Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρευματοκλοπη


John1979

Recommended Posts

Μη ξεχνας οτι η ΔΕΗ θεωρει νομιμο πελατη αυτον που εχει το ρολοι στο ονομα του.

 

Οποιοσδηποτε αλλος ρευματοληπτης ειναι παρανομος και κλεφτης...και πληρωνει προστιμο,...

Link to comment
Share on other sites

Αν έστειλε εξώδικο κάντο τότε , και ζήτα απο τον ηλεκτρολόγο σου εγγράφως να επιβεβαιώσει αυτό που βρέθηκε αν δεν υπάρχει ήδη χαρτι

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι θα το ζητησω.Εξαλλου ο ίδιος ο ηλεκτρολογος μου ειχε πει οτι οποτε χρειαστεί, μπορει να συντάξει εκθεση ωστε να επιβεβαιωθεί οτι υπήρχε κλοπη.

 

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο εναν μετρητη επαιρνε ρευμα το μαγαζι και το σπιτι το οποιο ειναι κολλητα στο μαγαζι και ανακαλυφθηκε οταν αλλαξε η ηλεκτρολογικη εγκατασταση του μαγαζιου και τοποθετηθηκαν καναλια εξωτερικα πλαστικα.Τοτε επρεπε να κανω μηνυση μου ειπε ο δικηγορος αλλα για διαφορους λογους δεν εκανα.Και τωρα επειδη δεν εχω δωσει 3 ενοικια με πεταει εξω απο το μαγαζι,με εξωδικο.

 

Νομίζω αυτά είναι θέματα για δικηγόρους ...άλλωστε αυτό αναφέρεται: "Τοτε επρεπε να κανω μηνυση μου ειπε ο δικηγορος αλλα για διαφορους λογους δεν εκανα"

 

πολύ κουβέντα για το τίποτα

 

Η σωστή κίνηση που έκανες είναι ότι πήγες σε δικηγόρο

Η λάθος: πήγες αργά

Link to comment
Share on other sites

Πάντως περνάς πολύ ελαφριά το γεγονός ότι χρωστάς ενοίκια... δηλαδή επειδή έστειλε εξώδικο ο ιδιοκτήτης τώρα πας να τον εκδικηθείς .

 Μετα απο τόσο καιρό που το θυμάσαι αυτό με το ρεύμα μήπως είχατε έρθει σε μία άτυπη συμφωνία εξ αρχής ??

 

σωστος...

 

[πολλα  αποκρυβει ο ερωτων....και ολο κατι νεο προσθετει σε καθε αναρτηση...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι

 

εχεις εναν ολοκληρο οροφο, που εχει συμβολαιο   σαν αυτοτελης ΟΙ και εναν λογαριασμο ΔΕΗ.

Και μετα -με καποιον τροπο -τον εκοψαν σε γραφεια, και καθε γραφειο πληρωνει το μεριδιο του με βαση δικο του μετρητη...

 

Ομως, την περιπτωση αυτη, ο λογαριασμος ειναι ενας, τα τμ. για ΤΑΠ και ΔΤ ειναι  τα σωστα

και, βεβαια, ειναι ολοι ζημιωμενοι, αφου, αλλοιως πληρωνεται μια χαμηλη καταναλωση  ενος γραφειου

και αλλοιως μια συνολικη  απο 8-10 γραφεια...[ξεχασα....θα εχουν μονον μια ΕΡΤ....μεχρι να σας πιασουν...]

και φυσικα  δεν ειναι νομιμος...

Αυτό ακριβώς εννοώ .

Μάντεψε  πως  επιμερίζεται το ΤΑΠ,ΕΡΤ κλπ απο την διαχειρίστρια/ιδιοκτήτρια εταιρία στους ενοικιαστές.

Για το νόμιμο δεν ξέρω , αλλά τα νομικά τμήματα των ΑΕΕΑΠ κάτι θα ξέρουν παραπάνω απο σένα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που σας έχουν ήδη πει οι προλαλήσαντες θα έχετε καταλάβει ότι σε καμία περίπτωση δεν σας συμφέρει

να προχωρήσετε με καταγγελίες, μηνύσεις κτλπ.

Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι να προσέξετε μήπως ζημιωθείτε κιόλας (κοινώς μην πάτε για μαλλί και βγείτε κουρεμένος)

αφού είναι πιθανόν και ανάλογα το μισθωτήριο που είχατε υπογράψει να αναφέρει πως: «απαγορεύεται η οποιαδήποτε

μετατροπή του χώρου χωρίς την έγγραφη συναίνεση του ιδιοκτήτη», οπότε ο ιδιοκτήτης σας μπορεί και να απαιτήσει εκτός

των άλλων την επαναφορά του καταστήματος στην προτέρα κατάσταση με ότι συνεπάγεται αυτό από πλευράς εξόδων.

