Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προβληματική δήλωση υπαγωγής και εγκυρότητα μεταβίβασης


ioannis73

Recommended Posts

Πως όμως μπορεί να "μαζευτεί" σήμερα το πράγμα ? Να γίνει σήμερα 3η δήλωση και να πληρωθεί το 30% ?

Σιγουρα όχι αυτο. Ήδη είναι λάθος το ότι γίνανε 2 δηλώσεις. Το να γίνει και 3η και μαλιστα μεταγενέστερη απο άδεια που εκδοθηκε μετά το 2011 είναι ακόμη χειρότερο κατα την αποψή μου.

Η μόνη 100% ορθή κίνηση θα ήταν επιστροφή και τροποποίηση της αρχικής δήλωσης με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Εγώ θα προτιμούσα την ελαστική άποψη , καθώς ο ουσιαστικός στόχος που ήταν η νομιμοποίηση πέτυχε.

Ναι μεν αλλά εκ του αποτελέσματος νομιμοποιούμε μια παράνομη πράξη (ψευδής βεβαίωση) πάνω στην οποία βασίστηκαν συμβόλαιο και άδεια

 

Αλλωστε  ,για να έγινε νομιμοποίηση σημαίνει ότι υπήρχε το απαιτούμενο υπόλοιπο πολεοδομικών μεγεθών , άρα κατά την ταπεινή μου γνώμη η ζημιά προς το περιβάλλον είναι μηδενική και συνεπώς είναι υπέρμετρα επαχθές και δυσανάλογο το μέτρο της ακύρωσης όλων των πράξεων  και της επιβολής των εξοντωτικών ποινών που προβλέπει ο νόμος.

Και άρα αυτό απαντάμε στο άλλο ιδιοκτήτη που έκανε τη διαδικασία σωστά και πλήρωσε τα προβλεπόμενα?

 

Επίσης προτιμώ να βλέπω την ζωή των ανθρώπων να γίνεται ευκολότερη αντί τρισχειρότερη.

Δεν διαφωνώ με αυτό σαν σκεπτικό αλλά αυτό δεν μας δίνει το δικαίωμα να παρανομούμε

 

Η δική μου απορία είναι ποιός ανακινεί σήμερα το θέμα. Ο σημερινός ιδιοκτήτης Β ή κάποιος άλλος ?

Καλή ερώτηση και θα ήθελα να μάθω την απάντηση

Πιθανολογώ προκειταί να γίνει μεταγενέστερο συμβόλαιο ή άδεια οπότε τα στοιχεία έπεσαν προς έλεγχο στα χέρια του συναδέλφου.

Με τον μηχανικό που έκανε τις προηγούμενες διαδικασίες επικοινώνησες για να του αναφέρεις τους προβληματισμούς σου?

 

Πραγματικά δεν ξέρω πως θα αντιμετώπιζα μια τέτοια περίπτωση!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια , με ποιά διαδικασία γίνεται η ακύρωση του συμβολαίου ?

Επειδή το αρχικό συμβόλαιο  είναι μεταβίβαση ψιλής κυριότητας  με παρακράτηση επικαρπίας μπορεί να ήταν γονική παροχή..

Σημειώστε ότι με την ακύρωση ξαναπερνά στον αρχικό  ιδιοκτήτη  ο οποίος όμως έχει πεθάνει άρα περνά στον 

κληρονόμο του που είναι όμως ήδη ο σημερινός ιδιοκτήτης με βάση το ελαττωματικό συμβόλαιο !    :confused:  :shock:

 

Τι ακριβώς νέα συμβόλαια θα γίνουν ? Τροποποίηση πράξης αποδοχής κληρονομιάς ? Κι αν υπάρχουν κι άλλοι κληρονόμοι ? 
 

Μιλάμε για τέτοιο μπέρδεμα  που με την ελληνική γραφειοκρατία δεν ξέρουμε αν θα λυθεί ποτέ.Πιθανολογώ δε ότι με τον

ντόρο που θα γίνει κάποια υπηρεσία από τις εμπλεκόμενες θα βγάλει στη σέντρα τον μηχανικό και τον συμ/φο  σίγουρα....

Μήπως το πιο βολικό είναι να ανοιχθεί η 1η δήλωση (της άδειας ) , να τροποποιηθεί σε ρύθμιση , να πληρωθεί το 30% έστω και εκ των υστέρων , να ξαναγυρίσει σε άδεια  και να λήξει εκεί το θέμα κάνοντας γαργάρα τα υπόλοιπα ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

ό,τι ειναι να γινει

θα γινει νομιμα, διοτι καποια στιγμη θα βρεθει η "παρατυπια"

Ηδη "ψαχνονται" ο μηχανικος,  σαν αυτος που εδωσε την βεβαιωση και φερει την πρωταρχικη ευθυνη,

αλλα και ο συμβ/φος που συνεταξε το συμβολαιο και ο  ο υποθηκοφυλακας που εκανε την μεταγραφη

-και ειναι υπο την κριση του Δικαστηριου- εάν ωφειλαν να γνωριζουν τα περι προκαταβολης του 30% 

ή αν δεν ευθυνονται αλλά "παρεσυρθησαν" απο τον μηχανικο.

 

Δεν μπορω να προτεινω τπτ. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Μάιο του 2017 λέει βγήκε η άδεια και  έχει πάει στα Δικαστήρια το θέμα  ?

