Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεος Κανονισμος Σκυροδεματος 2016


 
sakelsakel

Recommended Posts

Είστε σίγουροι ότι παντού υπάρχει το C20/25 και μάλιστα σε λογική τιμή ? Στην επαρχία τα μπετά βαράνε κατακούτελα.

 

Τι σημαινει δεν υπαρχει?

Το 20/25 σε σχεση με το 16/20 εχει 30κιλα τσιμεντο παραπανω. Αυτο σημαινει 5-6Ε/κμ. Σιγα το κοστος.

Δεν δικαιολογειται το 16/20, εχω βαρεθει να βλεπω προβληματα οξειδωσεων σε κατασκευες σχετικα νεες.

Δε φταιει βεβαια μονο το 16/20 αλλα και οι επικαλυψεις που ειναι

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι θεμα κοστους .Ειναι (ηταν ) θεμα δυνατοτητων.Δυστυχως στη Επαρχια (γενικα μιλωντας ) ειναι μια πραγματικοτητα.

Στο νομο μου υπηρχαν 13 συγκροτηματα σκυροδεματος και μονο 5 ειχαν πραγματικες δυνατοτητες .Δυστυχως οι ελεγχοι των επιτροπων  του ΥΠΕΧΩΔΕ για τα συγκροτηματα εμειναν στα χαρτια (για ρωτηστε στο ΚΕΔΕ ποσους ελεγχους εκαναν μεχρι σημερα).

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχαν απαιτησει η πελατες συγκεκριμενες κατηγοριες, θα συμορφωνονταν οι εταιρειες.

Αν συμβιβαζονται με 16/20, ξηρη φορτωση κτλ, δεν θα αλλαξει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο?

Δεν μπορουν στην Αθηνα να βγαλουν σκυροδεμα συμφωνα με την ΚΤΣ 2016?

 

Εγω πριν μια βδομαδα εριξα 25/30 με Ν/Τ 0,55

Link to comment
Share on other sites

Αυτο οδηγουσε τους μελετητες να μελετουν με C16/20 και να παραγγελνουν C20/25 .

 

 

Η εικόνα που έχω είναι η ακριβώς αντίθετη.

 

Λόγω του ότι ο παλαιός ΚΤΣ είχε ως κατώτατο όριο τα 270kg τσιμέντου ανα κυβικό σκυροδέματος,με λόγο Ν/Τ κοντά στο 0,40-0,55 (και ανεξαρτήτως CEM τσιμέντου),ουσιαστικά το C16/20 της μελέτης έβγαινε πάντα C20/25 . 

 

Δεν είναι κακό να κάνετε και κανένα δοκιμαστικό μείγμα*. Μην παραγγέλνετε έτοιμες αντοχές. Εστιάστε την παραγγελία σε όλα τα υπόλοιπα (Λόγος Ν/Τ,τύπος και ποσότητα τσιμέντου,είδος προσθέτου,κτλ)

 

* Με "παιχνίδι" 2 ημερών με την μπετονιέρα κι ενός κώνου καθίσεως,κάνοντας τις απαραίτητες αναγωγές στο κυβικό, σε 1 μήνα θα έχετε φτιάξει τις δικές σας "συνταγές".

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βάλεις ό,τι Ν/Τ θες. Πρέπει να βγει και σωστό το μείγμα. Μπορεί χωρίς νερό να βγει πέτρα το μπετό και να μην δουλεύεται.

 

Το θέμα είναι να μπουν τα 300κιλά τσιμέντο. Αν δεν μπουν τρέχα γύρευε. Αλλά στην επαρχία το τσιμέντο το πληρώνεις χρυσό. Τώρα αυτά τα 0,40-0,55 που λες δεν τα κατάλαβα. Που τα έχεις δει ?

 

Και εγώ αυτό που λέει ο KF ξέρω. Μελέτη για C16 και παραγγελία C20. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βάλεις ό,τι Ν/Τ θες. Πρέπει να βγει και σωστό το μείγμα. Μπορεί χωρίς νερό να βγει πέτρα το μπετό και να μην δουλεύεται.

 

 

Διάβασε πιο προσεκτικά το μήνυμα. Μιλώ για παιχνίδι στο οποίο συμπεριλαμβάνω τον κώνο καθίσεως* καθώς και του προσθέτου (προσοχή να μην ξεπερνά το 1% του βάρους του τσιμέντου). Μιας και το έφερε η κουβέντα,ένα S3 καθίσεως είναι εφικτό στο παραπάνω σενάριο.

