοπλισμός εγώ το δέχομαι νόμιμο, εκτός και αν έχεις παράβαση διαμερισμάτωσης. 

Καλησπέρα 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. 

Εννοείς αν αυτή η μη κατασκευή του χωρίσματος λαμβάνεται ως διαμερισμάτωση ή αν έχω άλλη παράβαση στο ακίνητο ως διαμερισμάτωση.

Το ακίνητο είναι μία ιδιοκτησία - βιοτεχνικό κτήριο. Στο παρελθόν λειτουργούσε ως συνεργείο. Στο υπόγειο σύμφωνα με την άδεια έπρεπε να υπάρχει 1 χώρος στάθμευσης και 1 χώρος συνεργείου με μεταξύ τους χώρισμα. Το χώρισμα δεν έχει γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, itzanis said:

Καλησπέρα 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. 

Εννοείς αν αυτή η μη κατασκευή του χωρίσματος λαμβάνεται ως διαμερισμάτωση ή αν έχω άλλη παράβαση στο ακίνητο ως διαμερισμάτωση.

Το ακίνητο είναι μία ιδιοκτησία - βιοτεχνικό κτήριο. Στο παρελθόν λειτουργούσε ως συνεργείο. Στο υπόγειο σύμφωνα με την άδεια έπρεπε να υπάρχει 1 χώρος στάθμευσης και 1 χώρος συνεργείου με μεταξύ τους χώρισμα. Το χώρισμα δεν έχει γίνει. 

διαμερισμάτωση για το συγκεκριμένο

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2018 at 5:43 ΜΜ, nikosar said:

.......... Αν καταλαβαίνω καλά συνάδελφε, όπως τα λές, θα μπορούσα να είχα κατάστημα  μέχρι 3.750μ2  ?  Ναί  και το υπόλοιπο κτίριο (με νόμιμη χρήση βιομηχανικό) το αγνοείς? Προσωπικά θεωρώ ότι θα μπορούσα να έχω κατάστημα 3.750 αν όλο το κτίριο ήταν 3.750, χωρίς όμως να είμαι και σίγουρος.

Με το πρώτο ερώτημα τι κάνουμε?

 

Δεν το αγνοώ , γι' αυτό είχα γράψει  ότι έγινε το 1972 με νόμιμη ΟΑ έγινε και είναι νόμιμα.

Με την δικιά σου λογική , αν σε μία περιοχή μειωθεί ο ΣΔ , αυτά που υπήρχαν μέχρι εκείνη τη στιγμή σαν πλεονάζοντα του μειωμένου ΣΔ , θα έπρεπε να τα θεωρούσαμε αυθαίρετα.

Δεν γίνεται όμως κάτι τέτοιο.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα συνάδελφοι. Σε περίπτωση αποθήκης που θέλω να δηλωθεί σαν χρήση κατοικία, τι θα συνέφερε; Να γίνει αλλαγή χρήσης ή να τακτοποιηθεί; Χώρος 40 τμ, 20ετιας. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Tακτοποίηση γίνεται μόνο εφόσον η  εγκατάσταση της αυθαίρετης χρήσης έγινε πριν την 28η/7/2011. Επομένως αν σήμερα η νόμιμη χρήση του χώρου παραμένει αποθήκη, θα απαιτηθεί έκδοση άδειας  δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

σε περίπτωση που έχουμε στην άδεια υπόγεια αποθήκη 40 τμ (βοηθητική χρήση) η οποία έχει γίνει κατοικία (κύρια χρήση), και επιπλέον υπόγεια αποθήκη 20 τμ (βοηθητική χρήση) η οποία είναι δίπλα απο τη θέση που εμφανίζεται στην άδεια, εντός του περιγράμματος του κτιρίου, τότε υπολογίζω τα 40 τμ χωρις μειωτικό συντελεστή και τα 20 τμ με συντελεστή 0,50 ή 60 τμ με μειωτικό συντελεστή; 

Αλλαγή χρήσης υπογείου.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.