Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση έως 23/09/2017 Νόμος Αυθαιρέτων 4178/13


Didonis

Recommended Posts

Ειναι εφευρεση τους...

 

Εγω δεν δινω τετοια βεβαιωση, αλλα ολα τα σχεδια εχουν πανω τα πληρη στοιχεια της δηλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Off topic πάλι : αυτό που λέει ο terry δεν ειναι λάθος : αν μάλιστα έμπαινε η πλειοψηφία στη λογική να ανεβάζει άμεσα τα σχέδια πχ σε 6 μήνες όπως έλεγε αρχικά ο "πρώην", ούτε αυτό το μπάχαλο θα είχαμε, ούτε οι αμοιβές θα κατρακυλούσαν τόσο (γιατί τώρα πολλοί συνάδελφοι δυστυχώς δεν έχουν συνειδητοποιήσει καν το μέγεθος της απαιτούμενης δουλειάς, ενώ υπάρχουν και αυτοί που δεν φτιάχνουν / ανεβάζουν επίτηδες ελπίζοντας με το σκεπτικό της μπανανίας στο Ελα μωρε στο τέλος θα μείνουν και έτσι).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με terry και sarcs. Άλλωστε ο μόνος λόγος που επιθυμώ παράταση είναι για να ολοκληρώσω εντός της ισχύος του νόμου.

Η λογική μου μάλιστα είναι πως ακόμα και αν απαιτηθεί ΜΣΕ να μην είναι σε καμία περίπτωση υπαιτιότητα μου λόγω μη έγκαιρης ολοκλήρωσης. Αν απαιτηθεί απο τον καινούργιο νομο δεν θα μπορεί να μου πει τίποτα κανένας πελάτης μου.

Εδώ και 1-2 χρόνια, με επιτυχία, εχω φτάσει στο να ολοκληρώσω το 90% της δουλειάς, και ναι απαιτείται πολύ δουλειά!!! Έρχονται και καινούργιες τακτοποιήσεις, παίζουν και άλλες δουλειές και αν το αφήσεις έτσι σε έχει αφήσει και αυτό. Κλείνω υποθέσεις απο το 2011 και προσπαθώ να θυμηθώ τι και γιατί το έκανα....

Έχουν αρχίσει να φεύγουν απο τη ζωή πελάτες μου και η όλη φάση δυσκολεύει γιατί πρέπει να εξηγήσω και να συνεννοηθώ με τους συγγενείς που δεν έχουν ιδέα. Προσωπικά μετρούσα τις επιφανείς για να βγάλω πρόστιμο και τώρα που πρέπει να κάνω σχέδια, σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει ΤΩΡΑ να κάνω εσωτερική αυτοψία. Οι πελάτες μου παραξενεύονται αλλά ευτυχώς ακόμη δεν εχω φάει ξύλο....

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Off topic πάλι : αυτό που λέει ο terry δεν ειναι λάθος : αν μάλιστα έμπαινε η πλειοψηφία στη λογική να ανεβάζει άμεσα τα σχέδια πχ σε 6 μήνες όπως έλεγε αρχικά ο "πρώην", ούτε αυτό το μπάχαλο θα είχαμε, ούτε οι αμοιβές θα κατρακυλούσαν τόσο (γιατί τώρα πολλοί συνάδελφοι δυστυχώς δεν έχουν συνειδητοποιήσει καν το μέγεθος της απαιτούμενης δουλειάς, ενώ υπάρχουν και αυτοί που δεν φτιάχνουν / ανεβάζουν επίτηδες ελπίζοντας με το σκεπτικό της μπανανίας στο Ελα μωρε στο τέλος θα μείνουν και έτσι).

 

Σωστό. Και καλό θα είναι να μπει πρόβλεψη στον νέο νόμο. Περαίωση ΜΟΝΟ με ανεβασμένα όλα τα δικαιολογητικά και ΕΛΕΓΧΟ πληρότητας 4178 από άλλον μηχανικό.

 

Υπάρχουν πάρα πολλές περαιωμένες δηλώσεις χωρίς δικαιολογητικά. Χαμός γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

......Περαίωση ΜΟΝΟ με ανεβασμένα όλα τα δικαιολογητικά και ΕΛΕΓΧΟ πληρότητας 4178 από άλλον μηχανικό.

 

Υπάρχουν πάρα πολλές περαιωμένες δηλώσεις χωρίς δικαιολογητικά. Χαμός γίνεται.

Αντί να ζητούμε να μπει σε σωστή βάση ένας νόμος αυθαιρέτων που έγινε για καθαρά εισπρακτικούς λόγους και κατάντησε να φορτώσει στους μηχανικούς τις αμαρτίες του κράτους από ίδρυσής του, θα πρέπει να ζητήσουμε να τελειώνει γρήγορα αυτή η υπόθεση που υποβάθμισε το έργο όλων των συναδέλφων που ασχολήθηκαν με ρυθμίσεις  και να ισχύσει η ηλεκτρονική ταυτότητα και ο νέος τρόπος έκδοσης και ελέγχου των οικοδομικών αδειών.

Αν βέβαια θέλουμε να γυρίσουμε σελίδα και να πάμε μπροστά σαν κλάδος..... 

