Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΕΠ Μηχανολόγου Μηχανικού - Υδραυλικά Υπό Πίεση


stefanosz2

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, σήμερα εγκρίθηκε η αίτηση μου για εγγραφή στο ΜΕΕΠ και είδα ότι μου έδωσαν δύο κατηγορίες έργων. Ηλεκτρομηχανολογικά Α1 και Βιομηχανικά Ενεργειακά Α1. Δεν μου έδωσαν Υδραυλικά υπό πίεση ενω στο ΜΕΚ έχω την συγκεκριμένη κατηγορία. Τους πηρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν την δικαιούμαι στο ΜΕΕΠ. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος μηχανολόγος να μου πει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Υδραυλικα υπο Πιεση τα εχεις μονο στο ΜΕΚ

Στο ΜΕΕΠ δεν τα δινουν.

 

Εαν χρησιμοποιησεις το ΜΕΚ για να στελεχωσεις αλλο ΜΕΕΠ ή καποιος αλλος στελεχωσει το δικο σου ΜΕΕΠ τοτε θα ληφθει υποψη το δικο σου ΜΕΚ στα Υδραυλικα υπο πιεση, αλλα απο μονο του δεν σου δινουν ΥΔΡ στο ΜΕΕΠ

 

Δεν ξερω εαν εγινα κατανοητος.

 

Καπως ετσι

ΜΕΚ                ΜΕΕΠ

Η/Μ                  Η/Μ

Β/Ε                   Β/Ε

ΥΔΡ πιεση         -

 

 

ή να στο πω αλλιως, στα ΜΕΚ υπάρχει ξεχωριστα κατηγορια "Υδραυλικα" και "Υδραυλικα υπο πιεση" ενω στο ΜΕΕΠ υπαρχει μονο "Υδραυλικα"

Εαν βγαζαμε μαζι ΜΕΕΠ (με στελεχωση),

ΜΕΚ Α ΥΔΡ εγω + ΜΕΚ Α ΥΔΡ υπο πιεση εσυ = ΜΕΕΠ Α2 στα ΥΔΡ

μονο σε αυτη την περιπτωση λαμβανεται υποψη το ΜΕΚ στα Υδραυλικα υπο πιεση

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν γίνεται να αποκτάω εμπειρία και να ανεβάζω βαθμίδα κατάταξης στα υδραυλικό υπό πίεση αν δεν στελεχώσω ή στελεχωθώ;

Δηλαδή αν δουλεύω μόνος μου με ατομική εταιρία, στο ΜΕΚ - Υδραυλικό υπό πίεση θα είμαι για πάντα Α κατηγορία αφού δεν μπορώ να αναλάβω έργο για να αποκτήσω εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν γίνεται να αποκτάω εμπειρία και να ανεβάζω βαθμίδα κατάταξης στα υδραυλικό υπό πίεση αν δεν στελεχώσω ή στελεχωθώ;

Δηλαδή αν δουλεύω μόνος μου με ατομική εταιρία, στο ΜΕΚ - Υδραυλικό υπό πίεση θα είμαι για πάντα Α κατηγορία αφού δεν μπορώ να αναλάβω έργο για να αποκτήσω εμπειρία.

 

θεωρητικα υπαρχει η δυνατοτητα να παρεις εμπειρια απο ιδιωτικα εργα

Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει κατηγορια δημοπρατουμενων εργασιων για Υδραυλικα υπο πιεση.

Πχ εργα που αφορουν αγωγους υπο πιεση, στην δημοπρατηση ζητουν κατηγορια Η/Μ και οχι Υδραυλικα υπο πιεση.

 

 

Αυτο ειναι μια καλη ερωτηση, οι ΗΜ και ΜΜ, απο ποια εργα μπορουν να παρουν εμπειρια για αναβαθμιση των Υδρ υπο πιεση?

Τα εργα κατασκευης αγωγων υπο πιεση, τα θεωρουν Η/Μ στις διακηρυξεις

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε εταιρία με στελέχη:

1 ΜΕΚ Β ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ από Πολ. Μηχ.

1 ΜΕΚ Α ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ από Πολ. Μηχ.

1 ΜΕΚ Α ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΥΠΟ ΠΙΕΣΗ απο Μηχ. Μηχ. Τ.Ε.

προκύπτει Μ.Ε.ΕΠ. 1ης Τάξης στα Υδραλικα;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 52, εδάφιο 2, του ΠΔ 71/20169 για την 1η τάξη θες:

ή ( 1 ΜΕΓ Γ ) ή ( 2 ΜΕΚ Β ) ή ( 1 ΜΕΚ Β + 2 ΜΕΚ Α )

Θεωρώ/υποθέτω ότι έχεις κολλήσει στο αν τα ΥΥΠ συνυπολογίζονται στην κάλυψη των ελάχιστων ορίων στελέχωσης.
Η απάντηση, αν υποθέτω σωστά ότι εκεί έχεις κολλήσει, υπάρχει στην Δ15, στο Τεχνικό Δελτίο Εγγραφής Αναθεώρησης ατομικών επιχειρήσεων (εταιρείες) στις τάξεις 1η & 2η. Δες παρακάτω μέρος από το Τεχνικό Δελτίο.

Στο αντίστοιχο βέβαια Τεχνικό Δελτίο Εγγραφής Αναθεώρησης ατομικών επιχειρήσεων για τις ατομικές δεν το αναφέρει, αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να είναι κάτι διαφορετικό.

Μπορείς να επικοινωνήσεις και με την Δ15 να το επιβεβαιώσεις.

 

ScreenShoot_20-02-2020_00003.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βεβαια με το νεο ΠΔ για τις ταξεις απο 1η και πανω απαιτείται και κυκλος εργασίων γενικά για την επιχείρηση και επιπλέον ειδικα για την καθε κατηγορία 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.