Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρευματοκλοπη


John1979

Recommended Posts

Απο εναν μετρητη επαιρνε ρευμα το μαγαζι και το σπιτι το οποιο ειναι κολλητα στο μαγαζι και ανακαλυφθηκε οταν αλλαξε η ηλεκτρολογικη εγκατασταση του μαγαζιου και τοποθετηθηκαν καναλια εξωτερικα πλαστικα.Τοτε επρεπε να κανω μηνυση μου ειπε ο δικηγορος αλλα για διαφορους λογους δεν εκανα.Και τωρα επειδη δεν εχω δωσει 3 ενοικια με πεταει εξω απο το μαγαζι,με εξωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι γίνεται  δεν σημαίνει οτι ειναι νόμιμο να μοιράζεται το μαγαζί με το σπίτι ένα μετρητη..

Καταγγελία έπρεπε να γίνει άμεσα όταν το βρήκε ο συνάδερφος.. Τώρα πιο πολυ μπλέξιμο παρά λύση θα βρείς..

Οταν λές μοιράζεται..? Απο το ρολόι ή απο το πίνακα φεύγει καλώδιο και απο τα κανάλια δίνει στο σπίτι? Γιατι έχουν δει πολλά τα μάτια μας

Link to comment
Share on other sites

O κοινος μετρητης ΔΕΗ δεν ειναι παράνομος.

Ολα τα νέα κτήρια γραφείων  έτσι δουλέυουν πλεον , έχουν δικούς τους μετρητές για τον επιμερισμό του κόστους.

 

εννοεις οτι

 

εχεις εναν ολοκληρο οροφο, που εχει συμβολαιο   σαν αυτοτελης ΟΙ και εναν λογαριασμο ΔΕΗ.

Και μετα -με καποιον τροπο -τον εκοψαν σε γραφεια, και καθε γραφειο πληρωνει το μεριδιο του με βαση δικο του μετρητη...

 

Ομως, την περιπτωση αυτη, ο λογαριασμος ειναι ενας, τα τμ. για ΤΑΠ και ΔΤ ειναι  τα σωστα

και, βεβαια, ειναι ολοι ζημιωμενοι, αφου, αλλοιως πληρωνεται μια χαμηλη καταναλωση  ενος γραφειου

και αλλοιως μια συνολικη  απο 8-10 γραφεια...[ξεχασα....θα εχουν μονον μια ΕΡΤ....μεχρι να σας πιασουν...]

και φυσικα  δεν ειναι νομιμος...

 

 

Απο εναν μετρητη επαιρνε ρευμα το μαγαζι και το σπιτι το οποιο ειναι κολλητα στο μαγαζι και ανακαλυφθηκε οταν αλλαξε η ηλεκτρολογικη εγκατασταση του μαγαζιου και τοποθετηθηκαν καναλια εξωτερικα πλαστικα.Τοτε επρεπε να κανω μηνυση μου ειπε ο δικηγορος αλλα για διαφορους λογους δεν εκανα.Και τωρα επειδη δεν εχω δωσει 3 ενοικια με πεταει εξω απο το μαγαζι,με εξωδικο.

 

εδω, καποιος "διπλανος" εκλεβε απο την παροχη, η οποια εδειχνε ενα καταστημα ...εστω  50 τμ. και την πληρωνε ο δικαιουχος της παροχής.

Το αλλο δεν ειχε ρευμα και προφανως δεν πληρωνε ΤΑΠ ΔΤ κλπ κλπ.

 

 

Το οτι γίνεται  δεν σημαίνει οτι ειναι νόμιμο να μοιράζεται το μαγαζί με το σπίτι ένα μετρητη..

Καταγγελία έπρεπε να γίνει άμεσα όταν το βρήκε ο συνάδερφος.. Τώρα πιο πολυ μπλέξιμο παρά λύση θα βρείς..

Οταν λές μοιράζεται..? Απο το ρολόι ή απο το πίνακα φεύγει καλώδιο και απο τα κανάλια δίνει στο σπίτι? Γιατι έχουν δει πολλά τα μάτια μας

 

σωστα

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως περνάς πολύ ελαφριά το γεγονός ότι χρωστάς ενοίκια... δηλαδή επειδή έστειλε εξώδικο ο ιδιοκτήτης τώρα πας να τον εκδικηθείς .

 Μετα απο τόσο καιρό που το θυμάσαι αυτό με το ρεύμα μήπως είχατε έρθει σε μία άτυπη συμφωνία εξ αρχής ?? 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απο ολα τα ανωτερω, παιρνεις μια ιδεα για το τι θα πει ο δικηγορος του ιδιοκτητη στο δικαστηριο.....

 

Φιλικη συμβουλη. Συμφωνηστε ενα τροπο να εξοφλησεις τα χρεη σου, ισως με καποια ελαφρυνση λογω καταναλωσης ρευματος και απο τους δυο απο το ιδιο ρολοι, και αφηστε κατα μερος δικηγορους, εξωδικα και λοιπα πολυ κοστοβορα σπορ...

 

Να σου πω και ενα ανεκδοτο? Αν ο ιδιοκτητης πει οτι εσυ εκλεβες ρευμα απο το ρολοι που ειναι στο ονομα του?

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και ενα ανεκδοτο? Αν ο ιδιοκτητης πει οτι εσυ εκλεβες ρευμα απο το ρολοι που ειναι στο ονομα του?

 

Ακριβώς ! Μπλέκεις έυκολα με παραθυράκια του νόμου.. Αλλα ο μετρητής αφου ειναι του μαγαζιού θα φαίνεται..Απορώ πάντως μια ΥΔΕ λυπηθηκανε να κάνουν την αλλαγή ονόματος?

Link to comment
Share on other sites

και μένα κάποιος μου έκλεβε ρεύμα   από τον μετρητή του  γραφείου

και ενώ η ΔΕΗ του επέβαλε πρόστιμα 4500€ 

εμένα μετά από αίτηση (προς τη ΔΕΗ) μου απέκλεισε κάθε αποζημίωση 

 

Οπότε σκεπτόμενος την επιβάρυνσή μου ...με δικηγορικά .. τα παράτησα 

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα το επαιρνε απο τον πίνακα που υπήρχε στο μαγαζι οχι απο το ρολοι.Ανακαλύφθηκε με την ανακαίνιση που εγινε οτι υπηρχε γραμμή και φυσικά εγινε διαχωρισμός.

 

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε εξωδικο επειδη χρωσταω 3 ενοικια περιπου 900€ ενω το ρεύμα που εκλεβε με ενα πρόχειρο υπολογισμο ανέρχεται στα 2500-3000€.Οποτε και εγω θα κινηθω νομικά εναντιον του.

 

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.