Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

αυτό μπορεί να πάει μαζί με την κατοικία (κύρια ή άλλη) ως προ του 1975 ή προ του 1983 (εγώ τουλάχιστο έτσι το βάζω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

Έχω την περίπτωση μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας η οποία στην άδεια (του 1972) αναφέρεται ως υπόγεια αποθήκη με την οροφή υπογείου να βρίσκεται 1,50 μ. ψηλότερα από την οριστική στάθμη εδάφους.

Στην πραγματικότητα η είσοδος στον χώρο είναι πια από το πεζοδρόμιο (δηλαδή η απόσταση 1,50 έχει γίνει 1,70 και πλέον χρησιμοποιείται ως κλειστή θέση πάρκινγκ. 

Πως το αντιμετωπίζω; 

Edited by vagias
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vagias said:

από το πεζοδρόμιο (δηλαδή η απόσταση 1,50 έχει γίνει 1,70 και πλέον χρησιμοποιείται ως κλειστή θέση πάρκινγκ. 

Δεν είναι κατανοητό.Το υπόγειο στην πράξη έγινε ισόγειο?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι προ του '75. 

*Αναφέρεται ως οριζόντια ιδιοκτησία Υ-2 αποθήκη υπογείου. Στην τεχνική μου έκθεση θα πρέπει να πω ότι είναι πλέον πρόκειται για ισόγειο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αν όλες οι αυθ.κατασκευές και χρήσεις της οριζόντιας ιδιοκτησίας είναι Κατ.1,θα τις δηλώσεις κανονικά στο ΦΚ της Κατ.1 και θα τις αναφέρεις και στην Τεχνική Έκθεση.😊

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από αποθήκη υπογείου σε κατοικία που είχε δηλωθεί στο ν3843/10 και σήμερα γίνεται υποβολή στο ν4495/17 γιατί έχει αποκλίσεις ως προς το σχήμα, λόγω Τοπογραφικού.

Εχουν ολοκληρωθεί: μπετά κουφώματα, σωληνώσεις ύδρευσης και αποχέτευσης. Σε αυτό το στάδιο εργασιών, θεωρείται ότι έχει εγκατασταθεί η χρήση ως κατοικία; 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας,

έχω την περίπτωση βιοτεχνικού κτιρίου αρτοποιίας εκτός σχεδίου. Όταν έκανα την αυτοψία διαπίστωσα ότι το μεγαλύτερο τμήμα του ακαλύπτου έχει μετατραπεί σε κτήμα εκδηλώσεων. Το  κτήμα δεν περιλαμβάνει κλειστούς χώρους και λειτουργεί μόνο το καλοκαίρι. Ο ιδιοκτήτης μου επέδειξε μάλιστα την άδεια λειτουργίας του (γνωστοποίηση έναρξης λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος). Το κτήμα εκδηλώσεων περιλαμβάνει 3 μεγάλες πέργκολες με bar στις οποίες βρίσκονται τα τραπεζοκαθίσματα, πισίνα μικρού βάθους, πίστα χορού με ιστούς φωτισμού ηχείων, κτλ, μεγάλο χτιστό BBQ και κάποιες διαμορφώσεις, σκάλες, κτλ. Οι μοναδικοί κλειστοί χώροι είναι ένα αυθαιρετο κτίριο WC. Το κτίριο της αδείας παραμένει βιοτεχνικό και λειτουργεί ανεξάρτητα από το κτήμα.

1. Από τη στιγμή που το κτήμα έχει άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειον. ενδιαφέροντος, δηλ. οι παραπάνω κατασκευές δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι πχ εξυπηρετούν τους εργαζόμενους της βιοτεχνίας, θεωρείτε ότι έχω μεικτή πλέον χρήση στο ακίνητο (βιοτεχνική+κατάστημα) ?

2. Οι αυθαίρετες κατασκευές (επέκταση βιοτεχνικού κτιρίου) και κατασκευές που αφορούν στο κτήμα (πέργκολες και κτίσμα WC) πώς θα δηλωθούν? θα δηλωθεί το κουτάκι της αλλαγής χρήσης στο σύστημα του ΤΕΕ? δηλαδή θα συγκρίνω με τα πολεοδομικά μεγέθη βιοτεχνίας ή καταστήματος (600μ2 για εκτός σχεδίου).

3. για τη μεταβίβαση του ακινήτου υπάρχει άλλου είδους πρόβλημα από το γεγονός ότι υπάρχει διπλοεγγραφή, δηλ. το ακίνητο είναι δηλωμένο και στο Υπ. Ανάπτυξης ως βιομηχανικό αλλά και στο Δήμο ως κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (αφορά στον ακάλυπτο χώρο), χωρίς ο ένας φορέας να γνωρίζει για τον άλλο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε εντός σχεδίου περιοχή  υπάρχει οικοδομή δομημένη με ΓΟΚ2000 και  επικρατούσα χρήση γραφεία.

Το λειτουργικά ανεξάρτητο υπόγειο , κατά την άδεια είναι χώρος στάθμευσης ( και δεν προσμετρήθηκε στον ΣΔ ).

Αυτό το υπόγειο έχει μετατραπεί σε κατοικία.

Εκτός από την ΥΔ πρέπει να βάλω επιπλέον και συντελεστή αλλαγής χρήσης επειδή διαφέρει από την  επικρατούσα της άδειας ?.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.