Link to comment
Share on other sites

Charlie  πρεπει  να   κανεις  πολλα  σκαριφήματα με  το  χερι  όταν  μετρας το  ακινητο ,

ώστε  να  θυμασαι  τι  εχεις  κανει  και  πολλες  φωτο . 

επισης  όλα  τα  σχεδια   να  γινονται  εντος  ετους  το   πολύ

ώστε  να  μην  ξεχνας  τι  εχεις  κανει  χωρις  υποχρεωτικα  να  τα  ανεβάζεις  στο  συστημα .

επισης  με  μια  επισκεψη  δεν  τελειωνουν τα  εξ  ολοκληρου  αυθαιρετα  επομένως  και  αυτό  πρεπει  να  μπει  στην  τιμη 

απαιτούνται  τουλάχιστον  3-4  επισκεψεις  με  ελευθερο  ωραριο ,  μετα  ερχεται  η  επεξεργασια  των  σχεδιων  που  είναι  πολύ  δουλεια , υψομετρα   τομες κατοψεις  κλπ  ουσιαστικα  δινεις  σχεδια  από  το  μηδεν  που  είναι  πολύ  δυσκολη  υποθεση ,  κατι  επισης  θα  ξεχασεις  και  θα  πρεπει  να  ξαναπας  ,  το  αρπα  κολλα   τελικα  ερχεται  πανακριβο  . ο  νομος  εχει  συγκεκριμένες  απαιτησεις  .οι  νομοι  αυτοι  δεν  θα  τελειωσουν  πρις  το  τελος  της  επομενης  δεκαετιας  ,  πρεπει  αν  καταγραφει  ολοκληρο  το  κτιριακο  δυναμικο  της  χωρας  το  85 %  εχουν  αυθαιρεσίες  μικρες  η  μεγαλες   και  δεν  το  ξερουν .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Αντί να ζητούμε να μπει σε σωστή βάση ένας νόμος αυθαιρέτων που έγινε για καθαρά εισπρακτικούς λόγους και κατάντησε να φορτώσει στους μηχανικούς τις αμαρτίες του κράτους από ίδρυσής του, θα πρέπει να ζητήσουμε να τελειώνει γρήγορα αυτή η υπόθεση που υποβάθμισε το έργο όλων των συναδέλφων που ασχολήθηκαν με ρυθμίσεις  και να ισχύσει η ηλεκτρονική ταυτότητα και ο νέος τρόπος έκδοσης και ελέγχου των οικοδομικών αδειών.

Αν βέβαια θέλουμε να γυρίσουμε σελίδα και να πάμε μπροστά σαν κλάδος..... 

 

Συγνώμη...εξαφανίστηκαν ξαφνικά τα αυθαίρετα και δεν το πήρα χαμπάρι ?? Η τακτοποίηση αυθαιρέτων είναι μια διαδικασία που θα κρατήσει για όσο θα ζούμε εμείς και τα εγγόνια μας. Και σαν νόμος και διαδικασία κατ' εμέ μια χαρά είναι. Άλλο που την έχουμε ξεφτιλίσει. Αλλά πάμε οφ τόπικ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι  nik δεν τελείωσαν τα αυθαίρετα και ούτε θα τελειώσουν όσες παρατάσεις και να δοθούν....

Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να νομιμοποιηθούν με άδειες νομιμοποίησης ή  ......να κατεδαφιστούν ή ακόμη και να πληρώσουν μεγάλα πρόστιμα διατήρησης.

Έτσι δεν έγινε από το 1983 μέχρι το 2010? Απλά θα πρέπει να αρχίσει ο συνεχής έλεγχος δομημένου περιβάλλοντος για να μην επαναληφθεί αυτό το φαινόμενο της αυθαίρετης δόμησης.

Και η ανα 5ετία επανάληψη της ηλ. ταυτότητας αυτό το στόχο έχει.

Όσο υπάρχουν νόμοι ρύθμισης τόσο πιο πολλά αυθαίρετα θα γίνονται γιατί ανοίγει η όρεξη των πολιτών και γιατί υπάρχουν συνάδελφοι που δεν τηρούν την κόκκινη γραμμή του 2011...

Και σταματώ γιατί ίσως να είμαστε off topic.

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να νομιμοποιηθούν με άδειες νομιμοποίησης ή  ......να κατεδαφιστούν ή ακόμη και να πληρώσουν μεγάλα πρόστιμα διατήρησης.

Έτσι δεν έγινε από το 1983 μέχρι το 2010?

 

Οχι δεν εγινε ετσι ! Οπου δεν έγινε Γ φάση ( οριστική εξαίρεση ) , η Β φαση ήταν εξαίρεση από κατεδάφιση , η οποία προέβλεπε ότι η οριστική κρίση του αυθαιρέτου θα γίνει με την ένταξη σε σχέδιο . Αυτό , για χιλιάδες αυθαιρέτων σημαίνει ποτέ !!

 

Χωρίς καμμία πρόσθετη επιβάρυνση.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,επειδή έχω πλέον χαθεί ποιές οι προθεσμίες πληρωμής παραβόλου και προστίμου μετά την τελευταία αυτή παράταση;Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.