Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προβληματική δήλωση υπαγωγής και εγκυρότητα μεταβίβασης


ioannis73

Recommended Posts

σωστα

και επειδη καταλαβαν επι τελους οτι με τον δυσνοητο αυτον νομο και τις ε/α και τις εγκυκλιους ηταν αυτονοητο οτι θα εχουν γινει λαθη

το ρυθμιζει ο νεος νομος..

 

Άρθρο 108
Έλεγχος δηλώσεων υπαγωγής - Αποζημίωση Ελεγκτών Δόμησης

1. Οι δηλώσεις υπαγωγής υπόκεινται σε δειγματοληπτικό έλεγχο, μετά από ηλεκτρονική κλήρωση που διενεργείται από το Περιφερειακό Παρατηρητήριο με αλγόριθμο που αποστέλλεται από το Κεντρικό Παρατηρητήριο.
2. Οι υπαγωγές της κατηγορίας 5, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 96 του παρόντος,  ελέγχονται σε ποσοστό 20%,
3. Οι υπαγωγές της κατηγορίας 4, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 96 του παρόντος, ελέγχονται σε ποσοστό 10%,  .
4. Οι υπαγωγές της κατηγορίας 1,2 και 3, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 96 του παρόντος ,ελέγχονται σε ποσοστό 5%.
5. Ο έλεγχος των δηλώσεων υπαγωγής στον παρόντα διενεργείται από Ελεγκτή Δόμησης της κατηγορίας ΙΙ και ΙΙΙ, του μητρώου ελεγκτών του ν 4389/16  ο οποίος ορίζεται τυχαία, μετά από ηλεκτρονική κλήρωση. Ο έλεγχος αφορά στο σύνολο των στοιχείων που υποβλήθηκαν για την υπαγωγή και έχουν αναρτηθεί στο πληροφοριακό σύστημα.
α)  Εφ’ όσον διαπιστωθούν ελλείψεις ή λάθη στον τρόπο υπολογισμού του προστίμου, ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός υποχρεούται εντός ενός (1) μηνός από την έκδοση του πορίσματος να συμμορφωθεί με τις διαπιστωθείσες παρατηρήσεις.
β)  Σε περίπτωση διαπίστωσης κατά τον έλεγχο της δήλωσης υπαγωγής ότι οι αυθαίρετες κατασκευές εμπίπτουν στις απαγορεύσεις του άρθρου 89 της παρούσας ενότητας, η δήλωση ανακαλείται και επιβάλλονται οι κυρώσεις του άρθρου 94 του παρόντος νόμου.
γ)  Σε περίπτωση που έχει διενεργηθεί έλεγχος δήλωσης υπαγωγής από Ελεγκτή Δόμησης κατόπιν καταγγελίας και σχετικής εντολής από το Παρατηρητήριο Δομημένου Περιβάλλοντος, δεν απαιτείται νέος έλεγχος.
6. Με  απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος, καθώς και η διαδικασία αποζημίωσης των Ελεγκτών Δόμησης.
7. Το Τοπικό Παρατηρητήριο ελέγχει δειγματοληπτικά ποσοστό τουλάχιστον 10% των πορισμάτων των Ελεγκτών Δόμησης της παραγράφου 1.
8. Το Τοπικό Παρατηρητήριο ελέγχει δειγματοληπτικά ποσοστό τουλάχιστον 10% των δηλώσεων υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών στους νόμους 4014/11 και 4178/13, μετά από ηλεκτρονική κλήρωση που διενεργείται από το Περιφερειακό Παρατηρητήριο, με αλγόριθμο που αποστέλλεται από το Κεντρικό Παρατηρητήριο.
9. Καταγγελίες που αφορούν δηλώσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στους νόμους 4014/11 και 4178/13 και στον παρόντα νόμο υποβάλλονται στο αρμόδιο Τοπικό Παρατηρητήριο ελέγχονται από Ελεγκτή Δόμησης μετά από σχετική ηλεκτρονική κλήρωση ως ανωτέρω.

10. Σε περίπτωση προσφυγής κατά του πορίσματος του Ελεγκτή Δόμησης εξουσιοδοτημένος υπάλληλος του Τοπικού Παρατηρητηρίου, εισηγείται σχετικά στην Επιτροπή Εξέτασης Προσφυγών Αυθαιρέτων του άρθρου 17, η οποία και αποφαίνεται οριστικά.

 

 

υγ

προφανως,  σε  "λαθη" ή "παραλειψεις" που δημιουργουν θεματα αποζημιωσεων ιδιωτικου δικαιου μεταξυ συμβαλλομενων,

δεν μπορει να υπεισελθει ο νομος και να απαλλαξει τους "υπαιτιους"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για τις καινούργιες .Για τις παλιές απλά αναφέρετε στις  παραγράφους 7-9.Για θέματα αποζημίωσης ας αναλαμβάνει την αποζημίωση ο μηχανικός (πληρωμη προστίμου και διαφυγόντα κέρδη-πρόστιμα εφοριών, συμβόλαια) εκεί ''τσούζει'' πιο πολύ.