 

Το ρεύμα το επαιρνε απο τον πίνακα που υπήρχε στο μαγαζι οχι απο το ρολοι.Ανακαλύφθηκε με την ανακαίνιση που εγινε οτι υπηρχε γραμμή  και φυσικά εγινε διαχωρισμός.
 

 

Επίσης μου κάνει εντύπωση αυτή η « έκθεση» του ηλεκτρολόγου. Είσαστε σίγουρος ότι θα την κάνει αναδρομικά εφ' όσον

εδώ και δύο χρόνια αποξηλώθηκε η παράνομη γραμμή;

Και πως ο ηλεκτρολόγος σας ήταν σίγουρος ότι με αυτή τη γραμμή  τροφοδοτείτο το ακίνητο του ιδιοκτήτη; Έκανε αυτοψία;

Γιατί αν ήμουν εγώ ο ιδιοκτήτης για παράδειγμα θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι όντως υπήρξε μία γραμμή ρεύματος, η οποία

όδευε και κατέληγε όμως στη ταράτσα προκειμένου να τροφοδοτήσει μοτέρ καπνοδόχου που υπήρχε από προηγούμενο

ενοικιαστή με επιχείρηση υγειονομικού ενδιαφέροντος.

 

Για να συνοψίσω και να μην κουράζω κι εγώ με τη σειρά μου, θεωρώ ότι νιώθετε προσβεβλημένος  από τον ιδιοκτήτη σας

και δικαιολογημένα η πικρία του εξώδικου και της μή ανανέωσης του μισθωτηρίου, σας ωθεί σε κινήσεις αντεκδίκησης.

Όπως όμως λέει ο πάνσοφος λαός μας: «κάθε εμπόδιο σε καλό», μπορεί η μεταστέγασή σας σε κάποιο άλλο κατάστημα να

σας ωφελήσει επιχειρηματικά και κατά συνέπεια και οικονομικά.

Αν θέλετε οπωσδήποτε να μείνετε εκεί που είστε, δώστε στον άνθρωπο τα ενοίκιά του, φτιάξτε τη σχέση σας μαζί του

και συνάψτε ανανέωση συμβολαίου επαγγελματικής μίσθωσης με βάση τις νομικές συμβουλές του δικηγόρου σας.

Αν όχι και θεωρώντας ότι πράγματι προέβαινε σε υπεξαίρεση ρεύματος από εσάς, αν δεν του δώσετε cent, το πιθανότερο

είναι για 900€ να σας αφήσει ήσυχο.

Καλά αποτελέσματα να έχετε!

Edited by postman
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοώ .

Μάντεψε  πως  επιμερίζεται το ΤΑΠ,

 

[το ΤΑΠ  ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη, εστω και εαν γραφει στο μισθωτηριο οτι το πληρωνει ο μισθωτης]

 

ΕΡΤ κλπ απο την διαχειρίστρια/ιδιοκτήτρια εταιρία στους ενοικιαστές

 

[ως προς την ΕΡΤ, υπαρχει παρατυπία, αφου ο λογαριασμος ειναι ενας, αρα πληρωνεται μια ΕΡΤ,  αντι οσα γραφεια...αν ειχαν δικο τους ρολοι]

 

Για το νόμιμο δεν ξέρω , αλλά τα νομικά τμήματα των ΑΕΕΑΠ κάτι θα ξέρουν παραπάνω απο σένα.

 

 

δεν γνωριζω τι "κατι παραπανω" γνωριζουν...

 

καλο θα ηταν -αν το μαθαινες- να μας το πεις

 

Οπως επισης θα ηταν ενδιαφερον, τι  ειδους ενεργειες εχουν γινει στην ΥΔΟΜ, ωστε να γινει "διαχωρισμος"  ενος οροφου σε περισσοτερα  "αυτοτελη γραφεια"...και να εκμισθωνονται ξεχωριστα.

[και τι ΠΕΑ εχουν εκδοθει]

 

 Θα μας ηταν χρησιμο.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν με απασχολεί το νομικό κομμάτι , ξέρω ομως οτι γίνεται , και οτι το θέλει και η δεη να γίνεται .

Αυτο που  σιγουρα ομως θα  επρεπε  να ειναι παράνομο , ειναι να πληρώνουν τα γραφεία ΕΡΤ...

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν με απασχολεί το νομικό κομμάτι , ξέρω ομως οτι γίνεται , και οτι το θέλει και η δεη να γίνεται .

 

Αυτο που  σιγουρα ομως θα  επρεπε  να ειναι παράνομο , ειναι να πληρώνουν τα γραφεία ΕΡΤ...

 

 

συμφωνω...."απολυτως"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.