Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση Έγκρισης Δόμησης -Αλλαγή ιδιοκτήτη +έναρξη τουριστικής επιχειρησης


KaizerSoze

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.Αυτόν τον καιρό τρέχω την πρώτη μου άδεια για ανέγερση ενός διώροφου κτηρίου τεσσάρων κατοικιών και συγκεκριμένα ,έχω πάρει την έγκριση δόμησης και είχαν προχωρήσει σε μεγάλο βαθμό τόσο  η στατική όσο και οι υπόλοιπες μελέτες,σε σημείο που χρειαζόταν μια εβδομάδα το πολύ για να κατατεθεί η άδεια... (δεδομένου πως η αρχιτεκτονική ,ο περιβάλλον χώρος ,τα τεύχη δημοπράτησης και ο χρονικος προγραμματισμός είχαν ολοκληρωθεί - πληρωθεί κατά την κατάθεση της έγκρισης δόμησης).

 

Ξαφνικά ο ιδιοκτήτης επικοινώνησε μαζί μου και με ενημέρωσε πώς θέλει να κάνει  διάφορες αλλαγές.Αρχικά μου είπε πώς επιθυμεί να βγεί η άδεια στο όνομα του γιού του και να το κατασκευάσει και ο γιος του ,ώστε να κάνει ταυτόχρονα και έναρξη επιχείρησης ενοικιαζόμενων επιπλωμένων δωματίων-διαμερισμάτων.Συν τοις άλλοις θέλει να προβεί σε αλλαγές που διαφοροποιούν ουσιαστικά  όλες τις μελέτες....(προσθήκη υπογείου..)

 

Και εδώ προκύπτει ένας αριθμός ερωτημάτων.

 

1)Για να γίνει αναθεώρηση της έγκρισης δόμησης ,πρέπει πρώτα να μεταβιβάσει το οικόπεδο στον γιό του ??Ποια είναι η διαδικασία?

 

2)Υπάρχει κάποιο κόστος στην αναθεώρηση ?(Όχι σε θέματα αμοιβής μηχανικού ή ιδιοκτήτη και φορολογικά ,αλλά καθαρά σαν διαδικασία ,κάποιο extra παράβολο πχ)

 

3)Στο ΦΕΚΒ-2840-14 αναφέρει πως ``τα ΕΕΔΔ της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 1 του ν.4276/2014  ανεγείρονται με όρους δόμησης κατοικίας σύμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις''.

Άρα δεν έχω διαφοροποιήσεις ως προς το θέμα του συντελεστή δόμησης-κάλυψης-όγκου-φύτευσης ,και γενικά με τον ΝΟΚ .

(Στην Έγκριση Δόμησης αναφέρονται  σαν ``4 ανεξάρτητες ιδιοκτησίες " ,και στις χρησεις ανά όροφο έχω και για το ισόγειο και για τον όροφο προφανώς κατοικία.)

 

Για τo θέμα των ηλεκτρολογικών ,για τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν extra μελέτες??

Πλέον θα έχω και ενεργητική  πυροπροστασία  να φανταστώ??

 

Υπάρχει πλέον και θέμα προσβασιμότητας για ΑΜΕΑ??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή και βοήθεια.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Η θα περιμένεις συμβόλαιο η θα κανείς δεύτερη αναθεώρηση μετά μόνο για το ονομα. Να σε ξαναπληρωσει όμως και αυτός τα πάνα Ελα!

2. Οι αμοιβές πανε ωρ ποσοστό των νέων- θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον υπάλληλο για αυτό.

Για τις κρατήσεις ιδιοκτήτη θα πληρωθεί επιπλέον η διαφορα βασει αύξησης προυπόοηισμου.παραβολο έξτρα όχι.

3. Όροι δόμησης κατοικίας.

4. Για μελέτες ότι είχες και πριν-ηλεκτρολογικά δεν είχες; αφου πάνω απο 50τμ έχει τα πάντα πλέον.

5. Με πυροπροστασία υπάρχει ένα μπέρδεμα, ενεργητική θα κανείς σίγουρα, το θέμα ειναι την παθητική με ποιο άρθρο θα ζητήσουν.