 

Επίσης ο Ε.Δ. θα λύσει το πρόβλημα? Ιδιώτης θα είναι απλά θα είναι έξτρα κόστος και θα μεταφέρει τις ευθύνες σε αυτόν και στην κρίση του και στις χιλιάδες ε/α και εγκυκλίους οτι να ναι.Το κράτος πάλι την ουρά του απ έξω θα έχει και θα κάνει χειρότερα τα πράγματα με τις μπούρδες που ονομάζει νομοθεσία

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

ειπαμε οτι

 

6. Με  απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος, καθώς και η διαδικασία αποζημίωσης των Ελεγκτών Δόμησης.

 

κι εδω που τα λεμε

σε αυτο το φορουμ, ο 4178 [και πριν ο 4014] εχει υποστει τεραστια "βασανον"

 

και θεωρω οτι εχουν δοθει ορθες απαντησεις...παρα τις δυσκολιες...

 

όποιος δεν μας διαβαζε ή εκανε τον καμικαζι....αυτος ας προσεχε

 

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι ο ιδιοκτήτης αλλά και ο γιός του δεν είχαν ιδέα για όλα αυτά;

Φυσικά ο μηχανικός έχει την μεγαλύτερη ευθύνη αλλά γιατί θεωρείτε απίθανο να συνέβη το εξής:

"Λοιπόν φίλε ιδιοκτήτη κανονικά πρέπει να πληρώσεις 10.000 πρόστιμο για να κάνουμε μεταβίβαση αλλά εγώ που είμαι γάτα ξέρω ένα παραθυράκι.. θα το κάνουμε έτσι κι έτσι, θα μου δώσεις εμένα 1000 και δε θα πληρώσεις τίποτα"

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε οτι

 

6. Με  απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος, καθώς και η διαδικασία αποζημίωσης των Ελεγκτών Δόμησης.

 

κι εδω που τα λεμε

σε αυτο το φορουμ, ο 4178 [και πριν ο 4014] εχει υποστει τεραστια "βασανον"

 

και θεωρω οτι εχουν δοθει ορθες απαντησεις...παρα τις δυσκολιες...

 

όποιος δεν μας διαβαζε ή εκανε τον καμικαζι....αυτος ας προσεχε

 

 

τις καλημερες μου

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι ο ιδιοκτήτης αλλά και ο γιός του δεν είχαν ιδέα για όλα αυτά;

Φυσικά ο μηχανικός έχει την μεγαλύτερη ευθύνη αλλά γιατί θεωρείτε απίθανο να συνέβη το εξής:

"Λοιπόν φίλε ιδιοκτήτη κανονικά πρέπει να πληρώσεις 10.000 πρόστιμο για να κάνουμε μεταβίβαση αλλά εγώ που είμαι γάτα ξέρω ένα παραθυράκι.. θα το κάνουμε έτσι κι έτσι, θα μου δώσεις εμένα 1000 και δε θα πληρώσεις τίποτα"

 

Μπορεί να συμβαίνει κι αυτό!

Προφανώς όμως ο μηχανικός που έχει συμμετάσχει σε κάτι τέτοιο, ταυτοχρόνως είναι απολύτως βέβαιο ότι "...έχει δέσει τον γαϊδαρό του", αν δεν το έχει κάνει είναι ....βλαξ και του χρειάζεται ένα μάθημα!

Ό,τι όμως κι αν έχει συμβεί, ο τρόπος αυτός είναι ο "καλύτερος τρόπος" για να βγει το θέμα στην επιφάνεια και με το όποιο κόστος ή τις όποιες extra κυρώσεις στον οποιονδήποτε κ.ο.κ. να διορθωθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αρχικά να ευχαριστήσω όλους για το χρόνο και την σκέψη που αφιέρωσαν για την συζήτηση του θέματος.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν σχετίζομαι με το θέμα ως μέλος της οικογένειας ή έμμεσα ωφελούμενος από την όποια αλλαγή γίνει στις διαδικασίες που είχαν ακολουθηθεί. Ζητήθηκε από το νυν ιδιοκτήτη μία εκτίμηση της κατάστασης καθώς προέκυψε θέμα από τραπεζικό ίδρυμα που εμπλέκεται λόγω χρηματοδότησης στη νέα μεταβίβαση του ακινήτου και του οποίου ιδρύματος ο μηχανικός διαπίστωσε το αυτονόητο περί προβλήματος στον τίτλο.

 

Το ερώτημα εάν είναι εφικτή σήμερα η θεραπεία του προβλήματος λόγω μη καταβολής του 30% παραμένει ανοικτό. Ενδεχομένως η τροποποίηση της 1ης δήλωσης και η καταβολή - έστω και σήμερα - του 30% θα ήταν μία λύση καθώς θα υπήρχε άρση κατ΄ ουσία του κωλύματος της μη πληρωμής και το θέμα θα παρέμενε στο τυπικό σκέλος της μη αναγραφής της πληρωμής στον τίτλο του 2013....

 

Σε κάθε περίπτωση είναι ευπρόσδεκτες οι όποιες διαφορετικές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.