Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Όχι , στην άδεια το έδειχνε ανοιχτό , με περιμετρικά τοιχεια σε 3 πλευρές ( όπως στο σχέδιο) απλά για περισσότερη ασφάλεια μιας και δεν είναι μόνιμη κατοικία , έκλεισε και την άλλη μεριά με πόρτα. Θεωρώ πως πρέπει να πάει με αναλυτικό (είναι υπερβολικό με ΥΔ)

Edited by ΠΑΝΟΣ27
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα! Επανέρχομαι και εγώ σε ένα πολυσυζητημένο θέμα στο οποίο παίρνω διαφορετικές απαντήσεις από συναδέλφους, ακόμα και από την ΥΔΟΜ και θα ήθελα την γνώμη σας. 

Εχω διώροφη οικοδομή εντός οικισμού <2000 κατοίκων, η οποία έχει ανεγερθεί με δυο οικοδομικές άδειες του 2002 για το ισόγειο και 2006 για τον όροφο. Η οικοδομική άδεια του ισογείου επιφάνειας 430τ.μ. αφορά χρήση καταστήματος η οποία ισχύει και σήμερα. Η οικοδομική άδεια του ορόφου αφορούσε γραφεία επιφάνειας 150τ.μ.

Με το ν3843/2010 τακτοποιήθηκαν κλειστοί ημιυπαίθριοι χώροι στον όροφο επιφάνειας 100τ.μ. και επιπρόσθετα από την κατασκευή του ορόφου, ο όροφος είχε χρήση κατοικίας.

Επομένως έχω 150+100=250τ.μ. κατοικία. 

Η επιτρεπόμενη δόμηση για κατοικία ήταν 400τ.μ. 

Πώς υπολογίζω την αλλαγή χρήσης; 

Ασχολούμαι και με το ισόγειο κατάστημα θεωρώντας ότι υπάρχει αύξηση του συντελεστή δόμησης με την αλλαγή χρήσης, και ως εκ τούτου θα πρέπει να υπολογίσω τη συνολική δόμηση 430+150+100=680 από τα οποία αφαιρώ τα 400επιτρεπόμενη και τα υπόλοιπα 280τ.μ. τα βγάζω υδ και σαχ; 

Προκύπτει έτσι όμως ότι υπολογίζω και τα 30τμ του ισογείου τα οποία δεν αλλάζουν χρήση.

Ή μήπως πρέπει να υπολογίσω με αναλυτικό για τα 250τ.μ. του ορόφου αφού είναι μικρότερα της επιτρεπόμενης, αγνοώντας ότι υπάρχουν και άλλα 430τμ στο ισόγειο;

Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stavroula_atm said:

...

Εχω διώροφη οικοδομή εντός οικισμού <2000 κατοίκων, η οποία έχει ανεγερθεί με δυο οικοδομικές άδειες του 2002 για το ισόγειο και 2006 για τον όροφο. ...

Τις όποιες υπερβάσεις θα τις ελέγξεις με την εν ισχύ τελευταία Οικοδομική Άδεια του ακινήτου και το Διάγραμμα Κάλυψης χρήσεων και επιφανειών που δείχνει.

Αλλαγές χρήσης χώρων που προσμετρούσαν σε Σ.Δ. σε χρήση που προσμετρά σε Σ.Δ. δεν υπολογίζεις υπέρβαση Σ.Δ. ως παράβαση.

Για τα υπόλοιπα δεν κατάλαβα τι ρωτάς ή που έγινε το μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω την περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης σε εκτός σχεδίου περιοχή , για Ε=600.00 τ.μ. με χρήση γραφεία - καταστήματα  (οικοδομική άδεια 1987). Οι συνιδιοκτήτες είναι 2 με 50% έξ' αδιαιρέτου στο οικόπεδο ενώ έχει γίνει Σύσταση οριζόντιας Ιδιοκτησίας . Σήμερα, συνολικά Ε= 120.16 τ.μ. του ενός ιδιοκτήτη έχουν μετατραπεί σε κατοικία. Θα τακτοποιηθεί με τα πρώτα Ε=100.00τμ ως αναλυτικός προυπολογισμός, και τα υπόλοιπα Ε=20.16τμ με τον συντελεστή αλλαγή χρήσης? Δεδομένου ότι αν είχαν χτίσει εξ' αρχής ως κατοικία θα είχαν Ε=200.00τμ  δόμηση, άρα Ε= 100.00 έκαστος ?

