Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Η ερωτηση μου είναι η εξής:

Το ανω μέρος της απόληξης βρίσκεται στα 9.80μ. και το μέγιστο επιτρεπόμενο υψος της περιοχής είναι 14μ. 

Θα μετρήσει η απόληξη στον Σ.Δ.;;;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινεις πιο σαφης, βαλε τουλαχιστον ενα σκαριφημα, δεν φτανει να λες ποιο ειναι το υψος της αποληξης

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 19 & Τ.Ο

παρ 2 κατασκευές πάνω από ο μέγιστο ύψος και εντός ι.σ

 

α) Εάν το δώμα του κτιρίου δεν είναι φυτεμένο κατά το άρθρο 18 του νόμου εξακολουθεί να ισχύει η διάταξη περί μη προσμέτρησης στην δόμηση της απόληξης κλιμακοστασίου και φρεατίου ανελκυστήρα μέγιστου ύψους έως και 2,40 μ. από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του δώματος του κτιρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Οι απολήξεις κλιμακοστασίων, χωρίς φυτεμένο δώμα με ελάχιστες διαστάσεις και μέγιστο 2,40m, δεν μετράνε στην δόμηση.

Στον όγκο μετράνε?????

Link to comment
Share on other sites

Από προηγούμενο έλεγχο στην πολεοδομία ξερω πως δε μετράν. Για τεκμηρίωση το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν αναφέρεται στους χώρους που συμπεριλαμβάνονται στον όγκο, ΝΟΚ αρθρο 13 παράγραφος 2α.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα σας!

Έχω σε ειδικό κτίριο απόληξη κλιμακοστασίου μέγιστους ύψους 2.40μ όπως ορίζει  Α.19 παρ.2α Τ.Ο. και ανελκυστήρα (ο οποίος δεν θα έχει στάση στο δώμα, μόνο τους περίπου 60πόντους που χρειάζεται να προεξέχει για να έχει το 1,40μ. πάνω απ  την καμπίνα). 

Τι επιφάνεια μπορώ να έχω ώστε να μην προσμετράται στον σδ?

Δικαιολογείται το περίγραμμα που έχω στο συνημμένο σκαρίφημα?

αποληξη.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μέρσα αν επιτρέπεις μια λεπτομέρεια για το σχέδιο σου. Απεικονίζεις ένα θάλαμο ανελκυστήρα κατά το μεγαλύτερο μέρος εντός φρεατίου. Βλέπεις οτι στο άκρο που φτάνουν οι άκρες του υποστυλώματος σχήματος "Π" δηλαδή τα τοιχεία γύρω από το θάλαμο ανελκυστήρα περνάει μια δοκός. Και έχεις τον θάλαμο σου, να πατάει πάνω στην δοκό. Ο θάλαμος πρέπει να μπαίνει εντός του φρέατος, δεν μπορεί να ξεκουράζεται πάνω στη δοκό :) έτσι, μια που το πρόσεξα. Καλό απόγευμα!

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.