Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Οπως καταλαβες...

Δεν εχουν χιλιοστα, αναφερονται στην συσταση ως τρεις ανοιχτές θέσεις στάθμευσης και δινονται ως παρακολουθηματα των τριων διαμερισματων της ανωδομής. Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ακομα τα Ε9 να τσεκαρω αν τα δηλώνουν. Οι ιδιοι (την υπαγωγή την κανουν και οι τρεις συνιδιοκτητες), δηλώνουν πως έγιναν το 1990. Και ναι... θα γινει τροποποιηση της σύστασης.... Το θέμα μου μονο ειναι τα 10.000€ που δεν θελω να τους ανακοινωσω ως προστιμο! Ειναι πολλα τα λεφτά Αρη....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 λεπτά πριν, dimitrageorge said:

Δεν εχουν χιλιοστα, αναφερονται στην συσταση ως τρεις ανοιχτές θέσεις στάθμευσης και δινονται ως παρακολουθηματα των τριων διαμερισματων της ανωδομής. Oπότε στο νόμο υπάγονται οι τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες (διαμερίσματα). Σωστά;;; Ξεχωριστά η κάθε μια... Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ακομα τα Ε9 να τσεκαρω αν τα δηλώνουν. Βρες τα Ε9 και τα ξαναλέμε... Εξαρτώνται πολλά από αυτά.... Οι ιδιοι (την υπαγωγή την κανουν και οι τρεις συνιδιοκτητες), Κακώς! Ο καθένας το δικό του! δηλώνουν πως έγιναν το 1990. Έχουν δημόσιο έγγραφο ως αποδεικτικό αυτής της παλαιότητας;;;;; Και ναι... θα γινει τροποποιηση της σύστασης.... Το θέμα μου μονο ειναι τα 10.000€ που δεν θελω να τους ανακοινωσω ως προστιμο! Δεν ξέρεις ακόμα πιο είναι το πρόστιμο που τους αναλογεί..... Ειναι πολλα τα λεφτά Αρη.... Πάντα ήταν, είναι και θα είναι..... Δικά μας δεν είναι!!!

Δεν βάζω "χρώμα" στα "δικά μου" γιατί ο "από μηχανής Θεός" θα μου τα διαγράψει..... Ελπίζω να μου επιτρέψει τη "σκέτη" έντονη γραφή.....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο απλο.... Το θεμα ομως αρχικα ειναι πως υπαγαγουμε αυτους τους χωρους στο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι λοιπον... δεν ειναι παρακολουθηματα. Το έλεγξα τωρα. Απλά δινονται σε έκαστο από τους τρεις ιδιοκτήτες. Μια δήλωση...

Αυριο θα εχω τα Ε9!

Σας ευχαριστώ παιδια...

Edited by dimitrageorge
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται όμως "...να δίνονται στους ιδιοκτήτες", χωρίς να είναι παρακολουθήματα ΟΙ;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση μετατροπής pilotis σε διαμέρισμα, τι γίνεται με το τμήμα εισόδου-κλιμ/σιο που φαίνεται κανονικά στα σχέδια της άδειας αλλά δεν έχει μετρήσει στο ΣΔ του διαγράμματος κάλυψης;;; Πάει όλο με ΥΔ;;; Η άδεια είναι του 1980 εντός σχεδίου για διώροφη οικοδομή κατοικίας χωρίς σύσταση.

*Επαναλαμβάνω ένα ερώτημα που είχα κάνει προ μηνός και δεν είχα πάρει απάντηση. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

το κλιμακοστάσιο αφού υπάρχει στην άδεια και έχει τις σωστές διαστάσεις θεωρείται νόμιμο και δεν σε απασχολεί.

Αν ήθελες να βγάλεις άδεια  τα πράγματα θα ήταν αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολείσαι με τέτοια θέματα ή αλλιώς θα ασχολιόσουν  αν οι αυθαιρεσίες αφορούσαν την ίδια την είσοδο 

Link to comment
Share on other sites

Το πλάτος της εισόδου δηλ. ο διάδρομος που οδηγεί στο κλιμ/σιο έχει μεγαλώσει κατά 80εκ. αλλά αν το σκεπτικό είναι οτι δεν μας αφορούν όσα φαίνονται στην άδεια θα χρεώσω μόνο αυτή την υπέρβαση των 80εκ. καθ' όλο το μήκος της. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.