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Nefeli86 said:

Καλησπέρα σας,

Έχω την περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης σε εκτός σχεδίου περιοχή , για Ε=600.00 τ.μ. με χρήση γραφεία - καταστήματα  (οικοδομική άδεια 1987). Οι συνιδιοκτήτες είναι 2 με 50% έξ' αδιαιρέτου στο οικόπεδο ενώ έχει γίνει Σύσταση οριζόντιας Ιδιοκτησίας . Σήμερα, συνολικά Ε= 120.16 τ.μ. του ενός ιδιοκτήτη έχουν μετατραπεί σε κατοικία. Θα τακτοποιηθεί με τα πρώτα Ε=100.00τμ ως αναλυτικός προυπολογισμός, και τα υπόλοιπα Ε=20.16τμ με τον συντελεστή αλλαγή χρήσης? Δεδομένου ότι αν είχαν χτίσει εξ' αρχής ως κατοικία θα είχαν Ε=200.00τμ  δόμηση, άρα Ε= 100.00 έκαστος ?

Ευχαριστώ πολύ! 

Όσον αφορά το κομμάτι του προστίμου νομίζω σωστά το προσεγγίζεις. Δεν μας είπες ποιά ήταν η αρτιότητα όταν βγήκε η ΟΑ. Διότι αν ήταν 4000,00τμ , τότε πιθανόν η δόμηση να ήταν και κάτι παραπάνω. Αν θυμάμαι καλά τα επιπλέον 6000,00-4000,00=2000,00τμ  , έδιναν και αυτά κάποια επιπλέον δόμηση.

Έχουν και οι δύο ιδιοκτήτες τις ίδιες παραβάσεις;

@Nefeli86 

Θεώρησε αυτό που είπα για επίπλέον δόμηση άκυρο, γιατί είχα δει τα 600,00τμ , σαν 6000,00τμ. Εσύ αναφερόσουν στα 600,00τμ που είναι η επιτρεπόμενη δόμηση για κατάστημα σε εκτός σχεδίου.

 

 

Edited by karanus
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, karanus said:

Όσον αφορά το κομμάτι του προστίμου νομίζω σωστά το προσεγγίζεις. Δεν μας είπες ποιά ήταν η αρτιότητα όταν βγήκε η ΟΑ. Διότι αν ήταν 4000,00τμ , τότε πιθανόν η δόμηση να ήταν και κάτι παραπάνω. Αν θυμάμαι καλά τα επιπλέον 6000,00-4000,00=2000,00τμ  , έδιναν και αυτά κάποια επιπλέον δόμηση.

Έχουν και οι δύο ιδιοκτήτες τις ίδιες παραβάσεις;

Το εμβαδόν του οικοπέδου είναι λιγότερο από 4 στρ., και είναι άρτιο κατά παρέκκλιση, οπότε σίγουρα δεν έχει επιπλέον τετραγωνικά στη δόμηση. Ναι και οι 2 ιδιοκτήτες έχουν αλλάξει τη χρήση των γραφείων σε κατοικία, αλλά ο ένας ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται για τακτοποίηση! 

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2020 at 7:38 ΜΜ, Didonis said:

Τις όποιες υπερβάσεις θα τις ελέγξεις με την εν ισχύ τελευταία Οικοδομική Άδεια του ακινήτου και το Διάγραμμα Κάλυψης χρήσεων και επιφανειών που δείχνει.

Αλλαγές χρήσης χώρων που προσμετρούσαν σε Σ.Δ. σε χρήση που προσμετρά σε Σ.Δ. δεν υπολογίζεις υπέρβαση Σ.Δ. ως παράβαση.