6. Για το ΑΜΕΑ τέλος υπάρχει ερωτηματικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Η θα περιμένεις συμβόλαιο η θα κανείς δεύτερη αναθεώρηση μετά μόνο για το ονομα. Να σε ξαναπληρωσει όμως και αυτός τα πάνα Ελα!

Άρα με λίγα λόγια καλύτερα συμβόλαιο πρώτα για να μην έχουμε όλα τα πέρα δώθε,αλλαγές και λοιπές γραφειοκρατούρες...

2. Οι αμοιβές πανε ωρ ποσοστό των νέων- θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον υπάλληλο για αυτό.

Για τις κρατήσεις ιδιοκτήτη θα πληρωθεί επιπλέον η διαφορα βασει αύξησης προυπόοηισμου.παραβολο έξτρα όχι.

Οκ αυτό το είχα υπόψιν ,για την διαφορά προυπολογισμού .Εφόσον δεν υπάρχει κάποιο παράβολο καλώς

3. Όροι δόμησης κατοικίας.

Στην άδεια πλέον θα αναφέρεται  σαν ``Ενοικιαζόμενα Επιπλωμένα Δωμάτια-Διαμέρίσματα `` φαντάζομαι.

4. Για μελέτες ότι είχες και πριν-ηλεκτρολογικά δεν είχες; αφου πάνω απο 50τμ έχει τα πάντα πλέον.

Είχα ηλεκτρικές εγκαταστάσεις-θέρμανση-λοιπές ΗΜ εργασίες(για κλιματισμό)-μελέτη ενεργειακής απόδοσης για κτίριο-ηλεκτρικές εγκαταστάσεις-ύδρευση-αποχέτευση-θέρμανση-λοιπες ΗΜ εγκαταστασεις ,οπότε λέμε πως δεν χρειάζεται κάτι EXTRA

5. Με πυροπροστασία υπάρχει ένα μπέρδεμα, ενεργητική θα κανείς σίγουρα, το θέμα ειναι την παθητική με ποιο άρθρο θα ζητήσουν.

Για ΠΑΘΗΤΙΚΗ μετά απο ενημέρωση που είχα από πυροσβεστική ,είπαν πώς εφόσον η παθητική γίνει σύμφωνα με το Αρθρο 5,μετά γίνεται απλά υπόδειξη μέτρων ,οπότε δεν χρειάζεται ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ

6. Για το ΑΜΕΑ τέλος υπάρχει ερωτηματικό.

?

 

Link to comment
Share on other sites

Για το 3 θα σε γελάσω- αλλού μου είπαν έτσι, αλλού μου είπαν και έκανα αλλιώς.

Το λογικό πάντως είναι αυτό που λες

 

Για το 4 σαν ειδικό κτίριο ίσως αντί για λοιπές ΗΜ (ψυκτικά) να βάλεις κανονικό κλιματισμό - άλλη διαφορά δε βλέπω. 

Για το αμεα το ερωτηματικό έγκειται στο ότι διαβάζοντας το άρθρο 26 του ΝΟΚ μαζί με τη γνωστή εγκύκλιο του 2013 καταλαβαίνεις ότι για ειδικά κτίρια θέλεις προσβασιμότητα.

Από την άλλη εάν εσύ βάλεις τίτλο πχ τουριστικές κατοικίες, από ποια όπτική  βλέπεις το άρθρο 26??? ως ειδικό ή ως μη ειδικό κτίριο? γενικώς - πώς εφαρμόζονται τα αμεα σε ΜΗ ΚΥΡΙΑ τουριστικά καταλύματα? ε αυτό με 5 άτομα να το συζητήσεις 5 απαντήσεις θα πάρεις (οι πολεοδομίες δε σε μικρά μέρη ίσως ξέρουν και λιγότερα από μας για το θέμα  - το ζήτημα είναι εσύ να είσαι σωστός, και έναντι μελλοντικών εσπα κλπ)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και συγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα,

 

Υπάρχει δυνατότητα αναθεώρησης της έγκρισης δόμησης για παράταση της ισχύος της;

Αν ναι, για πόσο χρονικό διάστημα;

 

(Η σχετική άδεια δόμησης δεν έχει εκδοθεί).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.