Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

επαναδιατύπωσε καλύτερα το ερώτημά σου, όπως

τι εννοείς  όταν λες ότι από τη χρήση γης απαγορεύεται η αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία   με Ο.Α?

τι έχεις με Ο.Α ως αρχικό κτίσμα..ένα κατάστημα ή  μια κατοικία?

έγινε αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία χωρίς Ο.Α? (μα αν είναι έτσι όλοι οι  Ν  συμπεριλαμβάνουν και τις αλλαγές χρήσης-αρκεί αυτή η αλλαγή να έγινε πριν την 28-7-11!)

ποια σχέση έχει η κατηγορία 5 με τις απαγορεύσεις χρήσης γης? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η τίτλος της άδειας είναι τετραώροφη οικοδομή με κατοικίες και καταστήματα στο ισόγειο, ο πελάτης ήθελε να του κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα να γίνει κατοικία, όμως στην περιοχή απαγορεύεται η χρήση κατοικίας στο ισόγειο, ο πελάτης ισχυρίζεται ότι χρησιμοποιεί τον χώρο σαν κατοικία ήδη από το 2010 και θέλει να του το τακτοποιήσω με τον Ν.4495/17,  ο Νόμος 4495 το επιτρέπει αφού οι χρήσεις γης δεν το επιτρέπουν? Κάνω την αλλαγή χρήσης κανονικά  και απλά τον βάζω στην Κατ. 5? ευχαριστώ, Ελπίζω τώρα να το διατύπωσα καλύτερα

 

Link to comment
Share on other sites

άρθρο  97

Η αναστολή ή και η εξαίρεση από την κατεδάφιση, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, ισχύει για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και για χρήσεις που έχουν εγκατασταθεί μέχρι τις 28.7.2011, καθ’ υπέρβαση είτε των διατάξεων του ν. 1577/1985 (Α΄210) είτε της οικοδομικής άδειας, είτε των όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου, είτε χωρίς οικοδομική άδεια και εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου σύμφωνα με την παρ. 1 του  άρθρου 51[S1]  του ν. 4030/2011 (Α΄ 249)  ή δεν απαγορευόταν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας ή κατά το χρόνο εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης.


 [S1]  Άρθρο 51

1. Για την εφαρμογή της παρ.1 α του άρθρου 24 του ν. 4014/2011, ως περιοχή του ακινήτου, για τα εντός σχεδίου πόλεως ευρισκόμενα ακίνητα, νοείται το οικοδομικό τετράγωνο όπου βρίσκεται το ακίνητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οικοδομική Άδεια του 1973 για διώροφη οικοδομή εντός σχεδίου πόλης προέβλεπε στο ισόγειο αποθήκη (75 μ2 ισόγεια αποθήκη και 75 μ2 όροφος οικία). Σήμερα είναι κατοικία το ισόγειο. Η αλλαγή χρήσης έγινε το 2004. Η παράβαση δηλώνεται με αναλυτικό ή  κατηγορία 4 περίπτωση γγ (σε αυτή την περίπτωση το πρόστιμο βγαίνει πολύ) ???????

Edited by iks
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, Σμαρω said:

Είχα μια ελπίδα ότι κάποιος ίσως το βλέπει διαφορετικά.. 😄 αλλά είναι ξεκάθαρο μάλλον... ευχαριστώ πολύ!

Σμαρώ 

πως χαρακτηρίζεται ο οικισμός σου που δεν επιτρέπει κατοικίες στο ισόγειο?

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω αυτή την απορία αφού δεν το έχω συναντήσει ποτέ...

Αλλά η χρήση απαγορεύονταν και παλιότερα? Δηλαδή κατά την ρευματοδότηση ή την ανέγερση?

Αλήθεια πως ρευματοδοτήθηκε? Σαν κατάστημα ή σαν κατοικία (δες το τιμολόγιο της ΔΕΗ)

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ζητήσει βεβαίωση , μου το είπανε όταν ρώτησα στην πολεοδομία άτυπα όταν το έψαχνα, μόλις πάρω την βεβαίωση θα σας πω πότε καθορίστηκε, λογικά μαζί με το ΓΠΣ. Η άδεια λέει Τετραώροφη Κατοικία με καταστήματα στο ισόγειο, ο λογαριασμός ΔΕΗ δεν ξέρω, θα το δω, στην εφορεία πάντως πριν το 2010 δηλωνόταν κατάστημα όπως επίσης ξέρω ότι το μίσθωνε και ως κατάστημα μέχρι το 2007

Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ. Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο με βοηθητικές χρήσεις βάσει Ο.Α. (garage, λεβητοστάσιο, 4 αποθήκες) άλλαξε χρήση σε ορισμένα τμήματά του σε κατοικία. Μήπως η αλλαγή χρήσης συμπαρασύρει και τους χώρους που παρέμειναν βοηθητικοί και πρέπει κι αυτοί να επιβαρυνθούν με υπέρβαση δόμησης αφού πλέον το ενιαίο υπόγειο χρησιμοποιείται ως κατοικία ;

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω υπόγειο που τμήμα του είναι κατοικία και το υπόλοιπο είναι αποθήκες και λεβητοστάσιο βάσει κάτοψης της πολεοδομίας.

Στη πραγματικότητα έχει γίνει όλο κατοικία πλην του λεβητοστασίου. Στο διάγραμμα κάλυψης το έχουν προσμετρήσει όλο στο Σ.Δ.

θέλω να προχωρήσω σε τακτοποίηση. τι προτείνετε?

Να πληρώσω μια λοιπή παράβαση γι αλλαγή χρήσης από κύριο σε κύριο χώρο εφόσον έχει προσμετρήσει όλο στο Σ.Δ. του κτηριου?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.