Για τα υπόλοιπα δεν κατάλαβα τι ρωτάς ή που έγινε το μπέρδεμα.

Με βάση την παλαιότερη απάντηση του συναδέλφου @Pavlos33, όταν εξετάζουμε πόσα τμ πρέπει να μπουν με συντελεστή αλλαγής χρήσης, ελέγχουμε μόνο τα τμ της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης αν είναι λιγότερα από τα επιτρεπόμενα στην περιοχή για τη νέα χρήση και όχι τη συνολική δόμηση του κτιρίου. Είχε αναφέρει χαρακτηριστικά ότι :

"Όπως σωστά αναφέρεις, ακόμη και με βάση τις παλιότερες διατάξεις σε οικόπεδο 1000 τμ μπορούσε να δομηθεί κατοικία μέχρι και 400 τμ. Η άδεια βγήκε για 600 τμ επαγγελματικό κτίριο. Εγινε κατοικία μέρος αυτού με επιφάνεια 200 τμ μικρότερη από την επιτρεπόμενη για κατοικία των 400 τμ. Άρα με αναλυτικό θα το βάλεις από αλλαγή κύριας χρήσης σε κύρια χρήση δυνάμει του άρθρου 100."

Αντίστοιχα, στην δική μου περίπτωση, έχω 250τ.μ. αλλαγής χρήσης, που είναι λιγότερα από την επιτρεπόμενη για κατοικία και άρα θα πάω με αναλυτικό; Ξεχνάω δηλαδή ότι το κτίριο σαν σύνολο ξεπερνάει τα 400τ.μ.;

Επιμένω, σε αυτό γιατί το πρόστιμο είναι τεράστιο σε περίπτωση που βάλω 250τ.μ. με συντελεστή αλλαγής χρήσης αντί για αναλυτικό. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά

οικοδομική άδεια με ισόγειο ταπητοκαθαριστήριο και υπόγειο με χρήση αποθήκης και χώρο στάθμευσης (δεν έχουν μετρήσει σε ΣΔ). Σήμερα το ισόγειο είναι καραγιαπί και στο υπόγειο λειτουργεί το ταπητοκαθαριστήριο 

το ερώτημα είναι αν ένα χώρο του υπογείου που από χώρος στάθμευσης μετατράπηκε σε  αποθήκη του ταπητοκαθαριστηρίου μπορώ να το υπολογίσω με αναλυτικό απο ΒΧ σε ΒΧ ?

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μετατροπή ενός χώρου που δεν είχε μετρήσει στον σδ σε χώρο ταπητοκαθαριστηρίου, το οποίο για την λειτουργία του χρειάζεται και κάποιους βοηθητικούς χώρους όπως αποθήκη κ.λ.π. , τα οποία όλα μαζί απαιτούνται για την συγκεκριμένη  δραστηριότητα.

Θεωρώ ότι αν λειτουργικά οι χώροι είναι ενιαίοι πρέπει να πάνε με ΥΔ. 

Έτσι κατοχυρώνεις και καλύτερα την δραστηριότητα κατά την γνώμη μου.

Δεν θα το τολμούσα αυτό το λογικό άλμα που κάνεις διότι σε μέλλοντα χρόνο μπορεί να το βρω μπροστά μου. Άδεια λειτουργίας , μελλοντική οικοδομική άδεια κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Εχω κοινοτική άδεια αποθήκης εμβαδού Ε=50τ.μ. το έτος 1992.Αντί αυτού όμως κατασκευάστηκε 55τ.μ. οικία και 27τ.μ. αποθηκευτικός χώρος.Το ερώτημα είναι μπορώ να εντάξω τα επιπλέον 5τ.μ. καθώς και τα 27τ.μ. του βοηθητικού χώρου και τα 50τ.μ. της αλλαγής χρήσης με αναλυτικό? ή πρέπει υποχρεωτικά με Συντελεστή αλλαγής χρήσης?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.