Η αναφέρεσαι σε άλλη παρόμοια υπόθεση ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονον η νομιμοτητα της αδειας

αλλα τα πριν απο αυτη

 

και συγκεκριμενα,  η μη καταβολη του 30%, που ηταν υποχρεωτικη,

διοτι η μεταβιβαση εγινε πριν την εκδοση της αδειας

και ωφειλε ο μηχανικος να εχει κανει χαρτια για την πληρωμη τους

και η συμβ/φος να αναφερει στο συμβολαιο την καταβολη του 30% και οτι αναλαμβανει την εκδοση της αδειας ο νεος ιδιοκτητης.

 

υγ

προφανως δεν εχει ακομα υπαρξει καποια  "διωξη"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα!

Άκρως σοβαρές, αντικειμενικές και επαγγελματικές οι τοποθετήσεις της συναδέλφου danaikaterina!

Πολλά μπράβο!

Ας με συγχωρέσουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι.....

 

Η γνώμη μου είναι ότι, ο σημερινός ιδιοκτήτης πρέπει να βγάλει άμεσα στη σέντρα (να στραφεί δηλαδή νομικά εναντίον) του μηχανικού και του συμβολαιογράφου.

Είναι οι δύο υπεύθυνοι για το τι έγινε.

Μπορεί να λυθεί σαν θέμα, αλλά θέλει ενεργοποίηση από αυτόν που κινδυνεύει να βρεθεί - φανεί - κατηγορηθεί ως συνυπεύθυνος!

Νομικά θα βρεθεί ο τρόπος, προφανώς θα εμπλακεί και η πολεοδομία και το ΤΕΕ και "προϊστάμενες" υπηρεσίες...

Προφανώς πειθαρχικές θα είναι οι ποινές όλων...

Δυστυχώς όμως ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ γνωρίζει....

Αυτός που ΓΝΩΡΙΖΕ κι έκανε τη "λοβιτούρα" ήταν ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και στη συνέχεια ο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ.

Ούτε σκέψη για κουκούλωμα....

Θα βγει...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ο Α μεταβιβάζει την ψιλή κυριότητα σε άλλο φυσικό πρόσωπο (εφεξής Β) και διατήρησε το δικαίωμα της ισόβιας επικαρπίας με βάση ένα τίτλο μεταβίβασης που υπογράφηκε τον Οκτώβριο του 2013.

 

 

Να υποθέσουμε ότι πρόκειται για αντίδραση του 2ου γιου σε μεταβίβαση πατέρα στο άλλο του γιο?

Link to comment
Share on other sites

οχι

ο γιος πηρε την ψιλη κυριοτητα, χωρις την καταβολη του 30%, τον Οκτωβρη του 2013 που ηταν ολα  ακομα  μπερδεμενα.

Στο συμβολαιο υπεγραψε και αυτος.

 

Μετα πεθανε ο επικαρπωτης και ο γιος  εγινε πληρης κυριος.

 

Σε καποια συζητηση ή εν οψει καποιας μεταβιβασης....προοεκυψε οτι υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι ο ioannis73 (και ας με συγχωρήσει αν δεν είναι έτσι) είναι ο άλλος γιος

 

Δημήτρη

από τη στιγμή που το αρχικό συμβόλαιο μεταγράφηκε χωρίς να το πάρει είδηση η Υποθ/κας

είναι δυνατόν να το ψάχνει είτε η νέα συμβ/φος είτε η ίδια Υποθ/κας? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πως όμως μπορεί να "μαζευτεί" σήμερα το πράγμα ? Να γίνει σήμερα 3η δήλωση και να πληρωθεί το 30% ?

Και το υπόλοιπο 70% που θα φαίνεται απλήρωτο στο σύστημα τι θα γίνει ?

 

Εγώ θα προτιμούσα την ελαστική άποψη , καθώς ο ουσιαστικός στόχος που ήταν η νομιμοποίηση πέτυχε.

 

Αλλωστε  ,για να έγινε νομιμοποίηση σημαίνει ότι υπήρχε το απαιτούμενο υπόλοιπο πολεοδομικών μεγεθών , άρα κατά την ταπεινή μου γνώμη η ζημιά προς το περιβάλλον είναι μηδενική και συνεπώς είναι υπέρμετρα επαχθές και δυσανάλογο το μέτρο της ακύρωσης όλων των πράξεων  και της επιβολής των εξοντωτικών ποινών που προβλέπει ο νόμος.

 

Επίσης προτιμώ να βλέπω την ζωή των ανθρώπων να γίνεται ευκολότερη αντί τρισχειρότερη.

 

Η δική μου απορία είναι ποιός ανακινεί σήμερα το θέμα. Ο σημερινός ιδιοκτήτης Β ή κάποιος άλλος ?

Θα δούμε και άλλα πολλά σε λίγο καιρό.... (Πρόστιμα με τιμές ζώνης 200 ευρώ ,συντελεστές ότι να ναι, σφάλματα μετρήσεων, σφάλματα εσκκεμένα κτλ κτλ)

 

Έτσι όπως τα χουν κάνει δεν υπάρχει ελαστικότητα με τα προηγούμενα .Είτε λοιπόν θα πρέπει να δώσουν κάποιο τρόπο για  διόρθωσεις (με κάποια κριτήρια πάντα) είτε θα έχουμε πρόβλημα  μεταξύ μας (λάθη ακούσια-εκκούσια  κτλ)

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.