 

* Ανά 30 λεπτα δοκιμή. 3 δοκιμές στο σύνολο. Καλό ταυτόχρονα να καταγράφονται και οι θερμοκρασίες με θερμόμετρο.

 

Τώρα αυτά τα 0,40-0,55 που λες δεν τα κατάλαβα. Που τα έχεις δει ?

 

 

Από την στιγμή που πληρώνεις,σου φτιάχνουν ότι παραγγείλεις.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βάλεις ό,τι Ν/Τ θες. Πρέπει να βγει και σωστό το μείγμα. Μπορεί χωρίς νερό να βγει πέτρα το μπετό και να μην δουλεύεται.

 

Το θέμα είναι να μπουν τα 300κιλά τσιμέντο. Αν δεν μπουν τρέχα γύρευε. Αλλά στην επαρχία το τσιμέντο το πληρώνεις χρυσό. Τώρα αυτά τα 0,40-0,55 που λες δεν τα κατάλαβα. Που τα έχεις δει ?

 

Και εγώ αυτό που λέει ο KF ξέρω. Μελέτη για C16 και παραγγελία C20. 

Η Βιβλιογραφία αναφέρει βέλτιστες αντοχές για Ν/Τ 0,40-0,50 περίπου .Αλλά επειδή ο φόβος μή ενυδάτωσης του τσιμέντου είναι μεγάλος που συνεπάγεται μείωση αντοχων σκυροδεματος για αυτό ξεκινάμε 0,45 στον Νέο ΚΤΣ όπως βλέπεις και οχι φόβο να γίνει πετρα το μπετο και να μην δουλευετε .Τωρα αν δουλεύεις στην Αθήνα με 0,7 φταίει ο επιβλέπων και ο μελετητής και κακώς δουλεύει.Το τελευταίο δεν το κατάλαβα .Τι πάει να πεί μελέτη για 16 και παραγγελία για 20?Μόνο η αντοχή είναι το πρόβλημα?Την θεωρητική αντοχή την πιάνει και με το 16 γιατί έχουν τον αυτοέλεγχο τους και θα πρέπει να έχουν μια περίσσεια σε αντοχή, το 16/20 δεν έχει ποτέ 20 κυβ αλλά 24-25- και πάνω κτλ .Τουλάχιστον σε αυτό που έχω δεί .Και επισυνάπτω φωτο δοκιμιών 28 ημερών και αντίστοιχα τις τιμές θραύσεις της μηχανής .Τα δοκίμια τα πήρα και τα συντήρησα εγώ (κλασσικά μέσα σε νερό) δεν είναι δοκίμια έργου είναι αντοχής(Το έργο δεν είναι κτιριο οι προδιαγραφές του θέλαν 16/20 για μην λέμε και ξελέμε έτσι  :smile: )

Hardened Concrete Λόγος Νερού προς τσιμέντο.pdf

post-32246-0-36431500-1501238735_thumb.jpg

post-32246-0-41498100-1501238748_thumb.jpg

post-32246-0-43532000-1501238762_thumb.jpg

post-32246-0-86925100-1501238779_thumb.jpg

Edited by Elounda
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν δουλεύεις στην Αθήνα με 0,7 φταίει ο επιβλέπων και ο μελετητής και κακώς δουλεύει

 

 

+1

 

Δεν μπορείς να βάλεις ό,τι Ν/Τ θες. Πρέπει να βγει και σωστό το μείγμα. Μπορεί χωρίς νερό να βγει πέτρα το μπετό και να μην δουλεύεται.

 

 

Η καθε μοναδα παραγωγης εχει συγκεκριμενες μελετες συνθεσης.

Δεν παιζει με την ποσοτητα τσιμεντου και το Ν/Τ, οπως τη βολευει καθε φορα.

 

Τα Ν/Τ

 

Το 2011 ριξαμε πανω απο 250κμ με Ν/Τ κοντα στο 0.45 και 3-3,5λιτρα πολυκαρβοξυλικο ρευστοποιητη ανα κ.μ.

Η μοναδα παραγωγης πειραματιστηκε για να μας βγαλει τη συνθεση αυτη και τελικα την πιστοποιησε.

 

Το σκυροδεμα αυτο, εχει Ν/Τ κοντα στο 0.45

 

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.